هوش مصنوعی اکنون این پتانسیل را دارد که افکار «غیر تهاجمی» را به متن تبدیل کند. طبق آخرین گزارش، محققان راه را برای دستیابی به این نقطه عطف پیش می برند.

هوش مصنوعی (AI) به طور فزاینده ای برای ترجمه فعالیت مغز به یک جریان متنی مداوم استفاده می شود. این پتانسیل ایجاد انقلابی در زمینه ارتباطات برای افراد مبتلا به بیماری های عصبی شدید دارد. هوش مصنوعی پتانسیل زیادی در تفسیر فعالیت مغز، به ویژه در زمینه تکنیک های تصویربرداری عصبی دارد.

بهره برداری از فرصت های جدید با هوش مصنوعی

در جدیدترین توسعه، یک رمزگشای معنایی مبتنی بر هوش مصنوعی راه‌های نوآورانه‌ای را برای ترجمه فعالیت‌های مغز به مجموعه‌ای از متون نشان داد. برای اولین بار، این پیشرفت به افکار «غیر تهاجمی» اجازه می دهد یا به متون تبدیل می کند. این می تواند به طور قابل توجهی به کسانی کمک کند که به دنبال سکته مغزی یا بیماری نورون حرکتی برای برقراری ارتباط تلاش می کنند.

تفسیر فعالیت مغز نیازمند تکنیک های پیچیده تجزیه و تحلیل داده ها برای استخراج اطلاعات معنی دار از داده های پیچیده و پر سر و صدا است. الگوریتم‌های هوش مصنوعی می‌توانند به خودکارسازی و ساده‌سازی این فرآیند کمک کنند. این به محققان اجازه می دهد تا استنتاج های دقیق و قابل اعتمادتری در مورد عملکرد مغز داشته باشند.

با استفاده از داده های اسکن MRI، یک رمزگشای هوش مصنوعی می تواند افکار را به متن بازسازی کند | روزنامه گاردین

در اینجا، رمزگشا می تواند گفتار را به دقت بازسازی کند در حالی که پاسخ دهندگان به داستانی گوش می دهند یا تصور می کنند. در واقع یک جهش عظیم در نوآوری در مقایسه با گذشته سیستم های رمزگشایی زبان که از ایمپلنت های جراحی استفاده می کنند.

دانشمندان مشهور از آخرین پیشرفت به دلیل غلبه بر مانع اصلی پشتیبانی کرده اند. دکتر الکساندر هوث، متخصص علوم اعصاب مستقر در دانشگاه تگزاس، پیشرو این تحقیق است.

برای یک روش غیر تهاجمی، این یک جهش واقعی به جلو در مقایسه با آنچه قبلا انجام شده است، که معمولاً تک کلمات یا جملات کوتاه است، است.

غلبه بر مشکلات هوش مصنوعی

تصویربرداری رزونانس مغناطیسی عملکردی (fMRI) تغییرات جریان خون را در نواحی مختلف مغز اندازه گیری می کند که می تواند برای پی بردن به فعالیت عصبی استفاده شود. با این حال، این فرآیند در مقایسه با شلیک واقعی نورون‌ها در مغز نسبتاً کند است. وضوح زمانی fMRI معمولاً در حدود ثانیه است، به این معنی که نمی تواند تغییرات سریع در فعالیت مغز را ثبت کند. بر اساس این مقاله از گاردین، تحلیل فعالیت مغز در پاسخ به گفتار طبیعی چالش برانگیز است، زیرا اطلاعاتی را در چند ثانیه پخش می کند.

ظهور مدل‌های زبان بزرگ مانند ChatGPT OpenAI یک پیشرفت چشمگیر در هوش مصنوعی بوده است. این مدل‌ها بر روی حجم وسیعی از داده‌های متنی آموزش داده می‌شوند و آنها را قادر می‌سازد تا پاسخ‌هایی شبیه انسان به طیف وسیعی از ورودی‌ها ایجاد کنند. در این مورد، به محققان اجازه داد تا به معنای معنایی گفتار نگاه کنند. یعنی درک الگوهای فعالیت عصبی مربوط به رشته ای از کلمات.

پس از این پیشرفت، گروه مربوطه قصد دارد کاربرد استفاده از این تکنیک را در سایر سیستم‌های تصویربرداری مغز قابل حمل‌تر، مانند طیف‌سنجی عملکردی مادون قرمز نزدیک (fNIRS) تقویت کند.

اما دوباره، ترس های امنیتی ممکن است به دنبال افزایش آخرین نوآوری ایجاد شود.

The post Thoughts Into Text: هوش مصنوعی (AI) مغز انسان را رمزگشایی می کند اولین بار در BeInCrypto ظاهر شد.

در باره ی نویسنده

admin

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *