بازار کریپتو از زمان پیدایش بیت کوین در سال 2009 شاهد تحولات بی شماری بوده است. یکی از پیشرفت های اخیر در این زمینه، “اتریوم سازی” بیت کوین است. این اصطلاح برای توصیف سازگاری های درون شبکه بیت کوین ابداع شده است و ظاهراً آن را شبیه اتریوم می کند.

این فرآیند تحول‌آفرین جنبه‌های مثبت و منفی دارد و نگرانی‌هایی را در میان رهبران ارشد جامعه ارزهای دیجیتال ایجاد می‌کند.

اتریوم سازی: طلوع جدید

معرفی BRC-20 تا حد زیادی باعث اتریوم سازی بیت کوین شده است. این پروتکلی است که شباهت قابل توجهی به ERC-20 اتریوم دارد.

پروتکل BRC-20 که توسط سیستم Ordinals پشتیبانی می‌شود، شبکه بیت‌کوین را قادر می‌سازد تا توکن‌های غیرقابل تعویض (NFT) را با اختصاص شناسه‌های منحصربه‌فرد به هر ساتوشی – کوچک‌ترین واحد بیت‌کوین – ضرب کند. این توسعه قابلیت های بیت کوین را گسترش داده و امکانات جدیدی را به شبکه آن القا کرده است.

جالب اینجاست که BRC-20 به دلیل پتانسیل متنوعی که دارد اجازه ایجاد سکه های میم را می دهد. در حالی که این ممکن است در نگاه اول به عنوان یک نقطه ضعف به نظر برسد، اما در عصر دیجیتال نقش دارد. میم کوین ها بارها و بارها ظرفیت خود را در جذب مخاطبان و ایجاد روندهای ویروسی نشان داده اند.

در واقع، دلالان با استفاده از استاندارد BRC-20 به سرعت در حال صدور و ضرب توکن هستند. با CoinMarketCap، تبلیغات محسوسی در اطراف این توکن ها وجود دارد گزارش نویسی از زمانی که استاندارد BRC-20 برای اولین بار معرفی شد، تنها در چند هفته 8500 توکن در بیت کوین صادر شده است.

با این حال، اتریوم سازی بیت کوین به معنای از دست دادن هویت منحصر به فرد خود نیست. NFT هایی که در شبکه بیت کوین ضرب می شوند نسبت به اتریوم غیرمتمرکزتر هستند.

فروش NFT در سراسر جهان. منبع: دولتمرد

در حالی که اتریوم فقط ابرداده های NFT ها را در زنجیره ذخیره می کند، NFT های بیت کوین به طور کامل در زنجیره ذخیره می شوند و آنها را به ذات توکن های غیرقابل تعویض نزدیک تر می کند. این مزیت ممکن است چالش مهمی برای بازار NFT اتریوم باشد که اخیراً با کاهش روبرو شده است.

اثر BRC-20: هزینه های تراکنش سر به فلک کشیده

پدیده BRC-20 جرقه فعالیت های قابل توجهی در شبکه بیت کوین زده است و کارمزد تراکنش ها را به بالاترین سطح خود از سال 2018 رسانده است.

استاندارد توکن جدید جنگ های شدید پیشنهادی را برانگیخته است که منجر به بلوک پاداش بیش از 12.5 BTC شده است. این منجر به درآمد قابل توجهی برای ماینرهای بیت کوین شده است و کارمزد تراکنش ها بخش قابل توجهی از پاداش بلاک آنها را تشکیل می دهد.

نکته جالب این است که استاندارد توکن BRC-20 ذهنیت «اول آمده است، اولین منت» را در بین کاربران ایجاد کرده است، رقابت را افزایش داده و کارمزد تراکنش های بالایی را افزایش می دهد. این سناریویی را به وجود آورده است که یادآور جنگ‌های مناقصه معاملاتی است که اتریوم را در سال‌های 2021 و 2022 تحت تأثیر قرار داد.

کارمزد تراکنش بیت کوین در بیت کوین
کارمزد تراکنش بیت کوین در بیت کوین منبع: گلاسنود

از آنجایی که پروتکل BRC-20 مورد توجه قرار می گیرد، نادیده گرفتن مسائل مقیاس شبکه بیت کوین غیرممکن است.

با افزایش متوسط ​​کارمزدهای تراکنش در برابر دلار آمریکا به بالاترین حد 2 سال اخیر 30.15 دلار در 8 می 2023، از 2 دلار ثابت از جولای 2021، مشکل واضح است.

افزایش کارمزد منجر به در نظر گرفتن اقدامات بحث برانگیز مانند سانسور توکن‌های BRC-20 و سایر دارایی‌ها بر اساس روش صدور “ordinals” شده است.

کارمزد تراکنش بیت کوین به دلار
کارمزد تراکنش بیت کوین به دلار. منبع: BitInfoCharts

طراحی توکن های BRC-20 نیز به افزایش تراکم فضای بلوک کمک کرده است. این توکن‌ها، که در قالب JSON ذخیره می‌شوند، به دلیل اندازه بزرگ‌تر، فضای بلوک بیشتری مصرف می‌کنند، و ممپول را غرق می‌کنند – جایی که تراکنش‌ها منتظر اعتبار هستند و بر اساس پیشنهاد هزینه پیوست سفارش داده می‌شوند.

داده ها نشان می دهد که ممپول بیت کوین در حال حاضر ازدحام بی سابقه ای را تجربه می کند. آخرین پیک اصلی در آوریل 2021 شاهد 200000 تراکنش در صف بود، اما اخیراً به 450000 تراکنش افزایش یافته است.

کالین هارپر، رئیس تحقیقات و محتوا در Luxor Technologies، حفظ می کند این مشکل را می توان با ذخیره توکن های BRC-20 به عنوان کد باینری به جای فایل های JSON کاهش داد. این ابتکار به طور بالقوه می تواند استفاده از پهنای باند را تا 80 درصد کاهش دهد.

اندازه ممپول بیت کوین
اندازه ممپول بیت کوین منبع: Blockchain.com

در حالی که روایت درباره انتشار BRC-20 داغ شده است، مایکل سیلر، مدیرعامل سابق MicroStrategy، اعلام کرد ظهور آنها ” صعودی ”

«آنچه در مورد Ordinals و NFTها اتفاق افتاد این است که ما از این شکاف از یک سناریوی نزولی به یک سناریوی صعودی عبور کردیم. سیلور گفت: اگر معدنچی بودم، به وجد می‌رفتم.

با این حال، یک مشکل اساسی مطرح است: بیت کوین در حال تلاش برای افزایش مقیاس است.

ویژگی های مشابه اتریوم بیت کوین: خوب، بد و زشت

“اتریوم سازی” بیت کوین از طریق پروتکل BRC-20 دارای مزایا و معایبی است. برای مثال:

  • از جنبه مثبت، سودمندی بیت کوین را فراتر از یک ذخیره ساده ارزش و یک وسیله مبادله گسترش می دهد. این امکان ایجاد برنامه های کاربردی غیرمتمرکز پیچیده، قراردادهای هوشمند و توکن ها را فراهم می کند. این به طور بالقوه می تواند مخاطبان گسترده تری را به شبکه بیت کوین بکشاند و ارزش کلی و سودمندی اکوسیستم را افزایش دهد.
  • از جنبه منفی، معرفی توکن های BRC-20 و افزایش حجم تراکنش های بعدی، شبکه بیت کوین را تحت فشار قرار داده است. این منجر به کارمزد تراکنش های بالاتر و زمان تراکنش کندتر شده است که بر تجربه کاربر تأثیر منفی می گذارد. با این حال، این مسائل نقص ذاتی پروتکل BRC-20 نیست، بلکه نشانه‌ای از مشکلات مقیاس گسترده‌تر شبکه بیت‌کوین است.

از منظری گسترده تر، این پدیده دردسرهای رو به رشد مرتبط با گسترش عملکرد بیت کوین را برجسته می کند. در حالی که اتریوم مدت‌هاست با چالش‌های مقیاس‌پذیری مشابه روبرو بوده است، جامعه اتریوم گام‌های مهمی در جهت رسیدگی به این مسائل از طریق راه‌حل‌هایی مانند شاردینگ و راه‌حل‌های لایه ۲ برداشته است.

به عنوان مثال، انتقال اتریوم به اتریوم 2.0 با هدف افزایش مقیاس پذیری و کارایی شبکه به طور قابل توجهی انجام می شود.

برای اینکه بیت کوین به تکامل و پذیرش خود ادامه دهد، احتمالاً باید راه حل های مشابهی را اتخاذ کند. این می‌تواند شامل راه‌حل‌های لایه ۲ مانند شبکه لایتنینگ باشد که با انتقال آن‌ها به خارج از زنجیره، امکان تراکنش‌های سریع‌تر و ارزان‌تر را فراهم می‌کند.

همچنین پیشرفت‌های بالقوه‌ای در خود پروتکل BRC-20 وجود دارد که می‌تواند اندازه تراکنش‌های توکن را کاهش دهد و برخی از ازدحام شبکه را کاهش دهد.

پست بیت کوین اتریوم شده: خوب، بد و زشت اولین بار در BeInCrypto ظاهر شد.

در باره ی نویسنده

admin

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *