فقدان مقررات و نظارت تا حد زیادی عامل اصلی بحران اخیر بانکی است. این نتیجه‌گیری گزارش اخیر یکی از مقامات بلندپایه فدرال رزرو است. گزارش دیگری از سرویس تحقیقات کنگره، بر نقش کریپتو تاکید دارد. فقدان اتفاق نظر چشمگیر است.

به گفته الف، بحران بانکی اخیر تا حدی به دلیل ضعف مقررات و نظارت است گزارش توسط مایکل اس. بار، معاون نظارت در فدرال رزرو. این گزارش مقررات و نظارت بانک سیلیکون ولی (SVB) را بررسی می کند. به گفته بار، SVB عمدتاً به دلیل سوء مدیریت توسط رهبری ارشد و عدم نظارت هیئت مدیره شکست خورد.

ترامپ بانک ها را رها کرد

ما باید نظارت و مقررات فدرال رزرو را بر اساس آموخته های خود تقویت کنیم. این گزارش نشان دهنده اولین گام در این فرآیند است.

گزارش بار به اختصار از کریپتو به عنوان خطری برای بانک ها یاد می کند. اما کلمه “کریپتو” تنها سه بار در یک گزارش 118 صفحه ای به چشم می خورد. این گزارش تا حد زیادی نارسایی های نظارتی را مقصر می داند. و این صراحتا در مورد اینکه چه کسی در اینجا مسئولیت دارد.

پرزیدنت ترامپ در طول چهار سال ریاست جمهوری خود به طور چشمگیری بخش بانکی را رها کرد. از جمله عقب انداختن بخش‌هایی از قانون داد-فرانک، تسهیل قانون ولکر و تضعیف اداره حمایت مالی از مصرف‌کننده.

این گزارش بیان می‌کند که تصویب قانون رشد اقتصادی، کمک‌های نظارتی و حمایت از مصرف‌کننده در سال 2019 منجر به کاهش الزامات نظارتی و نظارتی برای بانک سیلیکون ولی شد. این موارد همچنین شامل نیازهای سرمایه و نقدینگی کمتری بود.

علاوه بر این، این گزارش اذعان می‌کند که «در حالی که الزامات نظارتی و نظارتی بالاتر ممکن است از شکست شرکت جلوگیری نکرده باشد، اما احتمالاً انعطاف‌پذیری بانک سیلیکون ولی را تقویت می‌کند».

روز جمعه، 10 مارس 2023، رگولاتورهای ایالتی بانک سیلیکون ولی (SVB) را پس از یک رکود بانکی تعطیل کردند. این سقوط به دومین ورشکستگی بزرگ بانک در تاریخ ایالات متحده و بزرگترین ورشکستگی از زمان بحران مالی 2007-2008 تبدیل شد.

علاوه بر این، دو بانک دیگر در ایالات متحده، Signature و Silvergate نیز در مارس 2023 شکست خوردند.

کریپتو به عنوان پنجمین ریسک بزرگ برای بانک‌های رزرو فهرست شد. منبع: فدرال رزرو

در این گزارش نقاط ضعف در مقررات و نظارت از جمله نیاز به تقویت چارچوب های نظارتی و نظارتی برجسته شده است. بر اهمیت سرمایه قوی بانک و نیاز به ارزیابی مستمر چارچوب نظارتی و نظارتی برای شناسایی ریسک‌های جدید و نوظهور تأکید می‌کند.

از نظر بار، یک چارچوب نظارتی قوی تر می تواند سرعت، نیرو و چابکی نظارت را افزایش دهد. به خصوص برای شرکت هایی با رشد سریع، مدل های تجاری متمرکز یا سایر عوامل پرخطر.

پرزیدنت جو بایدن قبلاً از کنگره خواسته بود مقررات سخت تری را وضع کند. برای اینکه «احتمال کمتری برای تکرار این نوع ورشکستگی بانک وجود داشته باشد».

بانک ها با تقاضای برداشت لغو شدند

برخلاف تحلیل بار، گزارش اخیر دیگر سرویس تحقیقات کنگره ارزیابی شد نقش ارز دیجیتال در بحران بانکی این سند به بانک سیلیکون ولی (SVB)، Signature Bank و Silvergate Bank نگاه می کرد.

گزارش 25 آوریل اشاره کرد که هر سه بانک در معرض صنعت ارزهای دیجیتال، نگهداری سپرده‌ها، اعطای وام و ارائه شبکه‌های پرداخت به شرکت‌های رمزنگاری بودند.

سیلورگیت بیشترین تمرکز را در صنعت کریپتو داشت. بیش از 90٪ از کل سپرده های آن از سپرده های مشتریان رمزنگاری شده است. SVB و Signature Bank قرار گرفتن در معرض نسبتاً متوسطی داشتند.

این گزارش نشان داد که بین شکست های بانکی و شکست های خاص شرکت های رمزنگاری ارتباط وجود دارد. نوسانات کریپتو به کاهش سپرده ها کمک کرد. در برخی موارد، بانک‌ها اوراق بهادار ظاهراً مطمئن را در قبال زیان فروختند تا تقاضای برداشت را برآورده کنند.

این پست مسئول فدرال رزرو، بحران بانکی را به دولت ترامپ مقصر می‌داند، نه کریپتو اولین بار در BeInCrypto ظاهر شد.

در باره ی نویسنده

admin

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *