بنیاد اتریوم در حال آماده سازی برای ارتقای شبکه بعدی به نام Dencun است. علیرغم عرضه Shapella که تنها سه هفته پیش اتفاق افتاد.

اکوسیستم توسعه اتریوم با انتشار قریب الوقوع Dencun ارتقای بزرگی دریافت خواهد کرد. این ارتقاء شبکه بعدی تعدادی از تغییرات گسترده را ایجاد خواهد کرد. اگر همه چیز طبق انتظار پیش برود، هزینه های تراکنش را کاهش می دهد و موارد استفاده جدید را امکان پذیر می کند.

ارتقاء Dencun چیست؟

Dencun مجموعه آزمایشی پیشنهادهای بهبود اتریوم (EIP) را ارائه خواهد کرد. پیشنهادهای بهبود اتریوم (EIP) پیشنهادهایی برای تغییرات در شبکه اتریوم هستند. EIP ها توسط جامعه اتریوم یک فرآیند بررسی را طی می کنند و در صورت پذیرش، بخشی از کد شبکه می شوند. این پیشنهادها شامل EIP-4844، EIP-6780، EIP-1153، و EIP-6475 است.

اولین تغییر عمده در Dencun EIP-4844 است که به عنوان Proto-Danksharding یا The Surge نیز شناخته می شود. این پیشنهاد “حباب های داده” موقتی را معرفی می کند که می توانند توسط راه حل های لایه 2 برای ارسال تراکنش و اثبات داده ها به جای CALLDATA استفاده شوند. از آنجایی که حباب ها به طور دائم در بلاک چین ذخیره نمی شوند، انتظار می رود هزینه گاز آنها به طور قابل توجهی کمتر باشد.

این تغییر احتمالاً هزینه تراکنش های لایه 2 را برای کاربران به میزان قابل توجهی کاهش می دهد.

ارتقا Shapella اتریوم تنها سه هفته پیش انجام شد.

ارتقا هنوز در حال انجام است

دومین تغییر عمده، غیرفعال کردن کد عملیاتی SELFDESTRUCT با EIP-6780 است. این پیشنهاد امکان ایجاد و پاک کردن قراردادها را در یک معامله واحد فراهم می کند. با این حال، عملکرد SELFDESTRUCT را نیز حفظ خواهد کرد.

اگرچه، در همه موارد دیگر، Opcode ذخیره یا کد قرارداد را حذف نمی کند.

سومین تغییر EIP-1153 است که دو اپکد جدید TSTORE و TLOAD را معرفی می کند. ارائه فضای ذخیره سازی گذرا که در پایان تراکنش پاک می شود. این امکان استفاده از چندین مورد را فراهم می کند، از قفل های ورود مجدد گرفته تا تاییدیه های ERC20 تک تراکنش.

در نهایت، EIP-6475: SSZ Optionals، همراهی با EIP-4844 است که یکی از عناصر SSZ را که بخشی از قالب تراکنش 4844 (اختیاری) است، تعریف می کند. این برای اطمینان از سازگاری رو به جلو با اشیاء SSZ آینده معرفی شده به اتریوم است.

جدا از EIP هایی که به طور رسمی بخشی از ارتقا هستند، تیم های مشتری فهرست کوتاهی از EIP هایی دارند که ممکن است همچنان وارد شوند. از جمله EIP-2537: Precompile برای عملیات منحنی BLS12-381 است که از سال 2019 در نظر گرفته شده است.

در حالی که Dencun گام مهمی در توسعه اتریوم است، ارتقاء آن هنوز در حال پیشرفت است. با ادامه بحث در مورد بهترین قالب‌های بلندمدت SSZ برای تراکنش‌ها، احتمالاً تغییرات در EIP‌ها انجام می‌شود.

پست ارتقاء اتریوم Dencun برای ارائه کارمزد تراکنش های کمتر اولین بار در BeInCrypto ظاهر شد.

در باره ی نویسنده

admin

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *