جنبه ای که اغلب نادیده گرفته می شود شهرت بازار ارزهای دیجیتال برای نوسانات، تأثیری است که تغییرات ناگهانی بازار می تواند بر سلامت روان معامله گران و سرمایه گذاران داشته باشد.

اعتیاد به معاملات روزانه یا تجارت آسیب شناسی، قبلاً در میان معامله گران سهام و کالاها شناخته شده است و به طور گسترده توسط متخصصان پزشکی مستند شده است. حتی برنامه های توانبخشی برای درمان اعتیاد به تجارت روزانه اختصاص داده شده است.

بازار کریپتو با امکان پول «تغییرکننده زندگی» برای افراد خوش‌شانس یا باهوش که می‌توانند آن را بگیرند، سهم منصفانه‌ای از معتادان به تجارت را ایجاد کرده است.

برای درک بهتر مکانیک اعتیاد به تجارت ارزهای دیجیتال و نحوه تشخیص آن، مجله با تونی مارینی، متخصص ارشد درمانگر در Castle Craig Rehab در اسکاتلند، و آرون استرنلیخت، یکی از بنیانگذاران بخش خصوصی خانواده مستقر در نیویورک به گفتگو نشست. متخصص اعتیاد.

اعتیاد به تجارت ارز دیجیتال چیست؟

Sternlicht اعتیاد به تجارت ارزهای دیجیتال را اینگونه تعریف می‌کند: «اجبار و وسواس بیمارگونه مداوم یا مکرر برای درگیر شدن در رفتار سرمایه‌گذاری یا معامله در ارزهای دیجیتال علیرغم پیامدهای منفی برای حوزه‌های شخصی و/یا حرفه‌ای مانند ضرر مالی، اختلال در روابط، مشکلات شغلی، سلامت روان. مسائل، و سایر پیامدهای منفی از این دست.»

او معتقد است که رفتار اعتیاد آور فراتر از خرید و فروش توکن است. زمانی که وقت یک معامله گر به طور کامل با تجزیه و تحلیل نمودار، تحقیقات بازار، بررسی داده ها، تحلیل بنیادی یا احساسات سرمایه گذار صرف شود، ممکن است مشکلی وجود داشته باشد.

همه چیز در مورد انتقال دهنده های عصبی است

بدن یک انتقال دهنده عصبی به نام دوپامین می سازد که سیستم عصبی برای ارسال پیام بین سلول های عصبی استفاده می کند. Sternlicht می‌گوید که وقتی قیمت کریپتو بالا می‌رود و شخصی یک معامله موفق را انجام می‌دهد، دوپامین هجومی دریافت می‌کند که باعث ایجاد احساس لذت می‌شود.

Sternlicht می‌گوید: «نوسان‌پذیری ارزهای دیجیتال همراه با این واقعیت که می‌توان آن را 24/7 معامله کرد، می‌تواند منجر به افزایش بیش از حد و منظم دوپامین شود که آن را بسیار اعتیادآورتر از تجارت دارایی‌های دیگر مانند سهام می‌کند.» با گذشت زمان، کسانی که به تجارت ارزهای دیجیتال اعتیاد پیدا می کنند، برای ایجاد هیجان و احساس لذت به آن وابسته می شوند.

مولکول دوپامین (اسبرولز، اثر خود نویسنده)

استرنلیخت می‌گوید برخی از محرک‌هایی که مقادیر زیادی دوپامین آزاد می‌کنند – مانند رابطه جنسی، مواد مخدر، بازی‌های ویدیویی و رسانه‌های اجتماعی – احتمال اعتیادآور شدن بیشتری دارند. او معتقد است که به دلیل نوسانات بی ثبات قیمت، معاملات موفق ارزهای دیجیتال در این دسته قرار می گیرند.



از طرف دیگر، سایر لذت های طبیعی مانند خوردن یک وعده غذایی عالی یا تماشای یک غروب زیبا می توانند کمتر محرک و جذاب شوند. استرنلیخت می‌گوید: «فرد درگیر محرک‌های انتخابی خود می‌شود، در حالی که علاقه خود را به سایر تجربیات زندگی که برایشان لذت‌بخش می‌دانست از دست می‌دهد، زیرا این تمایل طبیعی مغز به جستجوی لذت است».

مارینی خاطرنشان می کند که همه به یک قمارباز اجباری، یک معتاد به کوکائین، یک معتاد الکلی یا یک معتاد به تجارت کریپتو تبدیل نمی شوند. اما او معتقد است که 3 درصد از بریتانیایی ها قماربازان اجباری هستند. آژانس امنیت سلامت انگلستان (به طور رسمی بهداشت عمومی انگلستان) دارای تخمین زده حدود 2.2 میلیون بزرگسال قمارباز مشکل دار یا در معرض خطر اعتیاد هستند. هر دو Marini و Sternlicht موافق هستند که اعتیاد به ارزهای دیجیتال بسیار شبیه به اعتیاد به قمار است و به همین ترتیب با آن رفتار می شود.

با حضور 33 درصد از کل کشور در بازار ارزهای دیجیتال، مارینی نگران است که او فقط نوک کوه یخ را می بیند. مارینی می‌گوید: «من متوجه می‌شدم که افراد بیشتری از درها عبور می‌کنند که واقعاً به سمت ارزهای دیجیتال کشیده شده‌اند.

از سال 2016، Castle Craig بیش از 200 مشتری با اعتیاد به تجارت ارزهای دیجیتال داشته است. مارینی معتقد است که ارز دیجیتال به دلیل نوساناتش، مردم را خیلی سریعتر از قمار جذب می کند. آنها دائماً به قیمت گذاری نگاه می کردند زیرا همیشه در نوسان است. و با بیش از 20000 ارز دیجیتال مختلف در حال حاضر، آنها زمان زیادی را در سایت های رسانه ای مختلف صرف تماشای ارزهای دیجیتال می کنند و این در زندگی آنها به یک مشکل تبدیل می شود.

با این حال، طبق گفته Sternlicht، اکثر مردم می توانند بدون نگرانی ارزهای دیجیتال معامله کنند. Sternlicht می‌گوید: «اگرچه اکثر افراد می‌توانند در ارزهای رمزنگاری‌شده سرمایه‌گذاری کنند و بدون ایجاد یک مشکل آسیب‌شناسانه معامله کنند، برخی از افراد دچار اختلالات فراگیر مربوط به رفتار تجاری خود می‌شوند که منجر به اعتیاد می‌شود.»

چه کسی در معرض خطر است؟

اگرچه هیچ راهی برای تعیین دقیق اینکه چه کسی به تجارت ارزهای دیجیتال اعتیاد پیدا می کند وجود ندارد، استرنلیخت معتقد است کسانی که به طور مکرر در معرض کریپتو قرار دارند، کسانی که اعتیادهای دیگر را تجربه کرده اند یا کسانی که تجربه قمار مشکل ساز داشته اند، بیشتر مستعد ابتلا هستند. سابقه خانوادگی اعتیاد، مسائل زمینه‌ای سلامت روان، تکانشگری یا ویژگی‌های شخصیتی ریسک‌پذیر ممکن است باعث رفتار اعتیادآور در معامله‌گران شود.

در تجربه Sternlicht، معامله‌گران رمزارز اغلب تحصیل‌کرده‌اند و از نظر مالی آگاه هستند. آنها احساس می کنند که در بازار برتری دارند و چیزی را می دانند که دیگران نمی دانند. به عنوان مثال، آنها ممکن است زمان زیادی را صرف تحقیق در مورد اصول یک پروژه خاص کنند، یا ممکن است در تجزیه و تحلیل نمودارها، اقتصاد کلان، احساسات بازار و سایر اقدامات سوداگرانه مهارت بالایی داشته باشند. این همان چیزی است که به عنوان “توهم کنترل” شناخته می شود.

همچنین بخوانید

امکانات

در واقع استفاده از بیت کوین در السالوادور چگونه است

امکانات

بلاک چین مانند برق انقلابی است: ایده های بزرگ با جیسون پاتس

در مطالعه‌ای در سال 2014، محققان دانشگاه دئوستو و دانشگاه کالج لندن بیان کردند که «توهم کنترل عبارت است از برآورد بیش از حد تأثیری که رفتار ما بر نتایج غیرقابل کنترل اعمال می‌کند». به گفته Sternlicht، این احساس امنیت کاذب می تواند معامله گران را تشویق کند تا ریسک های بیشتری را بپذیرند و مرتباً تجارت کنند. اگر معامله‌گران احساس کنند که دارای مزیت هستند، ممکن است معاملات پرخطر یا بزرگ‌تری انجام دهند و به تجارت اعتیاد پیدا کنند.

مارینی “Crypto Curve” را ایجاد کرد، نموداری که چرخه زندگی این نوع رفتارهای مخاطره آمیز را ترسیم می کند. منحنی کریپتو مارینی که با “منحنی J کریپتو” معروف، که ارزش بازار ارز دیجیتال را در طول زمان مدل می‌کند، اشتباه گرفته شود، تکامل تجارت اعتیادآور را از “بسیار رضایت بخش” و “یأس” به “تحقق” تجسم می‌کند. “بازیابی” و “رشد”.

منحنی کریپتو مارینی مراحل اعتیاد و بهبودی را نشان می دهد.

چگونه متوجه می شوید که مشکل دارید؟

به گفته Sternlicht، برخی از نشانه‌ها شامل تلاش‌های ناموفق برای متوقف کردن یا تعدیل معاملات، فکر کردن به ارزهای دیجیتال در زمان عدم معامله، احساس گناه و شرم مرتبط و پنهان کردن ضرر از نزدیکان است. دروغ گفتن، دزدی، فروش اشیاء یا قرض گرفتن برای ادامه تجارت نیز پرچم قرمز است.

یکی از مشتریان مارینی در یک شرکت مالی کار می کرد و 1.5 میلیون دلار بیت کوین اختلاس کرد. او سپس 1.2 میلیون دلار از وجوه دزدیده شده را از دست داد. مشتری دیگری که به دلیل سوءمصرف مواد به Castle Craig آمد و توانست از این کار خودداری کند، نیم میلیون یورو از معاملات ارز دیجیتال به دست آورد. دو سال بعد، مشتری به کلینیک بازگشت، زیرا با مواد مخدر و الکل عود کرده بود و تمام رمزهای خود را از دست داده بود.

علائم اضافی اعتیاد ممکن است شامل خرج کردن پول اختصاص داده شده برای هزینه های زندگی در ارزهای دیجیتال، اولویت دادن به تجارت بر روابط و فرصت های شغلی، مشکل در تمرکز، از دست دادن علاقه به فعالیت های غیر رمزنگاری و مشکل در خوابیدن به دلیل تجارت یا فعالیت های مرتبط با تجارت باشد.

گزینه های درمان

برای کسانی که به دنبال کمک سرپایی هستند، Sternlicht درمان را برای رفع نیازهای هر مشتری انجام می دهد. اگرچه او یک رویکرد یکسان برای همه ندارد، یک چارچوب کلی و قابل تغییر وجود دارد. پس از ارزیابی عمیق توسط تیم او، برنامه های درمانی سفارشی ایجاد می شود که ممکن است شامل درمان، مربیگری، روانپزشکی، مشاوره خانواده/زوجین، نظارت مالی، نظارت بر خواب-ورزش-تغذیه و بررسی روزانه باشد. آزمایش مواد مخدر و الکل نیز ممکن است قابل اجرا باشد. Sternlicht همچنین ذهن آگاهی و درمان های جامع را ادغام می کند.

نظارت مالی یک جزء کلیدی از رویکرد Sternlicht است. با همه مشتریان معتاد به ارزهای دیجیتال، راه‌اندازی سیستم‌های نظارت مالی بر دارایی‌های آنها، از جمله حساب‌های بانکی و همچنین پلتفرم‌های معاملاتی، اگر هنوز فعال هستند، مفید است. Sternlicht می گوید که کیف پول های دیجیتال نیز به حساب می آیند.

همچنین بخوانید

امکانات

خطرات و مزایای VC ها برای جوامع کریپتو

امکانات

بنیانگذار Polygon Miden: ZK-rollup ها «پایان بازی» برای مقیاس بندی بلاک چین هستند

Sternlicht معتقد است که نظارت بر دارایی ها – و گاهی اوقات، حتی حذف موقت کنترل آن دارایی ها از مشتری – می تواند به فرد کمک کند تا پاسخگو باشد و بر بازیابی متمرکز شود. این نظارت مالی می تواند توسط یک دوست قابل اعتماد یا یکی از اعضای خانواده، یک متخصص مالی یا یکی از کارکنان Sternlicht انجام شود.

در طول یک جلسه، مشتری ممکن است بر شناسایی محرک های معاملاتی و ایجاد مهارت های مقابله ای برای خودداری از معامله، ایجاد اعتماد و تعیین حد و مرز در روابط، یا کار بر روی مسائل مربوط به سلامت روان و آسیب تمرکز کند.

بین جلسات، تیم خواب، تغذیه، ورزش و استفاده دیجیتال را دنبال می‌کند. استرنلیخت می‌گوید: «ریکاوری مانند پازلی از قطعات مختلف است، و هرچه قطعات بیشتری در کنار هم قرار گیرند، شانس بیشتری برای داشتن یک زندگی پر رونق و موفقیت‌آمیز دارند.»

به گفته مارینی، Castle Craig اعتیاد به ارزهای دیجیتال را به عنوان نوعی اعتیاد به قمار در نظر می‌گیرد. آنها رفتار درمانی شناختی را با رویکرد 12 مرحله ای ترکیب می کنند. اولین قدم اعتراف به وجود مشکل است. من در برابر این اعتیاد ناتوان هستم و به همین دلیل، زندگی من غیرقابل کنترل می شود. فقط به این معنی است که من اینجا مشکل دارم. و سپس وقتی عمیق‌تر به آن نگاه می‌کنیم، متوجه می‌شویم که مشکل من هستم.» مارینی می‌گوید.

همچنین بخوانید: جو لوبین: حقیقت در مورد تقسیم بنیانگذاران ETH و “کریپتو گوگل”

برنامه اقامتی شش هفته ای شامل درمان یک به یک و گروه درمانی است. مارینی معتقد است که گروه درمانی به دلیل اعتبار و با هم بودن مهم است. “در کار گروهی، شما این شناسایی را با شخص دیگری دریافت می کنید، بنابراین دیگر احساس تنهایی نمی کنید. مارینی می‌گوید که درمان یک به یک عالی است، اما کار گروهی احتمالاً بزرگترین بخش آن است.

به گفته مارینی، اسب درمانی، هنر درمانی و شیوه های کل نگر قابل توجهی در درمان گنجانده شده است. بهبودی همچنین بر اجتناب از عود پس از درمان و اعتیاد متقابل به مواد متمرکز است. به عنوان مثال، مارینی پیشنهاد می کند که به دلیل نوسانات و ماهیت 24 ساعته معاملات ارزهای دیجیتال، برخی ممکن است به آمفتامین ها روی آورند تا بتوانند مدت بیشتری بیدار بمانند.

مارینی در پایان معتقد است که بهبودی یعنی یافتن خود و درک اینکه اعتیاد چیست و چرا رفتارهای خاصی را ایجاد می کند:

«این در مورد یافتن دوباره خود است. خیلی فوق العاده. ما خیلی از این کارها را انجام می دهیم.»

The post اعتیاد به معاملات ارزهای دیجیتال: به چه نکاتی توجه کنیم و چگونه درمان می شود اولین بار در مجله کوین تلگراف پدیدار شد.

در باره ی نویسنده

admin

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *