بریتانیا در حال بررسی قانون پیشنهادی است که می تواند به پیام رسان های واقعا خصوصی در این کشور پایان دهد. در بین بازیکنان فناوری محبوب نیست. واتس‌اپ، سیگنال و ویکی‌پدیا قبلاً گفته‌اند که قصد دارند در صورت قبولی کشور را ترک کنند.

این لایحه قبلاً به مرحله کمیته در مجلس اعیان رسیده است. برای تبدیل شدن به قانون راه زیادی برای رفتن ندارد. تا تابستان امسال، بریتانیایی ها ممکن است دسترسی به مجموعه ای از برنامه های پیام رسان خصوصی از جمله تلگرام را از دست بدهند. این لایحه ایمنی آنلایننوشته شده توسط حزب محافظه کار حاکم، مجموعه ای از محدودیت ها را بر فعالیت آنلاین اعمال خواهد کرد.

این لایحه OFCOM را قادر می سازد تا به طور موثر رمزگذاری انتها به انتها را ممنوع کند. OFCOM تنظیم کننده ارتباطات بریتانیا است. در صورت تصویب، این قانون تهدیدی جدی برای حریم خصوصی شهروندان بریتانیا است.

دیگر پیام رسان خصوصی وجود ندارد

ماه گذشته، واتس‌اپ، سیگنال و سایر رهبران صنعت در یک صفحه ابراز نگرانی کردند نامه ی سرگشاده. در این بیانیه آمده است: «ما فکر نمی‌کنیم هیچ شرکت، دولت یا شخصی نباید قدرت خواندن پیام‌های شخصی شما را داشته باشد. نامه ادامه داد:

همانطور که در حال حاضر پیش‌نویس شده است، این لایحه می‌تواند رمزگذاری سرتاسری را بشکند و دری را برای نظارت معمول، عمومی و بی‌رویه پیام‌های شخصی دوستان، اعضای خانواده، کارمندان، مدیران اجرایی، روزنامه‌نگاران، فعالان حقوق بشر و حتی خود سیاستمداران باز کند. که اساساً توانایی همه افراد برای برقراری ارتباط امن را تضعیف می کند.”

سیگنال و واتس‌اپ قبلاً گفته‌اند که قصد دارند به جای پیروی از قوانین جدید، از آن خارج شوند. سیگنال، واتس‌اپ و تلگرام همگی برنامه‌های پیام‌رسانی هستند که رمزگذاری سرتاسری را ارائه می‌کنند.

در جامعه کریپتو، تلگرام محبوب‌ترین اپلیکیشن پیام‌رسان است. محدودیت‌های استفاده از آن احتمالاً مانع از هدف بریتانیا برای تبدیل شدن به یک هاب رمزنگاری خواهد شد.

با توجه به الف نظر حقوقی این لایحه توسط متیو رایدر کی سی، که به Index On Censorship ارائه شده است، به OFCOM “اختیارات گسترده تری در مورد اختیارات نظارت جمعی از شهروندان بریتانیا نسبت به آژانس های جاسوسی بریتانیا” می دهد.

لایحه به احتمال زیاد تصویب می شود

در ژانویه، این لایحه به مجلس اعیان، مجلس عالی قانونگذاری بریتانیا رسید. در صورت تصویب، که محتمل است، لایحه ممکن است در فصلی از تابستان به قانون تبدیل شود.

این قانون فقط بر پیام رسان های خصوصی تأثیر نمی گذارد. همچنین شرکت‌های فناوری را مجبور می‌کند با جلوگیری از دسترسی کودکان به محتوای مضر و اعمال محدودیت‌های سنی، مسئولیت حفظ امنیت آنلاین کودکان را بر عهده بگیرند. شرکت‌ها باید محتوای «قانونی اما مضر» را که طبق شرایط خدماتشان ممنوع شده است حذف کنند. ویکی پدیا صریحا اعتراض کرده است. به جای این که مطابقت داشته باشد، بریتانیا را ترک خواهد کرد.

این لایحه چهار سال و چهار نخست وزیر طول کشید تا به اینجا برسد. «کاغذ سفید آسیب‌های آنلاین» که برای اولین بار در آوریل 2019 منتشر شد، آغاز خود را نشان داد. این کار به عنوان پاسخی به خودکشی غم انگیز مولی راسل ۱۴ ساله در سال ۲۰۱۷ آغاز شد که خطرات ناشی از دسترسی کودکان به محتوای آنلاینی را که به خودآزاری می‌رساند برجسته کرد. با این حال، بسیاری معتقدند که این واکنش یک واکنش بیش از حد بوده است.

حزب حاکم محافظه کار بریتانیا همواره رویکردی مستبدانه تر از بسیاری از همتایان غربی خود در قبال مقررات آنلاین داشته است. در طول دهه گذشته، این حزب چندین بار تلاش کرده است تا دسترسی به پورنوگرافی را تنظیم کند.

اگر این لایحه تصویب شود، سایت‌های پورن، از جمله Pornhub، باید تأیید سن را اجرا کنند. عدم رعایت می تواند منجر به جریمه تا 10٪ از درآمد جهانی یک شرکت یا در موارد شدید، سانسور وب سایت شود.

BeinCrypto برای نظر دادن با تلگرام تماس گرفت، اما پاسخی دریافت نکرد.

پست بریتانیایی ها ممکن است دسترسی به پیام رسان خصوصی مورد علاقه کریپتو را از دست بدهند اولین بار در BeInCrypto ظاهر شد.

در باره ی نویسنده

admin

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *