MakerDAO مبتکر امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) یک سیستم وام دهی و استقراضی جدید به نام Spark Protocol راه اندازی کرده است.

در 8 می، پیشگام DeFi MakerDAO اعلام کرد که Spark Protocol در 9 می راه اندازی خواهد شد.

این پلتفرم به عنوان یک محصول DeFi با محوریت DAI و کاربر نهایی که در اتریوم مستقر شده است توصیف شد. این ویژگی دارای قابلیت های عرضه و قرض گرفتن برای ETH، stETH (Lido staked ETH)، DAI و sDAI است.

اولین محصول این پروتکل Spark Lend است. تمرکز این بازار بر روی وام دادن و قرض گرفتن کریپتو با استفاده از DAI، استیبل کوین بومی Maker است.

MakerDAO توییت کردبیان می کند:

«کاربران می‌توانند مستقیماً با بخش جلویی Spark تعامل داشته باشند و نقدینگی Maker را با یک راه‌حل کامل DeFi متصل کنند.»

تمرکز MakerDAO روی ثبات

علاوه بر این، Spark Lend یک نسخه توکن شده از DAI را معرفی می کند که در DSR (نرخ پس انداز DAI) به نام sDAI سپرده شده است. با این حال، بازده در حال حاضر بسیار پایین است و تنها 1.1٪ برای سپرده های DAI پیشنهاد می شود.

اسپارک همچنین به D3M میکر متصل است. این سیستم تعادل نقدینگی از DAI برای حفظ نقدینگی در اسپارک لند استفاده می کند.

علاوه بر این، از یک ماژول پایداری Peg (PSM) استفاده می کند که زیرساخت نقدینگی را برای مبادله فوری DAI و sDAI برای USDC به هم متصل می کند.

بازده ممکن است پایین باشد، اما کاربران DeFi نسبت به وعده های بازدهی ناپایدار و ریسک بالا محتاط شده اند. بنابراین، ثبات، نقدینگی و ریسک‌های پایین‌تر راهگشای ساز شده است.

Spark Protocol بخشی از برنامه پایان بازی MakerDAO است. پروتکل پیشنهاد کرده است که DAI به یک دارایی شناور آزاد تبدیل شود که در ابتدا توسط دارایی های دنیای واقعی (RWA) وثیقه می شود.

بر اساس طرح پایان بازی، DAI به مدت سه سال به دلار وابسته خواهد بود. میکر قصد دارد تا حد امکان اتریوم (ETH) انباشته کند تا در نهایت نسبت وثیقه غیرمتمرکز را افزایش دهد.

DAI در حال حاضر چهارمین استیبل کوین بزرگ با عرضه در گردش 4.7 میلیارد دلار است. این به آن سهم بازار 3.6 درصدی می دهد که آن را به بزرگترین استیبل کوین غیرمتمرکز صنعت تبدیل می کند. علاوه بر این، عرضه DAI از زمان اوج خود تقریباً 10 میلیارد دلاری در فوریه 2022، 53 درصد کاهش یافته است.

چشم انداز قیمت MKR

توکن اصلی MakerDAO با عقب نشینی بازارهای رمزنگاری، حدود 2 درصد در روز کاهش یافته و به 671 دلار رسیده است. MKR در حال حاضر در پایین ترین سطح خود برای کمی بیش از یک ماه معامله می شود.

MKR/USD 1 هفته – BeInCrypto

توکن حاکمیتی DeFi نسبت به 6292 دلار بالاترین رکورد خود در می 2021، 89 درصد کاهش یافته است. با این حال، فقط بیش از 900000 MKR در گردش وجود دارد.

پست DeFi Pioneer MakerDAO پروتکل وام‌دهی و وام‌گیری Spark را راه‌اندازی کرد اولین بار در BeInCrypto ظاهر شد.

در باره ی نویسنده

admin

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *