جمع بندی هفتگی اخبار ما از شرق آسیا، مهمترین تحولات این صنعت را بررسی می کند.

روز شکوه بیت کوین در TikTok چینی

در 10 آوریل، Douyin، نسخه انحصاری Tiktok برای کاربران چینی، آغاز شد انتشار قیمت های مربوط به بیت کوین (BTC) و سایر ارزهای دیجیتال مانند اتریوم (ETH)، دوج کوین (DOGE) و ریپل (XRP). این اقدام باعث گمانه زنی های گسترده ای در بین رسانه ها و کاربران چینی شد که در رابطه با تغییر احتمالی سیاست دولت مرکزی این کشور در مورد مقررات ارزهای دیجیتال بود.

برخلاف همتای غربی خود، محتوای Douyin به شدت توسط مقامات چینی کنترل و سانسور می شود. از سپتامبر 2022، Douyin محتوای مربوط به ارزهای دیجیتال، NFT و Metaverse را سرکوب کرده است.

از این رو، بسیاری از افراد از دیدن ارزهای دیجیتال قابل کشف در پلتفرم تحت نظارت دولت واقعا شگفت زده شدند. برای حدود 24 ساعت، هر یک از 730 میلیون کاربر چینی Douyin که تخمین زده می‌شود، می‌توانستند آزادانه قیمت‌های کریپتو را در اپلیکیشن مشاهده کنند. با این حال، رویاهای آرامش در قوانین سختگیرانه رمزنگاری کشور اندکی بعد از بین رفت. در 11 آوریل، قیمت بیت کوین و ارزهای دیجیتال از Douyin حذف شد، با پیامی مبنی بر:

«بر اساس مقررات ملی مربوطه، ارزهای دیجیتال غیررسمی از اعتبار قانونی مشابه ارزهای فیات برخوردار نیستند. لطفا با احتیاط سرمایه گذاری کنید.»

از سال 2021، چین همه اشکال مبادلات رمزنگاری، تراکنش‌های کریپتو فیات با واسطه‌گری موسسات مالی و عرضه اولیه سکه را ممنوع کرده است. با این اوصاف، این کشور از ممنوعیت مالکیت ارزهای رمزنگاری شده به طور کلی متوقف شد و قلمرو تحت کنترل چین در هنگ کنگ از برنامه هایی برای تبدیل شدن به یک هاب رمزنگاری پرده برداری کرد.

بیت کوین روی Douyin قبل و بعد از سرکوب. (GamerSky)

بروس لی دوباره از طریق NFT ها زندگی می کند

در 12 آوریل، بنیاد بروس لی اعلام کرد با پلتفرم ویدئویی NFT Shibuya همکاری خواهد کرد تا مجموعه‌ای از NFTهای پیدایش را با حضور بازیگر افسانه‌ای هنرهای رزمی که در سال 1973 در سن 32 سالگی در شرایطی مرموز درگذشت، راه‌اندازی کند. مجموعه House of Lee از 12 آوریل تا 14 آوریل در منیفولد به فروش می رسد و در شبکه Ethereum با ذخیره سازی تصویر دیجیتال در Arweave ساخته شده است.

بروس لی جنسیس NFT (Arweave)
بروس لی جنسیس NFT (Arweave)

هیچ محدودیتی برای تعداد NFT های ضرب شده در حین فروش وجود ندارد. در زمان انتشار، بیش از 19592 مجموعه دیجیتال House of Lee با قیمت کف فعلی حدود 0.008 اتر ساخته شده است. بروس لی NFT توسط هنرمندان Maciej Kuciara و Emily Yang کشیده شد که طراحی آن از شانون لی، دختر بروس لی و رئیس املاک بروس لی الهام گرفته شده است. آدرس سرویس نام اتریوم نیز برای مجموعه در bruceleeofficial.eth ثبت شده است.

30 میلیون کاربر رمزارز چین با وجود ممنوعیت

بر اساس یک گزارش تحقیقاتی مشترک که در 10 آوریل توسط Foresight News، CoinNess و BlockTempo منتشر شد، چین هنوز حدود 30 میلیون کاربر رمزنگاری دارد که حدود 2.12٪ از جمعیت آن را تشکیل می دهند، در حالی که این رقم برای ایالات متحده 12٪ و برای تایوان 11٪ است. محققان از ممنوعیت تراکنش‌های کریپتو فیات توسط بانک مرکزی چین در سپتامبر 2021 به عنوان «میخ در تابوت» برای صنعت در چین یاد کردند.

تعداد کاربران کریپتو چین کاهش یافته است اما همچنان در حال رشد است (Foresight Ventures)
تعداد کاربران کریپتو چین کاهش یافته است اما همچنان در حال رشد است (Foresight Ventures)

با این حال، این گزارش همچنین اشاره کرد که هنگ کنگ در حال تبدیل شدن به قطب رو به رشد فناوری بلاک چین در آسیا است. در فوریه 2023، کمیسیون اوراق بهادار و آتی هنگ کنگ (SFC) مسیری را برای صرافی ها پیشنهاد کرد تا مجوزهای نظارتی را از طریق تحقق الزامات نگهداری، شناخت مشتری، نگهداری سوابق و مدیریت ریسک ارائه کنند. این سیاست قرار است از 1 ژوئن 2023 اجرایی شود.

جالب اینجاست که Foresight نوشت که علیرغم کمپین هزینه‌ها در طول بازی‌های المپیک زمستانی پکن 2022، تنها 13.61 میلیارد از ارز دیجیتالی بانک مرکزی یوان دیجیتال چین (CBDC) در گردش بود که تنها 0.13 درصد از M0 یا عرضه پولی برجسته چین را نشان می‌دهد. این شرکت خاطرنشان کرد: “برنامه های تسویه حساب تجاری هنوز در حال توسعه هستند و فقط توسط شرکای بسیار محدود پذیرفته می شوند.”

با وجود باد مخالف، سه شرکت بزرگ سرمایه گذاری خطرپذیر، Hashkey Capital، Dragonfly، و Foresight Ventures، هنوز در منطقه چین فعال هستند. پروژه های قابل توجهی که منشا آنها را از چین ردیابی می کنند عبارتند از Conflux، Alchemy Pay، Animoca Brands و CertiK.

افزایش قدرت Web3 هنگ کنگ

سالن گالری جشنواره وب 3.0 هنگ کنگ (توئیتر)
سالن گالری جشنواره وب 3.0 هنگ کنگ (توئیتر)

در 12 آوریل، بیش از 10000 علاقه‌مند به رمزنگاری و 300 سخنران مهمان در جشنواره سالانه Web3 منطقه اداری ویژه در هنگ کنگ گرد هم آمدند. لی کا چیو، مدیر اجرایی هنگ کنگ، در اولین کار خود، متعهد شد اختصاص 700 میلیون دلار هنگ کنگ (89.17 میلیون دلار) از بودجه امسال برای تسریع توسعه دارایی های دیجیتال و فناوری های Web3 در منطقه. چان مو-پو، وزیر مالی هنگ کنگ نیز نظر داد:

وب 3 در مراحل ابتدایی خود است و برنامه های رایج فعلی شامل ارزهای دیجیتال، صرافی های غیرمتمرکز، تأیید هویت دیجیتال، DeFi، بازی های بلاک چین و حتی NFT است، اما می توان تصور کرد که در آینده برنامه ها و فرصت های جدید بیشتری وجود داشته باشد. از نقطه نظر تاریخی، توسعه Web3 پس از عبور از مرحله شوک دوباره به سرعت رشد خواهد کرد.

برای جاستین سان، بنیانگذار ترون و مالک واقعی صرافی ارزهای دیجیتال Huobi Global، جشنواره وب 3 هنگ کنگ در سال 2023 به نظر می رسد اوج حرفه او در زمینه بلاک چین باشد. اول از همه، قبل از ورودش، سان ادعا می‌کند که پس از سال‌ها رکود، عملیات Huobi را با موفقیت تغییر داده است و سود چشمگیر 30 میلیون دلاری را در سه ماهه اول 2023 به ثبت رسانده است.

سپس، با هاله ای از هیبت، شخصیت بلاک چین از بین رفت شایعات که او در بدو ورود در هنگ کنگ دستگیر شد. ظاهراً در سال 2019، Sun استخدام کرد یک قاچاقچی برای کمک به او برای دور زدن کنترل های مرزی سرزمین اصلی چین و فرار از کشور. این به دلیل مشارکت او در عرضه اولیه سکه (ICO) ترون، که چند روز قبل از ممنوعیت ICOها توسط چین انجام شد، به محدودیت های خروج مرتبط است. سان از آن زمان از سرزمین اصلی چین خارج شده است. جالب است که هیچ توافقی برای استرداد بین چین و هنگ کنگ وجود ندارد، زیرا لایحه ای برای چنین اقدامی توسط قیام دانشجویی طرفدار دموکراسی در سال 2019 لغو شد. این اعتراضات به نوبه خود توسط دولت مرکزی چین سرکوب شد.

به لطف فداکاری دانش آموزان، سان توانست با خیال راحت در هنگ کنگ فرود بیاید و رو در رو با نینا، سفیر جامعه iPollo که سان می خواهد ملاقات کند. ویژگی در مسابقه زیبایی Huobi و “(شخصا) به عنوان یک شرکت کننده نهایی در 20 مسابقه برتر تضمین می شود.” متأسفانه، به نظر می رسد که همه از تلاش سان برای معاشقه خیره نشده باشند. همانطور که سرخوشی خورشید به اوج خود رسید در حالی که مهمانی کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده یک قایق بادبانی بایننس را صادر کرد احضاریه برای Sun در تاریخ 12 آوریل، با مهربانی به او یادآوری می کند که باید در دادگاه به اتهام کلاهبرداری و نقض قوانین اوراق بهادار حاضر شود.

«اگر پاسخ ندهید، قضاوت پیش‌فرض علیه شما برای تسکین مطالبه شده در شکایت صادر می‌شود. شما همچنین باید پاسخ یا درخواست خود را به دادگاه ارائه دهید.»

SEC شکایتدر تاریخ 26 مارس ثبت شد و ادعا کرد که Sun و شرکت‌هایش، Tron و BitTorrent، بازار ثانویه توکن‌های Tron را «متقلبانه» از طریق «تجارت گسترده شستشو»، انجام بیش از 600000 معامله از این دست، دستکاری کرده‌اند، و همچنین به افراد مشهور آمریکایی پول پرداخته‌اند تا TRX و TRX را تبلیغ کنند. توکن های بیت تورنت (BTT) با افشای صفر.

خورشید از آن زمان اظهار داشت که شکایت SEC “شایستگی ندارد” و این نهاد نظارتی “هنوز در مراحل اولیه خود است و نیاز به توسعه بیشتر” در رابطه با دارایی های دیجیتال دارد. دعوا ادامه دارد. تقریباً در همان روز احضاریه، Binance.US اعلام کرد که TRX را از فهرست پلتفرم خود حذف خواهد کرد.

جاستین سان در حالی که در 11 آوریل با نینا در یک صحنه به اشتراک می‌گذارد سرخ می‌شود، غافل از تهدید قانونی احتمالی که فردای آن روز تحقق خواهد یافت.
جاستین سان در حالی که در 11 آوریل با نینا در یک صحنه به اشتراک می‌گذارد سرخ می‌شود، غافل از تهدید قانونی احتمالی که فردای آن روز تحقق خواهد یافت. (توییتر)

The post شکوه بیت کوین در TikTok چینی، 30 میلیون کاربر سرزمین اصلی، حماسه جاستین سان: آسیا اکسپرس اولین بار در مجله Cointelegraph ظاهر شد.

در باره ی نویسنده

admin

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *