نصف شدن بیت کوین یک رویداد مهم در اکوسیستم ارزهای دیجیتال است که بر احساسات بازار، سودآوری ماینرها و نوآوری تأثیر می گذارد. تنها یک سال مانده به پایان کار، تحلیلگران با پیش بینی های متفاوتی به این موضوع فکر می کنند.

نصف شدن بیت کوین یک رویداد لرزه ای در اکوسیستم ارزهای دیجیتال است که هر چهار سال یک بار رخ می دهد. این یک فرآیند خودکار است که در کد شبکه بیت کوین تعبیه شده است که پاداش استخراج بلاک های جدید بیت کوین را تا 50 درصد کاهش می دهد. فرآیند نصف شدن برای امنیت و ثبات شبکه بسیار مهم است و تأثیر زیادی بر بازار ارزهای دیجیتال دارد.

تأثیر نصف شدن بر احساسات بازار، سودآوری ماینرها و نوآوری در اکوسیستم کریپتو باعث افزایش انتظارات شده است. تنها یک سال تا این رویداد باقی مانده است، کارشناسان و سرمایه گذاران در صنعت کریپتو به دقت تاثیر بالقوه آن بر بازار را زیر نظر دارند.

احساسات خوشبینانه

نصف شدن بیت کوین، یک مکانیسم اساسی در پروتکل بیت کوین، عمیقاً بر احساسات بازار تأثیر می گذارد و کمبود عرضه جدیدی ایجاد می کند. نصف شدن بیت کوین قرار است هر 210000 بلاک انجام شود. تا کنون، سه نصف شدن بیت کوین با تاریخ اتفاق افتاده است، یکی در سال 2012، دیگری در سال 2016، و آخرین آن در سال 2020. شمارش معکوس نشان داده شده در زیر برای مجموعه بعدی نصف شدن در سال 2024 است.

تاریخچه تاریخ نصف شدن بیت کوین منبع:CoinWarz

این کاهش در جوایز استخراج، تعداد بیت کوین های جدید وارد بازار را محدودتر می کند. در نتیجه، با افزایش تقاضا در میان کاهش عرضه، این امر به طور بالقوه قیمت را بالا می برد. بنابراین، پرورش ذهنیت کمبود در بین سرمایه گذاران.

کاهش عرضه بیت کوین را برای سرمایه گذاران با ارزش تر و جذاب تر می کند و منجر به افزایش قابل توجه قیمت می شود. در دو هاوینگ قبلی، قیمت بیت کوین به طور قابل توجهی (بیش از 1000٪) طی یک سال پس از رویداد افزایش یافت.

عملکرد قیمت بیت کوین در رویدادهای نصف شدن قبلی منبع: Glassnode
عملکرد قیمت بیت کوین در رویدادهای نصف شدن قبلی منبع:گلاسنود

این افزایش قیمت توجه سرمایه گذاران و رسانه های بیشتری را به خود جلب می کند و منجر به افزایش پذیرش و آگاهی از ارزهای دیجیتال می شود. با این حال، با تطبیق بازار با پویایی جدید عرضه و تقاضا، افزایش قیمت اغلب با اصلاح قابل توجهی همراه است. این امر در سودهای نسبتاً نادیده گرفته شده بر حسب درصد برای چرخه فعلی در مقایسه با رویدادهای گذشته مشهود است.

عوامل دیگری که باید در نظر گرفته شوند

کاهش پاداش استخراج تأثیر مستقیمی بر سودآوری ماینرها دارد. ماینینگ فرآیند اعتبارسنجی تراکنش ها و ایجاد بلاک های جدید است و ماینرها برای تلاش های خود با بیت کوین پاداش می گیرند. زمانی که پاداش استخراج نصف می شود، ماینرها برای همان مقدار کار، نیمی از بیت کوین را دریافت می کنند که باعث کاهش سوددهی آنها می شود.

در حال حاضر، پاداش استخراج 6.25 BTC در هر بلوک است. پس از رویداد هاوینگ بعدی که انتظار می‌رود در سال 2024 رخ دهد، پاداش استخراج به 3.125 BTC در هر بلوک کاهش می‌یابد. در نتیجه، ماینرها ممکن است نیاز به تنظیم عملیات خود داشته باشند تا سودآور باقی بمانند. آنها ممکن است نیاز به ارتقای سخت افزار یا تغییر الگوریتم های استخراج کارآمدتر داشته باشند. علاوه بر این، برخی از ماینرها در صورتی که دیگر سودآور نباشند، ممکن است نیاز به تعطیلی کامل عملیات خود داشته باشند.

نصف شدن بیت کوین همچنین می تواند باعث نوآوری در اکوسیستم رمزنگاری شود. کاهش پاداش استخراج، توسعه دهندگان را تشویق می کند تا راه حل های جدیدی برای بهبود کارایی و امنیت شبکه ایجاد کنند. به عنوان مثال، معرفی شبکه لایتنینگ، یک راه حل لایه دو که تراکنش های سریع و ارزان بیت کوین را تسهیل می کند، تا حدی ناشی از نیاز به کاهش تراکم و کارمزد تراکنش های شبکه بود.

علاوه بر این، رویدادهای نصف شدن بیت کوین به طور مستقیم یا غیرمستقیم راه‌های پایدار جدیدی را ایجاد کردند که از الگوریتم‌های استخراج مختلف یا مکانیسم‌های اجماع استفاده می‌کنند. با توجه به انتقادات علیه عملیات معدنکاری با انرژی بالا، استخراج دوستدار محیط زیست ممکن است ویژگی ها و مزایای منحصر به فردی را ارائه دهد.

کارشناسان وزن می کنند

بزرگترین دارایی دیجیتال از 31 دسامبر تا کنون 67 درصد افزایش یافته است و این یک احیای نسبی از یک شکست حماسی در سال 2022 بوده است. در حالی که توکن به زیر 30000 دلار دست و پنجه نرم می کند، نصف شدن می تواند باعث افزایش قیمت شود. تحلیلگران مختلف کریپتو پیش بینی های خود را برای رویداد آینده به تصویر کشیده اند.

یک تحلیلگر اطلاعاتی بلومبرگ، جیمی داگلاس کوتسبیت کوین را می بیند فراتر از علامت 50 هزار دلار وی در ادامه افزود:

بیت کوین حدود 12 تا 18 ماه قبل از نصف شدن به پایین ترین سطح خود می رسد، و این ساختار چرخه شبیه به چرخه های گذشته است، اگرچه بسیاری از چیزها تغییر کرده اند. در حالی که این شبکه بسیار قوی تر است، بیت کوین هرگز یک انقباض شدید اقتصادی طولانی مدت را تحمل نکرده است.

در همین حال، مارکوس تیلنرئیس تحقیقات Matrixport، پیش بینی کرد که بیت کوین تا آوریل 2024 به حدود 65623 دلار خواهد رسید. این قیمت بیش از دو برابر قیمت فعلی است.

دیگر تحلیلگران مشهور این کار را انجام داده اند پخش شد نظرات آنها در مورد همین مفهوم برخی حتی به دنبال بی ثباتی مالی در آمریکا پیش بینی افزایش قیمت خیره کننده ای را ارائه کردند. در یک نکته ظریف تر، آخرین روند پیرامون هوش مصنوعی (AI) نیز پیش بینی قیمت بیت کوین را دارد. در اینجا، با در نظر گرفتن ارزش به بیش از 100000 دلار – نگاهی بیندازید:

BeInCrypto از ChatGPT خواست تا حرکت بعدی بیت کوین را پس از نصف شدن قیمت های گذشته پیش بینی کند
BeInCrypto از ChatGPT خواست تا حرکت بعدی بیت کوین را پس از نصف شدن قیمت های گذشته پیش بینی کند

Redditors Have Go

BeInCrypto در یکی از کانال های محبوب (r/CryptoCurrency) با کاربران Reddit تماس گرفت. هدف این است که درک Redditors از افزایش قیمت پیش بینی شده را درک کنیم، که گفته می شود بیت کوین را به بیش از 50000 دلار رسانده است. پاسخ ها به شرح زیر است:

یکی از کاربران مقدار اعلام شده را به عنوان یک “نتیجه واقعی” یافت.

برای من این واقع بینانه ترین نتیجه است. با وجود اینکه نمی‌توانیم با اطمینان چیزی را پیش‌بینی کنیم، زیرا سال‌های گذشته کاملاً دیوانه‌کننده بودند. وقتی روی نمودارها کوچک‌نمایی می‌کنید، به وضوح می‌بینید که ما به نقطه‌ای نزدیک نیستیم.»

کاربر دیگری برای پاسخ به این سوال رویکرد متفاوتی در پیش گرفت.

«اگر فقط نگاهی به تاریخ بیندازید، باید انتظار داشته باشیم که تا پایان سال 2023، یعنی تا سال 2024 (نصف گذشته) با پمپ‌ها و اصلاحات خرچنگ‌سازی کنیم. چرخه گاو نر باید در اواخر سال 2024 و در سال 2025 بازگردد و می توان سودهایی را در انتهای سال 2025 به دست آورد.

همان کاربر اضافه کرد: «ما هرگز رمزارز را از طریق رکود، تورم تاریخی، جنگ و مقررات ضد کریپتو نداشتیم. بنابراین این زمان ممکن است “متفاوت” باشد، و یک تاپ دمنده ممکن است خارج از جدول باشد. در هر صورت، ما در حال حاضر در منطقه انباشت/فروش آتش هستیم.»

انتظارات در مقابل واقعیت

نصف شدن بیت کوین یک رویداد مهم در اکوسیستم ارزهای دیجیتال است که به طور قابل توجهی بر احساسات بازار، سودآوری ماینرها و نوآوری تأثیر می گذارد. کاهش پاداش ماینینگ باعث کمبود و افزایش قیمت بیت کوین می شود که منجر به افزایش پذیرش و آگاهی از ارزهای دیجیتال می شود.

برعکس، انتظارات قیمت ممکن است پابرجا باشد یا نباشد. قیمت بیت کوین، مانند هر دارایی دیگری، تحت تأثیر عوامل مختلفی است که می تواند بر ارزش آن تأثیر بگذارد، مانند عرضه و تقاضا، احساسات بازار، شرایط اقتصادی، مقررات دولتی و تحولات فناوری. از لحاظ تاریخی، رویدادهای نصف شدن با افزایش قیمت بیت کوین به دلیل کاهش عرضه بیت کوین های جدید وارد بازار همراه بوده است.

با این حال، عملکرد گذشته لزوماً نتایج آتی را نشان نمی دهد و هیچ تضمینی برای ادامه این روند وجود ندارد.

پست مجموعه نصف شدن بیت کوین برای سال 2024، پیش بینی های زیادی از تحلیلگران کریپتو را جلب می کند اولین بار در BeInCrypto ظاهر شد.

در باره ی نویسنده

admin

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *