تقاطع بانکداری سنتی و رمزارز منجر به رشد و نوآوری قابل توجهی شده است. با این حال، این همگرایی کسب‌وکارها و مصرف‌کنندگان را نیز در معرض تقلب و چالش‌های مالی قرار داده است.

اکنون پنج شرکت رمزنگاری در برخی از بزرگترین پرونده های کلاهبرداری مالی آمریکا حضور دارند. هر یک از این شرکت ها به طور قابل توجهی بر بازار ارزهای دیجیتال تأثیر گذاشته اند و سقوط آنها به عنوان یک داستان هشدار دهنده برای این بخش عمل می کند.

شبکه سلسیوس: Icarus of Crypto Lending

شبکه سلسیوس، یک شرکت وام‌دهنده رمزنگاری، در سال 2017 توسط کارآفرین سریال الکس ماشینسکی، ذهن پشت سر Voice over IP (VoIP) تاسیس شد. پیشنهاد اصلی این شرکت، پلتفرمی بود که به کاربران اجازه می‌داد تا ارزهای دیجیتال را واریز کنند، کسب درآمد کنند، وام بگیرند و انتقال دهند.

تا سال 2021، سلسیوس ادعا کرد که بیش از یک میلیون کاربر و 20 میلیارد دلار دارایی تحت مدیریت دارد. با این حال، عملیات شرکت به دلیل بررسی‌های نظارتی، چالش‌های قانونی و نقض‌های امنیتی شروع به نشان دادن ترک‌هایی کرد.

وضعیت تشدید شد و اعتبار شرکت را به شدت تضعیف کرد.

در جولای 2022، شبکه سلسیوس اعلام ورشکستگی کرد پس از برداشت گسترده وجوه توسط مشتریان و طلبکاران. کسری 1.2 میلیارد دلاری در پرونده های ورشکستگی خود را فاش کرد و به یکی از بزرگترین کلاهبرداری های مالی در آمریکا تبدیل شد.

دارایی ها و بدهی های درجه سانتیگراد. منبع: پر کردن ورشکستگی

در تلاش برای مدیریت بحران، شبکه سلسیوس NovaWulf Digital Management را انتخاب کرد به عنوان برنده مناقصه خروج از ورشکستگی خود در فوریه 2023. ایده این بود که NovaWulf عملیات را به عهده بگیرد و به ادعاهای مشتریان و طلبکاران سلسیوس احترام بگذارد.

FTX: سقوط یک کریپتو تایتان با کلاهبرداری مالی

FTX یکی از بزرگترین پرونده های کلاهبرداری مالی در آمریکا است. این یک صرافی متمرکز رمزنگاری بود که توسط Sam Bankman-Fried در سال 2019 تأسیس شد.

این شرکت در مشتقات و محصولات اهرمی تخصص داشت و به سرعت تبدیل به یکی از بزرگترین صرافی های رمزنگاری جهان شد. این به مشتریان امکان داد تا ارزهای دیجیتال را با اشکال سنتی ارزهای فیات و سهام توکن شده معامله کنند.

در نوامبر 2022، زمانی که یک گزارش خبری فاش کرد که Alameda Research، شرکت تجاری کمی پشت FTX، با استفاده از معاملات و ربات‌های جعلی، بازار کریپتو را دستکاری کرده بود، شهرت این شرکت ضربه خورد.

این خبر منجر به از دست دادن اعتماد و فروش توکن های FTT شد و باعث شد ارزش آن تا 90 درصد کاهش یابد.

سقوط قیمت رمز ارز FTX FTT
سقوط قیمت توکن FTT FTX. منبع: TradingView

شرکت اعلام ورشکستگی کرد حفاظت در ایالات متحده اندکی پس از آن. FTX همچنین با اقدامات قانونی تنظیم کننده ها و سرمایه گذاران مواجه شد. مقامات آن را به تقلب، دستکاری بازار و نقض قوانین اوراق بهادار متهم کردند.

BlockFi: ریسک‌های بالا در فضای وام‌دهی کریپتو

BlockFi، یک وام دهنده دارایی دیجیتال مستقر در نیوجرسی، توسط زک پرینس و فلوری مارکز در سال 2017 تاسیس شد. ارزش این شرکت زمانی 3 میلیارد دلار بود. در جولای 2022، FTX با گزینه ای برای خرید BlockFi تا سقف 240 میلیون دلار معامله کرد.

با این حال، اعلام ورشکستگی FTX در نوامبر 2022، این طرح خرید امیدوارکننده را مختل کرد. BlockFi با توقف برداشت در پلت فرم خود پاسخ داد.

در 28 نوامبر، این شرکت به طور رسمی برای حمایت از ورشکستگی فصل 11 ثبت شدبا بیش از 100000 طلبکار، بر اساس پرونده ها.

در مارس 2023، پس از فروپاشی بانک سیلیکون ولی، ناظر معتمد ایالات متحده که بر ورشکستگی BlockFi نظارت می کرد، فاش کرد که BlockFi حدود 227 میلیون دلار دارایی بیمه نشده دارد.

بانک سیلورگیت: سقوط یک پیشگام در بانکداری رمزنگاری

بانک سیلورگیت، یک بانک مستقر در کالیفرنیا که در سال 1988 تأسیس شد، از سال 2016 ارائه دهنده خدمات تخصصی برای کاربران و مشاغل ارزهای دیجیتال بوده است. این بانک پلتفرمی به نام شبکه تبادل سیلورگیت (SEN) ارائه کرده است. این تراکنش های سریع و ایمن را بین صرافی های رمزنگاری و سرمایه گذاران نهادی فعال کرد.

با این حال، در مارس 2023، یک سری شوک به بازار کریپتو وارد شد که منجر به سقوط بانک شد. سقوط FTX، یکی از مشتریان و شرکای اصلی بانک سیلورگیت، باعث افزایش شدید سپرده‌های این بانک شد. این بانک همچنین با ضررهای ناشی از کاهش قیمت کریپتو و سرکوب قانونی فعالیت‌های کریپتو مواجه شد.

این بانک که نتوانست کمک مالی را تضمین کند یا خریدار پیدا کند، تعطیلی خود و انحلال دارایی های خود را اعلام کرد.

سقوط بانک سیلورگیت منجر به موجی از وحشت و عدم اطمینان در بخش کریپتو شد. بسیاری از مشتریان و مشاغل خود را بدون دسترسی به وجوه و خدمات خود می بینند. شکست این بانک همچنین سوالات جدی در مورد دوام و پایداری بانکداری رمزنگاری و نوآوری ایجاد کرد.

بانک امضا: فروپاشی یک بانک رمزارز

Signature Bank یک بانک تجاری با خدمات کامل بود که دفتر مرکزی آن در شهر نیویورک با 40 دفتر مشتری خصوصی در سراسر نیویورک، کانکتیکات، کالیفرنیا، نوادا و کارولینای شمالی قرار داشت. تا پایان سال 2022، این بانک مجموع دارایی ها را 110.4 میلیارد دلار و سپرده ها به ارزش 82.6 میلیارد دلار گزارش کرد.

این بانک در ابتدا بر روی منطقه شهر نیویورک متمرکز بود اما در اواخر دهه 2010 شروع به گسترش جغرافیایی و خدماتی کرد. این کشور بیشتر به خاطر تصمیم خود در سال 2018 برای باز کردن درهای خود به روی بازارهای ارزهای دیجیتال مورد توجه قرار گرفت. تا سال 2021، کسب و کارهای ارز دیجیتال 30 درصد از سپرده های آن را تشکیل می دادند.

با این حال، در 12 مارس 2023، مقامات بانکی در نیویورک، تنها دو روز پس از شکست بانک سیلیکون ولی (SVB) بانک را تعطیل کردند.

بسته شدن بانک سیلورگیت دوستدار رمزنگاری در اوایل هفته، همراه با سقوط SVB، منجر به برداشت بیش از 10 میلیارد دلار سپرده توسط مشتریان عصبی شد. این سومین ورشکستگی بزرگ بانک در تاریخ ایالات متحده بود.

بزرگترین ورشکستگی بانک ها در ایالات متحده
بزرگترین ورشکستگی بانک ها در ایالات متحده منبع: دولتمرد

یک هفته بعد، در 19 مارس، شرکت بیمه سپرده فدرال (FDIC) بریج بانک، بیشتر سپرده‌هایش و 40 شعبه را به بانکورپ جامعه نیویورک فروخت تا توسط شعبه بانک فلگ استار جذب شود. با این حال، حدود 4 میلیارد دلار سپرده بانکی دارایی دیجیتال و 60 میلیارد دلار وام از این تراکنش حذف شدند.

بسته شدن Signature Bank بر خطرات و عدم اطمینان مربوط به نفوذ بانک های سنتی به صنعت کریپتو تاکید کرد.

کلاهبرداری های مالی اعتبار کریپتو را خدشه دار می کند

موارد Celsius Network، FTX، BlockFi، Silvergate Bank، و Signature Bank یادآور ماهیت پرخطر و فرار صنعت کریپتو هستند.

این شرکت‌ها رشد سریع و فروپاشی چشمگیری را تجربه کردند که منجر به زیان‌های مالی قابل توجه و بررسی‌های نظارتی شد.

ضررهای رمزنگاری به دلیل کلاهبرداری مالی
ضرر ارزهای دیجیتال در بین میلیاردرها منبع: دولتمرد

در حالی که جذابیت بازدهی بالا همچنان سرمایه‌گذاران و کسب‌وکارها را به سمت بازار کریپتو می‌کشاند، این مثال‌ها بر نیاز به مقررات قوی‌تر و کنترل‌های مالی برای محافظت از سهامداران تأکید می‌کند.

از آنجایی که صنعت کریپتو به تکامل خود ادامه می‌دهد، یادگیری از این شکست‌های کلاهبرداری رمزنگاری برای جلوگیری از حوادث مشابه در آینده بسیار مهم است.

The post پنج شرکت رمزنگاری در میان بزرگترین کلاهبرداری های مالی در آمریکا اولین بار در BeInCrypto ظاهر شد.

در باره ی نویسنده

admin

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *