جمع بندی هفتگی اخبار ما از شرق آسیا، مهمترین تحولات این صنعت را بررسی می کند.

هنگ کنگ در حال نزدیک شدن به یک مسیر نظارتی شفاف رمزنگاری است

چند ماه پس از ابراز تاسف بازیگران برجسته صنعت از عدم وجود مسیرهای ثبت نام برای مبادلات ارزهای دیجیتال در هنگ کنگ، ممکن است بالاخره مهلتی در افق باشد. در 27 آوریل، جولیا لئونگ، مدیر اجرایی کمیسیون اوراق بهادار و آتی (SFC) هنگ کنگ، آشکار کرد تنظیم پلت فرم های معاملات دارایی مجازی (VATP) یکی از اولویت های کلیدی کمیسیون باقی مانده است، و بیان می کند:

SFC بیش از 150 پاسخ به مشاوره در مورد الزامات قانونی پیشنهادی برای اپراتورهای دارای مجوز VATP دریافت کرده است و نتیجه‌گیری و دستورالعمل‌های نهایی را در ماه مه قبل از اجرایی شدن رژیم جدید در 1 ژوئن 2023 صادر خواهد کرد.

لئونگ همچنین گفت که فناوری وب 3 و بلاک چین “مزایای عظیمی برای صنعت مالی از نظر کارایی به همراه خواهد داشت” و حمایت کمیسیون از “تکنولوژی دفتر کل توزیع شده اساسی و نوآوری مسئولانه در رابطه” را تکرار کرد. با این وجود، SFC همچنین هشدار زیر را صادر کرد:

«تنظیم‌کننده اقدامات اجرایی محکم و سریعی را علیه فعالیت‌های دستکاری بازار، طرح‌های رمپ و تخلیه رسانه‌های اجتماعی، رفتار سوءاستفاده‌کننده در فهرست‌ها، سوء رفتار واسطه‌ها و سوء رفتارهای مرتبط با دارایی‌های مجازی انجام می‌دهد. قانون اصلاح شده مبارزه با پولشویی (AMLO) به SFC قدرت جدیدی برای مبارزه با این کلاهبرداری ها می دهد.

در ماه فوریه، SFC هنگامی که مشاوره ای را در مورد الزامات قانونی پیشنهادی خود برای پلتفرم های معاملاتی دارایی های دیجیتالی راه اندازی کرد، شور و هیجانی را برانگیخت. در 20 آوریل، یکگزارشحجم معاملات روزانه همه ETFهای رمزنگاری هنگ کنگ که توسط بورس اوراق بهادار هنگ کنگ منتشر شده است بین دسامبر 2022 تا اوایل فوریه حدود 1.19 میلیون دلار است.

علی بابا به چند زنجیره ای علاقه مند است

در 26 آوریل، Ant Financial، وابسته به شرکت تجارت الکترونیک چینی علی بابا، در طی کنفرانس سالانه توسعه دهندگان فناوری های دیجیتال اعلام کرد که به طور رسمی متن باز پروتکل زنجیره ای آن AntChain Bridge به توسعه دهندگان در سراسر جهان.

پل AntChain بر اساس استاندارد مؤسسه مهندسین برق و الکترونیک (IEEE) برای قابلیت همکاری بلاک چین، یکی از اولین پروتکل های ارتباطی استاندارد شده در این دسته طراحی شده است. یان ینگ، مدیر فنی AntChain، گفت که فناوری زنجیره متقابل «ضروری است. برای باز کردن پتانسیل کامل Web3″ و امکان “انتقال دارایی های دیجیتال در مقیاس بزرگ” را فراهم می کند.

طی یک نمایش زنده، AntChain Bridge چندین NFT یادبود برای بلاک چین های مختلف توسعه می دهد. توسعه دهندگان می توانند با دانلود افزونه زنجیره ای متقابل در صفحه مخزن AntChain Openlab Github به سیستم های زنجیره ای یا قراردادهای هوشمند تجاری آن دسترسی داشته باشند. دو ماه قبل، شعبه چینی اتحادیه ملی بسکتبال (NBA) اعلام کرد که همکاری خود را با Ant Financial گسترش خواهد داد تا NFT های بیشتری را در AntChain بومی خود ایجاد کند. بلاک چین در سال 2017 با تمرکز بر فین تک راه اندازی شد.

یان ینگ در کنفرانس سالانه وب 3 AntGroup صحبت می کند. (AntGroup)

هواوی و جنون GPT

در 27 آوریل، خبرگزاری محلی IThome گزارش داد که شرکت مخابراتی چینی هوآوی ثبت شد برای یک برنامه علامت تجاری ملی با برچسب “Huawei NetGPT” تحت طبقه بندی “ابزار علمی”. در اوایل این ماه، توسعه دهندگان هوآوی بینش بیشتری در مورد دیگر شبیه سازی ChatGPT خود، “PanguGPT” به اشتراک گذاشتند و ادعا کردند که:

وارد حوزه جستجوی هوشمند اسناد، برنامه‌ریزی هوشمند منابع سازمانی شده و سناریوهایی مانند تشخیص ناهنجاری مالی شرکت، مدل‌های بزرگ به زبان عربی و غیره را اجرا کرده است.

مشابه هواوی، غول فناوری چینی بایدو در 16 مارس از پاسخ خود به ChatGPT، Ernie Bot، پرده برداری کرد. یک ماه بعد، علی بابا نیز آزمایش رقیب ChatGPT خود را با نام «Tongyi Qianwen» آغاز کرد. تقریباً در همان روز، ایلان ماسک، بازرگان تجاری آمریکایی نیز فاش کرد که به دلایل ظاهراً سیاسی، معادل ChatGPT خود، TruthGPT را ایجاد خواهد کرد. مدل‌های زبان بزرگ مبتنی بر چت می‌توانند کاربردهای عمده‌ای در بلاک چین داشته باشند، مانند ممیزی کد قرارداد هوشمند که مخاطبان خود را در تجارت کریپتو راهنمایی می‌کند.

کارمندان دولتی شهر چین برای دریافت حقوق یوان دیجیتال

در اوایل این هفته، مقامات دولتی شهر چانگشو (جمعیت 1.56 میلیون نفر) اعلام کردند که کارمندان عمومی این شهر خواهند بود. پرداخت شده در یوان دیجیتال (e-CNY) از ماه آینده قابل اجرا است.

این اقدام به دنبال یک آزمایش آزمایشی موفقیت‌آمیز آغاز شد که در اکتبر گذشته آغاز شد و مقامات دولتی منتخب بازپرداخت حمل‌ونقل عمومی را از طریق یوان دیجیتال دریافت کردند. در حالی که در حال حاضر ابزارهای خرج مستقیم e-CNY در سطح ملی تا حدودی محدود است، شهر چانگشو اجازه پرداخت الکترونیکی CNY برای قبوض آب و برق، قبوض تلفن همراه، تلویزیون کابلی و حمل و نقل عمومی را داده است.

یوان دیجیتال
مشتری با استفاده از e-CNY برای پرداخت در یک رستوران (دولت مردمی شنژن)

وی چت نیز پذیرش یوان دیجیتال را گسترش می دهد

در 26 آوریل، برنامه رسانه اجتماعی چینی WeChat، که دارای بیش از 1 میلیارد کاربر فعال ماهانه است، استفاده از یوان دیجیتال را به پلتفرم ایجاد محتوای ویدیویی و پلت فرم “Mini Programs” برای فروشندگان گسترش داد.

به گزارش محلی گزارش هاخدمات قابل پرداخت در وی چت از طریق e-CNY اکنون شامل اشتراک گذاری سواری، خرید آنلاین یا سفارش غذای آماده از رستوران ها است. برای استفاده از این ویژگی، کاربران ابتدا باید از طریق بررسی های شناخت مشتری خود را بررسی کنند. علیرغم افزایش حضور، e-CNY تنها 0.13 درصد از کل یوان چین در گردش در ابتدای سال را به خود اختصاص داد.

یک صفحه پرداخت یوان دیجیتال WeChat.  (وی چت)
یک صفحه پرداخت یوان دیجیتال WeChat. (وی چت)

The post موج رقبای ChatGPT چین، علی بابا چند زنجیره ای می شود: آسیا اکسپرس اولین بار در مجله Cointelegraph ظاهر شد.

در باره ی نویسنده

admin

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *