اوایل امسال، بازار جدید Blur امواجی را در بخش NFT ایجاد کرد. اعداد اخیر حاکی از آن است که پلتفرم وام دهی آن می تواند سر و صدای مشابهی ایجاد کند. با این حال، هنگام استقراض در برابر NFT، خطرات واقعی و جدی وجود دارد.

پلتفرم وام دهی Blur، Blend، از زمانی که ده روز پیش راه اندازی شد، به سرعت محبوبیت پیدا کرد. بر اساس داده های از تپه داشبورد، کاربران قبلاً 51656 اتریوم (معادل 95 میلیون دلار) در مقابل مجموعه‌های دیجیتالی خود وام گرفته‌اند. به طور قابل توجهی، بیش از 3000 وام انفرادی تا کنون در این پلتفرم باز شده است.

Blend از چهار مجموعه پشتیبانی می کند

Blend در حال حاضر از وام های پشتیبانی شده توسط چهار مجموعه NFT پشتیبانی می کند: Miladys، Azukis، DeGods، و نسخه های بسته بندی شده CryptoPunks.

Blur در اوایل سال با تاثیرش بر بازار NFT سر و صدای زیادی ایجاد کرد. بلافاصله پس از راه اندازی، از OpenSea، پادشاه بازارهای NFT، با 53 درصد سهم بازار پیشی گرفت. ایردراپ توکن بومی Blur در سه ماهه اول 2023 کشش قابل توجهی را به بازار NFT و تجمیع کننده جلب کرد و منجر به افزایش حجم معاملات NFT اتریوم شد.

Blend که با نام Blur Lending نیز شناخته می‌شود، به نظر می‌رسد که حتی بهتر عمل کند. از زمان راه اندازی، پلت فرم وام دهی Blur به سرعت از رقبایی مانند NFTfi، Arcade و BendDAO پیشی گرفته است و حجم وام NFT را تنها در یک هفته به رقم قابل توجه 67 میلیون دلار رسانده است.

وام های Blend به تنهایی 75 درصد از حجم کل را تشکیل می دهند. در حال حاضر، تعداد کل وام های پذیرفته شده و بازپرداخت شده 3045 وام با 922 وام دهنده منحصر به فرد است. تپه.

Blend آخرین بازیکنی است که به بازار پیوسته است. اما استفاده از NFT به عنوان وثیقه از سال 2021 به لطف ظهور پلتفرم‌های جدید و افزایش هزینه دارایی‌های دیجیتال رایج شده است. در ماه‌های اخیر قیمت‌ها کاهش بیشتری داشته است. در هر صورت، استفاده از NFT به عنوان وثیقه، خطرات شدیدی را برای وام دهندگان به همراه دارد.

منبع: تپه

ریسک نقدینگی

استفاده از NFT برای وثیقه بی شباهت به استفاده از سایر دارایی ها برای تامین وام نیست. وام گیرندگان NFT خود را به عنوان وثیقه سپرده گذاری می کنند، شرایط وام را تعیین می کنند و ETH را از وام دهنده دریافت می کنند، در حالی که NFT به عنوان وثیقه باقی می ماند. سپس وام گیرنده وام را برای بازیابی NFT بازپرداخت می کند. عدم بازپرداخت منجر به انحلال و ادعای مالکیت وام دهنده بر NFT می شود.

با این حال، پلت‌فرم‌های وام‌دهی NFT مانند Blur با امکان دادن به مجموعه‌داران برای خرید توکن‌ها بدون داشتن بودجه لازم، خطری را به همراه دارند. این باعث ایجاد خطرات نقدینگی در آینده می شود که طبقات مجموعه به طور ناگهانی مخزن شوند.

ریسک نقدینگی زمانی به وجود می‌آید که وام‌گیرنده وجه نقد کافی برای انجام تعهدات مالی خود – در این مورد، وام – ندارد.

برای جلوگیری از انحلال، گرفتن وام در NFT می‌تواند به مارجین فراخوانی نیاز داشته باشد. مارجین فراخوان زمانی رخ می دهد که وام دهنده از شما وثیقه اضافی برای جبران کاهش ارزش دارایی درخواست کند.

در سال 2022، پس از کاهش 80 درصدی قیمت BAYC NFT در طی شش هفته، معامله گران کاهش یافتند. بسیاری از آن‌ها با استفاده از میمون‌های خود به‌عنوان وثیقه برای گرفتن وام در BendDAO، خود را بیش از حد اهرم کرده بودند. ده‌ها نفر از کسانی که این کار را کردند با تماس‌های حاشیه‌ای مواجه شدند.

The post وام های 95 میلیون دلاری با حمایت NFT: چه چیزی می تواند اشتباه باشد؟ اولین بار در BeInCrypto ظاهر شد.

در باره ی نویسنده

admin

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *