سهام First Republic Bank (FRC.N) پس از گزارش کاهش سپرده بیش از 100 میلیارد دلاری در سه ماهه اول، بیش از 20 درصد سقوط کرد. آیا بانک های قدیمی به کم اهمیت جلوه دادن ارزهای دیجیتال یا تنوع بخشیدن به آنها ادامه خواهند داد؟

سپرده گذاران بیش از 100 میلیارد دلار از بانک فرست ریپابلیک در چند ماه اول سال برداشت کردند. خروج سپرده ها از ماه گذشته پس از سقوط دو وام دهنده منطقه ای آغاز شد که باعث شد مشتریان پول خود را به موسسات بزرگتر منتقل کنند. این خبر به دنبال یک سه ماهه اول است که بزرگترین بحران بانکی از سال 2008 تاکنون را لرزاند.

نیل هالند، مدیر ارشد مالی First Republic در بیانیه ای گفت: «با بسته شدن چندین بانک در ماه مارس، ما خروج سپرده های بی سابقه ای را تجربه کردیم. وی افزود: ما در حال کار برای بازسازی ترازنامه و کاهش هزینه ها و استقراض های کوتاه مدت هستیم.

در حالی که بانک با مشکلات نقدینگی دست و پنجه نرم می کند، برخی از ناظران ممکن است تعجب کنند که آیا به اندازه کافی برای تنوع بخشیدن به عرضه های خود پیش رفته است. اینها تا حدودی محدود شده است. به عنوان مثال، بانک First Republic یک پلتفرم معاملاتی رمزنگاری برای خود ایجاد نکرده است کارگردانی مشتریان به کارگزاری های شخص ثالث در اینجا، در مقابل بانک‌ها و پلتفرم‌هایی مانند SoFi، Neobank N26، Juno، Robinhood و سایرین با ارائه‌های متنوع‌تر قرار می‌گیرد.

دستورالعمل های جدید برای First Republic Bank

این بانک مستقر در سانفرانسیسکو در حال بررسی تغییر ساختار ترازنامه خود برای جبران کاهش سپرده ها است. First Republic قصد دارد با کاهش غرامت مدیران، فضای اداری و اخراج 20 تا 25 درصد از کارمندان، هزینه های خود را کاهش دهد.

علاوه بر این، این بانک قصد دارد سپرده های بیمه شده خود را افزایش دهد و وام های خود را از بانک فدرال رزرو کاهش دهد. First Republic گفته است که به دنبال گزینه های استراتژیک برای تقویت بانک است، اما جزئیات کمی در دسترس است. روز دوشنبه، وام دهنده یک کنفرانس تلفنی پس از کسب درآمد برگزار کرد که بدون پاسخگویی مدیران از تحلیلگران به پایان رسید.

با وجود دریافت 30 میلیارد دلار سپرده ترکیبی از غول های بانکی ایالات متحده، سپرده های این بانک در سه ماهه اول از 176.43 میلیارد دلار در سه ماهه چهارم به 104.47 میلیارد دلار کاهش یافت. دفتر وام و سبد سرمایه گذاری بانک نیز با افزایش نرخ بهره ارزش کمتری پیدا کرد. مؤسسه مودیز در روز دوشنبه رتبه First Republic را سه درجه کاهش داد.

باب الیوت، یکی از بنیانگذاران و مدیرعامل Unlimited، به CNBC گفت:زنگ پایانی: اضافه کاریاین که بانک یک «بانک زامبی» بود:

«در این مرحله، FRC یک بانک زامبی است که سپرده‌های آن تقریباً ۱۰۰ میلیارد دلار از بخش خصوصی کاهش یافته است. به طور کلی، ترازنامه آن توسط برنامه های فدرال رزرو که از آنها وام گرفته است، پشتیبانی می شود.

آیا بیت کوین می تواند مشکلات بانکی را برطرف کند؟

برخلاف آسیب های بازار سال گذشته، بیت کوین در سال 2023 عملکرد فوق العاده خوبی داشته است. تا کنون، ارز دیجیتال بهترین دارایی سال بوده است.

با این حال، با همه موفقیت‌های این طبقه دارایی، موسسات سنتی در مورد رمزارزها مخالف هستند. هنوز به ندرت پیش می‌آید که بانک‌های مستقر پلتفرم‌های معاملاتی رمزنگاری را ارائه دهند یا دارایی‌های رمزنگاری گسترده‌ای را در ترازنامه خود داشته باشند.

رگولاتورها تا حدودی مقصر هستند. بانک تسویه حساب های بین المللی بانک های مرکزی را محدود می کند فقط نگه داشتن 2درصد ذخایر آنها در ارزهای دیجیتال. اتحادیه اروپا احتمالا بانک های خود را محدود خواهد کرد قرار گرفتن در معرض بیماری به زودی به ارزهای دیجیتال

این امر بانک های خرده فروشی سنتی را در مضیقه قرار می دهد. موسسات بانکی قدیمی، با تشدید مشکلات خود، با به اصطلاح «بانک‌های چالش‌بر»، موسسات کوچک‌تر و جدیدتری که از فین‌تک بهتر برای ارائه طیف وسیع‌تری از خدمات استفاده می‌کنند، روبرو هستند. اغلب این بانک ها خدمات خود را از طریق یک اپلیکیشن و وب سایت ارائه می دهند. با وجود چالش های اقتصادی، بازار همچنان به جذب بازیگران جدید ادامه می دهد.

طبق داده‌های Finbold از اکتبر 2022، در حال حاضر 291 بانک رقیب در سراسر جهان وجود دارد که 43 بانک دیجیتال جدید در سال گذشته به آن اضافه شده‌اند – رشدی 17.33 درصدی. بسیاری از این بانک‌ها تعامل یکپارچه‌تری با ارزهای دیجیتال، دی‌فای و سایر فین‌تک‌ها ارائه می‌کنند و بسیاری از آنها عملکرد معاملاتی را ارائه می‌کنند.

The post اولین بانک ریپابلیک متزلزل شد: آیا کریپتو می تواند مشکل را برطرف کند؟ اولین بار در BeInCrypto ظاهر شد.

در باره ی نویسنده

admin

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *