بیت کوین و اکوسیستم مالی غیرمتمرکز (DeFi) در سه ماهه اول سال 2023 از نتایج مثبتی برخوردار شدند. بنابراین از احساسات نزولی سال 2022 فاصله گرفت. اما آیا این حرکت در سه ماهه دوم 2023 ادامه دارد؟

بازار ارزهای رمزپایه از روزهای اولیه عرضه بیت کوین در سال 2009 مسیر طولانی را پیموده است. در چند سال گذشته، بازار شاهد رشد گسترده ای بوده است و سرمایه گذاران و معامله گران بیشتری بیش از هر زمان دیگری وارد این فضا شده اند. این منجر به افزایش قابل توجهی در ارزش ارزهای دیجیتال، علیرغم احساسات نزولی دوره ای شده است.

در این مورد، بازار کریپتو در سه ماهه اول سال 2023 رشد زیادی را نشان داد و برخی از احساسات نزولی سال 2022 را خنثی کرد.

عواملی که کمک کرد

یکی از دلایل رشد بازار کریپتو، پذیرش فزاینده ارزهای دیجیتال توسط موسسات اصلی است. اکنون شرکت‌های بیشتری ارزهای دیجیتال را به عنوان نوعی پرداخت می‌پذیرند و دولت‌ها در سرتاسر جهان استفاده از فناوری بلاک چین را به رسمیت می‌شناسند. این افزایش پذیرش به مشروعیت بخشیدن به بازار کریپتو کمک کرده و آن را به گزینه سرمایه گذاری جذاب تری برای بسیاری تبدیل کرده است.

عامل دیگری که باعث رشد می شود، استفاده روزافزون از ارزهای دیجیتال به عنوان ذخیره ارزش است. با توجه به اینکه ارزهای فیات سنتی در معرض تورم هستند، بسیاری از مردم برای محافظت از ثروت خود به ارزهای دیجیتال روی می آورند. این امر باعث افزایش تقاضا برای ارزهای دیجیتال شده است که ارزش آنها را افزایش داده است.

علاوه بر این، افزایش امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) در رشد بازار ارزهای دیجیتال نقش داشته است. پلتفرم‌های دی‌فای به مردم این امکان را می‌دهند که بدون واسطه‌هایی مانند بانک‌ها به خدمات مالی به صورت غیرمتمرکز دسترسی داشته باشند. این فرصت‌هایی را برای افرادی باز کرده است که مدت‌ها از سیستم‌های مالی سنتی کنار گذاشته شده‌اند. همانطور که افراد بیشتری از مزایای DeFi آگاه می شوند، تقاضا برای ارزهای دیجیتال احتمالاً به رشد خود ادامه خواهد داد.

رشد بازار کریپتو گواهی بر استفاده روزافزون از فناوری بلاک چین و تامین مالی غیرمتمرکز است. در حالی که بازار در معرض احساسات نزولی گاه به گاه است، روند بلندمدت صعودی است.

شروع قوی در سال 2023

گزارش رمزنگاری سه ماهه اول 2023 که با BeInCrypto به اشتراک گذاشته شده است، کار CoinGecko است. این گزارش تحلیلی عمیق از بازار کریپتو در سه ماهه اول سال 2023 ارائه می‌کند. این گزارش جنبه‌های مختلف بازار، از جمله ارزش بازار، حجم معاملات، و عملکرد ارزهای دیجیتال را پوشش می‌دهد.

بر اساس این گزارش، بازارهای گسترده تر ارزهای دیجیتال از یک چهارم رونق دوباره برخوردار بوده اند و ارزش کل بازار در پایان سه ماهه اول به 1.20 تریلیون دلار رسیده است. CoinGecko 48.90 درصد، 406 میلیارد دلار سود از ارزش بازار ارزهای دیجیتال 829 میلیارد دلاری در پایان سال 2022 نشان می دهد.

منبع بررسی اجمالی بازار کریپتو:CoinGecko

بر اساس نمودار بالا، میانگین حجم معاملات روزانه نیز افزایش یافته است. در اینجا، به افزایش 30٪ QoQ از -33٪ در سه ماهه آخر سال 2022 به مجموع 77 میلیارد دلار در سه ماهه اول 2023 توجه کنید. تیم CoinGecko در صحبت در مورد این موضوع اظهار داشت:

حجم معاملات در ژانویه 2023، زمانی که بازار شروع به صعود کرد، افزایش یافت. سپس در اوایل ماه مارس به دلیل افزایش نوسانات ناشی از بحران بانکی، به طور لحظه ای افزایش یافت، قبل از اینکه در اواخر مارس، زمانی که بایننس بخشی از مشوق های معاملاتی بدون کارمزد خود را برای BTC حذف کرد، کاهش یافت.

بیت کوین در درجه اول بازار را هدایت می کند و در طول دوره فوق الذکر جهشی را نشان می دهد. در واقع، BTC به عنوان دارایی با بهترین عملکرد در سه ماهه اول سال 2023 ظاهر شد و با افزایش 72.40 درصدی. به این ترتیب از کلاس‌های دارایی رقیب مانند شاخص نزدک و طلا که به ترتیب 15.70 و 8.40 درصد افزایش داشتند، بهتر عمل کرد.

بیت کوین (BTC)، در مقایسه با کلاس های دارایی مختلف منبع: CoinGecko
بیت کوین (BTC)، در مقایسه با کلاس های دارایی مختلف منبع:CoinGecko

جای تعجب نیست که مناطق شروع به فاصله گرفتن از نفت خام کرده اند. از این رو کاهش قابل توجه است. این سقوط به آمار تورم ایالات متحده نسبت داده شد که به کاهش تقاضای نفت اشاره کرد.

سایر گرایش ها

علاوه بر این، این گزارش خاطرنشان می کند که امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) همچنان محرک بازار ارزهای دیجیتال است. این گروه در سه ماهه اول بیش از 65 درصد افزایش یافت که «به 29.60 میلیارد دلار سود تبدیل شد که عمدتاً ناشی از عملکرد توکن حاکمیت نقدینگی است».

در اینجا، دومی شاهد جهش حدود 210 درصدی بود که به تقریباً 18 میلیارد دلار ارزش کل قفل شده (TVL) رسید. نیازی به گفتن نیست که ارتقاء Shapella مورد انتظار اتریوم به این افزایش بسیار کمک کرد.

Liquid Staking Category اکنون دومین دسته بزرگ در DeFi منبع: DeFiLlama است
دسته بندی Liquid Staking اکنون دومین دسته بزرگ در منبع DeFi است:دی فیلاما

صرافی های غیرمتمرکز DEX ها همچنان در اکوسیستم DeFi رهبری می کنند. به خصوص در زمان کنونی، در میان سرکوب رگولاتورها بر همتایان متمرکز (CEX) در سراسر جهان، DEX ها رشد خود را نزدیک به دو برابر بیشتر از CEX ها مشاهده کردند.

با این وجود، عدم قطعیت نظارتی همچنان یک چالش برای بازار ارزهای دیجیتال است. با توجه به افزایش DEX ها، تنظیم کننده ها می توانند قوانین و مقرراتی را برای مهار نوآوری آغاز کنند.

نگرانی در حال فرسایش اعتماد کنید

همچنین شایان ذکر است که بازار کریپتو بسیار نوسان است و قیمت ها اغلب در معرض نوسانات قابل توجهی قرار دارند. در حالی که این می تواند منبع نگرانی برای برخی از سرمایه گذاران باشد، همچنین فرصت هایی را برای معامله گرانی ایجاد می کند که می توانند از تغییرات قیمت سود ببرند. به این ترتیب، نوسانات بازار کریپتو نقش مهمی در جذب سرمایه گذاران و معامله گران جدید به این فضا ایفا کرده است. قیمت کریپتو با رویدادها رابطه مستقیم دارد. سه ماهه اول سال 2023 تفاوتی ندارد.

جدول زمانی محکومیت های مختلف در سال 2023 منبع: CoinGecko
جدول زمانی محکومیت های مختلف در سال 2023 منبع:CoinGecko

با وجود احساسات نزولی گاه به گاه، روند بلندمدت بازار کریپتو رشد داشته است. از آنجایی که جهان به طور فزاینده ای دیجیتالی و غیرمتمرکز می شود، ارزهای دیجیتال احتمالا نقش اساسی در سیستم مالی ایفا خواهند کرد.

با این حال، سرمایه گذاران باید از خطرات مرتبط با سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال، از جمله احتمال نوسانات قابل توجه قیمت و احتمال تقلب و کلاهبرداری آگاه باشند.

The post آیا نتایج مثبت سه ماهه اول 2023 برای بیت کوین و پروتکل های DeFi می تواند خرس های 2022 را از بین ببرد؟ اولین بار در BeInCrypto ظاهر شد.

در باره ی نویسنده

admin

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *