در سال 2021، السالوادور اولین کشوری بود که به آن رسید بیت کوین را به عنوان ارز رسمی قانونی بپذیرید. این یک نقطه عطف بود و بسیاری از مردم این حرکت را ستایش یا محکوم کردند. اخیراً دولت ها بیت کوین را سرکوب کرده اند. و جو سیاسی کنونی، در ایالات متحده و جاهای دیگر، می‌تواند تأثیر زیادی بر نحوه صحبت ما در مورد السالوادور و ارزهای رمزنگاری شده آن داشته باشد.

از آنجایی که السالوادور از نظر سیاسی و اقتصادی بسیار در هم تنیده با ایالات متحده است، هر گونه تغییر در این عرصه ها می تواند تأثیر زیادی داشته باشد. جالب خواهد بود که ببینیم تصمیم السالوادور چگونه نتیجه می دهد و آیا کشورهای دیگر نیز از این روند پیروی می کنند یا خیر.

حرکت جسورانه السالوادور

السالوادور وقتی بیت کوین را به عنوان ارز رسمی پذیرفت، سروصدا به پا کرد. این تصمیم بی سابقه به نفع بسیاری از شهروندانش است.

مطابق با PwCحدود 70 درصد از جمعیت السالوادور به حساب بانکی دسترسی ندارند. از سوی دیگر، وجود دارد 9.94 میلیون اتصال تلفن همراه در کشور یا در بین 156.5 درصد جمعیت. بنابراین، انتقال به یک سیستم پولی که برای کار کردن فقط به یک برنامه گوشی هوشمند نیاز دارد می‌تواند بسیار سودمند باشد.

علاوه بر این، حواله ها را تشکیل می دهد بیش از 20 درصد تولید ناخالص داخلی کشور استبه گزارش مجمع جهانی اقتصاد با توجه به میزان پولی که برای کارمزدهای نقل و انتقالات بین المللی هزینه می شود، بیت کوین می تواند جایگزین جذابی باشد.

السالوادور بیت کوین را به عنوان پول ملی خود عمدتاً برای مبارزه با فقر و کمک به شهروندان بدون بانک پذیرفت. دولت امیدوار بود فرصت های اقتصادی را برای شهروندان بهبود بخشد و به آنها امکان دسترسی به ارز دیجیتال از طریق تلفن های هوشمند را بدهد. این امر آنها را با خدمات مالی که قبلاً در دسترس نبوده مرتبط می کند. علاوه بر این، با کاهش ریسک تورم، به تقویت اقتصاد با ثبات تر کمک می کند.

علاوه بر این، پذیرش بیت کوین به عنوان پول ملی می تواند پولشویی و فساد را نیز مهار کند، زیرا دولت می تواند تراکنش ها را راحت تر نظارت کند. استفاده از بیت کوین همچنین می تواند سرمایه گذاری خارجی را جذب کند و رشد اقتصادی را بیشتر تحریک کند.

محیط سیاسی کنونی

متأسفانه، از زمان پذیرش بیت کوین، السالوادور در آشفتگی سیاسی فرو رفته است. در حال حاضر، بی ثباتی در دولت، منافع متضاد میان احزاب سیاسی و آینده اقتصادی نامشخص وجود دارد. با این حال علیرغم بی ثباتی و اوج گیری در خشونت مربوط به باند در سال 2022، گردشگری 30 درصد افزایش یافته است.

در حالی که فرصت‌های جدید و دسترسی بهتر به خدمات دیجیتال در دسترس است، مشخص نیست که آیا آنها موفق شده‌اند یا خیر. السالوادور نرخ فقر همچنان 26.6 درصد استدر واقع بالاتر از قبل از تبدیل بیت کوین به مناقصه قانونی است. داده‌های بانک مرکزی نشان می‌دهد که ارزهای دیجیتال نیز کمتر از ۲ درصد از حواله‌های خارجی را تشکیل می‌دهند. و هر گونه افزایش تولید ناخالص داخلی ناشی از گردشگری در حال حاضر ناچیز به نظر می رسد.

نوسانات بیت کوین نیز پیامدهای گسترده ای داشته است. و اینها با نوسانات نزولی ارز بیشترین تنش را داشته اند. ارزش بیت کوین هنوز به سطوحی از سپتامبر 2021 که السالوادور شروع به خرید کرد، بازنگشته است. میانگین قیمت هر بیت کوین حدود 45000 دلار بود و قیمت اخیراً به حدود 28000 دلار افزایش یافته است.

تضاد منافع بالقوه

گزارش اخیر در وال استریت ژورنال اشاره کرد که دو عامل کلیدی در ظهور بیت کوین در السالوادور، مکس کایزر و استیسی هربرت، یک برنامه خبری مالی محبوب را در تلویزیون دولتی روسیه راه اندازی کردند. آنها ادعا می کنند که از رونق کریپتو پول به دست آورده اند. ظاهراً، آنها حامیان بنیانگذار یک صرافی رمزنگاری هستند که به مدیریت فروش بدهی السالوادور مرتبط با بیت کوین کمک می کند. علاوه بر این، آنها مشاور دولت سالوادور در پذیرش بیت کوین و سرمایه گذاری در سرمایه گذاری های ارز دیجیتال شده اند.

این زوج برای اولین بار در سال 2021 از السالوادور بازدید کردند و به نظر می رسد که به شدت در پروژه های مربوط به ارزهای دیجیتال در این کشور مشارکت دارند. دخالت آنها درجه معینی از تضاد منافع را به همراه دارد. آنها خود را در موقعیتی قرار داده اند که اگر استفاده السالوادور از بیت کوین موفقیت آمیز باشد، از سرمایه گذاری های خود بهره مند شوند.

این نوع تضاد اخلاقی برای رمزارزها تازگی ندارد. در واقع، فقدان مقررات در سراسر جهان یکی از دلایلی است که دولت ها اکنون با آن مقابله می کنند. از آنجایی که افراد بیشتری از ارزهای دیجیتال و سایر سرمایه گذاری ها استفاده می کنند (و سوء استفاده می کنند)، دولت ها باید اقدامات بیشتری انجام دهند. سوالی که در حال حاضر مطرح می شود این است که آیا این قوانین به صنعت کمک می کند یا به آن آسیب می رساند.

مقررات، ممنوعیت ها و آینده کریپتو

چندین ایالت در ایالات متحده ممنوعیت استخراج کریپتو را پیشنهاد کرده اند. SEC بسیاری از شرکت ها و افراد را به دلیل اقداماتی که غیرقانونی می دانند، سرکوب کرده است. علاوه بر این، برخی از سیاستمداران در سطح فدرال گفته اند که می خواهند کریپتو را به طور کامل ممنوع کنند. اگر این خصومت غالب شود، می تواند به نوآوری در جای دیگری منجر شود. اما گفتن این که آیا السالوادور در جایگاه اصلی قرار خواهد گرفت یا خیر، سخت است.

با این حال، دو سال زمان زیادی برای انتظار پذیرش کامل ارزی که هنوز جدید است، نیست. بیشتر متون در مورد ارزهای دیجیتال هنوز به زبان اسپانیایی در دسترس قرار نگرفته اند. و دانش در مورد دارایی و نحوه عملکرد آن اغلب به افراد کم درآمد، صرف نظر از موقعیت جغرافیایی، نمی رسد.

در سال 2022، 10000 دانش آموز در مورد ارز دیجیتال و کاربردهای فراوان آن اطلاعات کسب کردند. این نوع آموزش، اگر ادامه یابد، ممکن است پذیرش را تقویت کند، زیرا جوانان شروع به درک و استفاده از فناوری می کنند.

نگاه به آینده در حالی که سایر کشورها ارزهای دیجیتال را می سنجیند

السالوادور در پذیرش ارزهای دیجیتال پیشرو است و موفقیت (یا شکست) آن می‌تواند تأثیری بزرگ بر کشورهایی که در نظر دارند یک ارز دیجیتال را به‌عنوان ارز دیجیتال پیاده‌سازی کنند، داشته باشد. همانطور که به آینده السالوادور نگاه می کنیم، واضح است که محیط سیاسی در نحوه صحبت مردم در مورد پول ملی خود نقش داشته است. بسته به اینکه اوضاع از اینجا چگونه پیش می‌رود، کشورهای دیگر ممکن است تشویق شوند (یا دلسرد شوند) تا پروژه‌های ارزهای دیجیتال خود را اجرا کنند.

اما با توجه به افزایش ارزش بیت کوین و پذیرش آن، ممکن است برای نتیجه گیری زود باشد.

The post آزمایش بیت کوین السالوادور: چگونه کار می کند؟ اولین بار در BeInCrypto ظاهر شد.

در باره ی نویسنده

admin

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *