EOS گرد و غبار خود را پاک می کند و دوباره روی پاهای خود می آید. اما چگونه یکی از مورد انتظارترین ICOهای تاریخ به چنین ناامیدی تبدیل شد؟

در زمان راه‌اندازی، برخی EOS را یکی از امیدوارکننده‌ترین لایه‌ها در تاریخ می‌دانستند. EOS یک پلت فرم قرارداد هوشمند است که با استفاده از فناوری منبع باز توسعه یافته توسط Block.one، یک شرکت مستقر در جزایر کیمن، تأسیس شده است. این شبکه در سال 2018 راه اندازی شد تا اتریوم را به عنوان پلتفرم پیشرو برای قراردادهای هوشمند به چالش بکشد. برای مدتی، این پروژه یکی از معتبرترین پروژه ها در فضای بلاک چین L1 بود.

ICO رکوردشکنی

عرضه اولیه سکه (ICO) آن در سال 2018 رکوردهای جدیدی را ثبت کرد. تبدیل شدن به بزرگترین کمپین تامین مالی جمعی در بازار کریپتو تا به امروز. این شرکت 4.1 میلیارد دلار در ICO خود جمع آوری کرد که تقریباً یک چهارم کل رونق ICO در سال 2017-2018 است.

همه چیز با وعده های عالی شروع شد. در طول رونق ICO، پروژه های بلاک چین میلیاردها دلار را با فروش توکن های دیجیتال به دست آوردند. این صنعت به طور کلی نسبت به پتانسیل خود برای متزلزل کردن امور مالی سنتی، فعال کردن برنامه های غیرمتمرکز، دموکراتیک کردن جمع آوری کمک های مالی و ارائه بازده بالا خوش بین بود. ESO ICO صنعت در هیجان انگیزترین حالت خود بود. اما اوج قرار نبود دوام بیاورد.

پس از راه اندازی، Block.one تا حد زیادی در زنجیره سرمایه گذاری مجدد نکرد. رکورد 4 میلیارد دلاری جمع آوری شده نیز نتوانست مزایایی را که بسیاری انتظار داشتند به همراه داشته باشد. در عوض، این شرکت منابع را به پروژه‌های دیگر خارج از EOS از جمله شبکه اجتماعی Voice و صرافی متمرکز Bullish هدایت کرد. (Bullish بیشتر نقدینگی خود را از درآمدهای EOS ICO به دست آورد.)

Block.one ادعا می کند که از نظر قانونی می تواند هر کاری که دوست دارد با درآمدهای ICO انجام دهد. با این حال، منتقدان می گویند که به وعده های عمومی خود عمل نکرده است. EOS همچنین از نظر فنی با نوار مطابقت نداشت. منتقدان آن را به دلیل تمرکز، حکمرانی و فقدان هرگونه فعالیت توسعه ای مورد انتقاد قرار دادند.

جامعه مبارزه می کند

در آگوست 2021، پس از سال ها شکست، ایو لا رز بنیاد شبکه EOS (ENF) را تأسیس کرد. سازمانی اختصاص داده شده برای وادار کردن Block.one به سرمایه گذاری مجدد در شبکه. لا رز معتقد است که این شرکت توانایی های خود را اغراق کرده و آگاهانه سرمایه گذاران را گمراه کرده است.

بر اساس گزارش بلومبرگ در ماه مه 2019، سهامداران Block.one طی یک بازخرید بازدهی 6567 درصدی دریافت کردند. بنابراین سخاوت را می شد در بعضی جاها یافت.

لا رز به مجله WIRED گفت: «ما قربانی هستیم. “جامعه در حال بازپس گیری زنجیره برای خود است.”

به رهبری بنیاد شبکه EOS، جامعه به مسدود کردن قرارداد اختصاص توکن تیم موسس در سال 2021 و ایجاد پایگاه کد منبع باز در سال 2022 رأی داد.

پست EOS با ICO خود 4 میلیارد دلار شکست، سپس همه چیز خراب شد اولین بار در BeInCrypto ظاهر شد.

در باره ی نویسنده

admin

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *