در آرژانتین، تورم فوق‌العاده موجب پذیرش کریپتو می‌شود و صرافی‌های محلی جریان معاملات بیت کوین بالایی را ثبت می‌کنند. با این حال، پاسخ دولت به این روند، جلوگیری از پذیرش کریپتو است. تصمیم بانک مرکزی در 14 اردیبهشت تبعات گسترده ای دارد.

آرژانتین سابقه طولانی بی ثباتی اقتصادی و تورم بالا دارد و دوره های فوق تورمی را تجربه می کند. یکی از دلایلی که تورم فوق‌العاده می‌تواند باعث پذیرش کریپتو شود این است که ارزهای دیجیتال می‌توانند راهی را برای مردم ارائه دهند تا از پس‌انداز و ثروت خود در برابر کاهش ارزش پول ملی محافظت کنند. در مورد آرژانتین، دولت اقدامات مختلفی را برای کنترل تورم انجام داده است. مانند کنترل ارز و فریز قیمت ها.

با این حال، این اقدامات اغلب در ثبات اقتصاد شکست خورده است، و بسیاری از مردم را به دنبال راه‌های جایگزین برای ذخیره ثروت خود می‌برند. با این حال، دولت به نوآوری لبخند نمی زند.

پذیرش کریپتو در آرژانتین

ارزهای رمزنگاری شده مانند بیت کوین و اتریوم در آرژانتین به عنوان راهی برای محافظت از پس انداز و سرمایه گذاری خود در برابر تورم به طور فزاینده ای محبوب شده اند. بر خلاف ارزهای فیات سنتی، که می‌توانند به سرعت ارزش خود را در طول تورم شدید از دست بدهند، ارزهای دیجیتال به گونه‌ای طراحی شده‌اند که تورم‌زدایی داشته باشند، با عرضه محدودی که دولت‌ها یا بانک‌های مرکزی به راحتی نمی‌توانند آن را دستکاری کنند.

طبق داده‌های قیمتی که توسط Google Finance ردیابی شده است، ماه گذشته، قیمت بیت‌کوین در پزو آرژانتین (ARS) به بالاترین حد خود رسید و نرخ مبادله BTC از 6.59 میلیون ARS عبور کرد. آمار نسبت به سال گذشته بیش از 100 درصد افزایش یافته است.

عملکرد قیمت BTC/ARS تاکنون در سال 2023 منبع: Google Finance

از سوی دیگر، در ماه مارس، تورم کشور در پی جهش 102.50 درصدی در ماه قبل، به صورت سالانه 104.30 درصد افزایش یافت. بدتر از همه، ذخایر بانک مرکزی آرژانتین وجود داردکاهش یافته استاز سال 2019 به نصف به 1.30 میلیارد دلار تخمین زده شده است.

چنین مواردی به مردم محلی اجازه داده است تا وابستگی خود را به پول ملی کاهش دهند. در عوض، به دنبال پناهگاه های امن غیرمتمرکز دیگری مانند بیت کوین باشید. این در داده های زیر مشهود است، که حجم هفتگی همتا به همتای بیت کوین را در آرژانتین نشان می دهد.

حجم هفتگی بیت کوین در آرژانتین منبع: Paxful/CoinDance
حجم هفتگی بیت کوین در آرژانتین منبع:Paxful/CoinDance

در اینجا، در ماه مارس در صرافی Paxful به رکورد نزدیک به 30 میلیون دلار رسید.

به دنبال پناهگاه امن

گزارش‌های متعددی از برخی شهرهای آرژانتین در حال کاوش در استفاده از ارزهای دیجیتال برای مقابله با چالش‌های اقتصادی که با آن‌ها روبرو هستند، منتشر شده است. به عنوان مثال، در سال 2021، شهردار شهر ویسنته لوپز برنامه‌های خود را برای راه‌اندازی یک ارز دیجیتال محلی برای تشویق تجارت محلی و ارتقای توسعه اقتصادی اعلام کرد.

ایده پشت این طرح ارائه یک ارز محلی است که می تواند در داخل شهر برای تشویق ساکنان به خرید از مشاغل محلی به جای خرید کالاها و خدمات از خارج استفاده شود. طبق گزارش‌ها، این شهر با یک شرکت بلاک چین برای توسعه این ارز دیجیتال همکاری می‌کند، که انتظار می‌رود در اواخر سال عرضه شود.

دیگر شهرهای آرژانتین، مانند سان لورنزو و باهیا بلانکا، طبق گزارش‌ها، از ارزهای دیجیتال برای مقابله با چالش‌های اقتصادی استفاده کردند. مانند تورم بالا و عدم دسترسی به بانکداری سنتی. در برخی موارد، دولت‌های محلی به کارمندان با ارزهای رمزنگاری‌شده به عنوان راهی برای ارائه روش‌های جایگزین پرداخت در شرایط سطح متفاوتی از کنترل و فشارهای تورمی پول ملی به کارمندان پرداخت می‌کنند.

البته شایان ذکر است که استفاده از ارزهای دیجیتال در سطح محلی هنوز نسبتا جدید و آزمایش نشده است. چالش ها و خطراتی در ارتباط با این نوع ابتکارات وجود دارد. به عنوان مثال، ممکن است موانع قانونی و نظارتی همراه با نگرانی در مورد امنیت و ثبات پول دیجیتال وجود داشته باشد.

دولت با وجود مبارزات، رمزارز را مسدود می کند

بانک مرکزی آرژانتین قطعنامه جدیدی صادر کرد که در واقع ارائه دهندگان پرداخت را از ارائه خدمات مرتبط با ارزهای دیجیتال منع کرد. دقت تصویر،منتشر شدهدر 4 مه، موسسات مالی و ارائه دهندگان پرداخت را از شرکت در هر گونه فعالیتی که شامل ارزهای دیجیتال یا تسهیل پرداخت از طریق ارزهای رمزنگاری شده باشد، منع می کند.

در این قطعنامه آمده است: «ارائه‌دهندگان خدمات پرداختی که حساب‌های پرداخت را ارائه می‌کنند (…) نمی‌توانند عملیاتی را با دارایی‌های دیجیتال، از جمله دارایی‌های رمزنگاری، که توسط مقام ملی ذیصلاح تنظیم نشده و توسط بانک مرکزی جمهوری آرژانتین مجاز است، انجام دهند یا تسهیل کنند. .

این اقدام باعث افزایش گمانه زنی ها و عدم اطمینان گسترده در سیستم عامل های رسانه های اجتماعی شد. به عنوان مثال، اتاق فین‌تک آرژانتین از دولت خواست تا در این تصمیم تجدید نظر کند. سازماناظهار داشت“این دسترسی به فناوری را محدود می کند که مزایا و فرصت های متعددی را برای جامعه ما ارائه می دهد.”

رهبران برجسته همچنین پرچم های قرمز را بر روی سیستم بانکی جهانی برافراشته اند. یکی از نام های برجسته رابرت کیوساکی است. او استفاده از رسانه های دیگر مانند طلا، نقره و بیت کوین را تشویق کرد.

اگرچه بسیاری از بانک های مرکزی اقدامات پولی را اجرا کرده اند. مانند کاهش نرخ سود و تامین نقدینگی بانک ها برای حمایت از فعالیت های اقتصادی و جلوگیری از تنگنای اعتباری. دولت‌ها همچنین اقدامات محرک مالی مانند ارائه حمایت مالی از مشاغل و خانوارها را برای کمک به کاهش تأثیر همه‌گیری بر اقتصاد اعمال کرده‌اند.

اما آیا این کار برای جبران بحران دم در آرژانتین موثر است؟

پست آیا آرژانتین با ممانعت از ادغام کریپتو دچار شکست می شود؟ اولین بار در BeInCrypto ظاهر شد.

در باره ی نویسنده

admin

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *