فلوریدا اولین ایالت ایالات متحده است که قانونی را برای ممنوعیت استفاده از ارزهای دیجیتال بانک مرکزی (CBDC) تصویب کرده است.

فرماندار فلوریدا و نامزد جمهوری خواه ریاست جمهوری ران دیسانتیس این خبر را روز جمعه از طریق توییتر اعلام کرد. او در توییتی گفت که این قانون از به رسمیت شناختن ارزهای دیجیتال صادر شده توسط بانک مرکزی توسط دولت جلوگیری می کند.

CBDC ها در آستانه انتخابات 2024 در کانون توجه قرار گرفتند

اگرچه لایحه فلوریدا برای همه CBDC ها اعمال می شود، لفاظی دیسانتیس تلاش های دولت بایدن برای ایجاد یک دلار دیجیتال را هدف قرار می دهد.

وی در توییت خود نوشت: «قانونی که امروز امضا کردم فلوریدا را به اولین ایالت در کشور تبدیل می کند که از افراد در برابر نظارت دولت در امور مالی شخصی آنها از طریق CBDC محافظت می کند.

و DeSantis تنها سیاستمداری نیست که در برابر ارزهای دیجیتال متمرکز موضع می گیرد.

در یک خط تقسیم نوظهور در سیاست آمریکا، موضع ضد CBDC فلوریدا فناوری را به عنوان نوعی نظارت دولتی مطرح می کند. در این مکتب فکری که در میان جناح‌های آزادیخواه حزب جمهوری‌خواه محبوب است، CBDCها توانایی انجام معاملات خصوصی را تضعیف می‌کنند و در عین حال قدرت زیادی را به بانک‌های مرکزی می‌دهند.

علاوه بر این، خصومت جمهوری‌خواهان با آنچه که به‌عنوان سیاست اقتصادی سرکوبگر واشنگتن در نظر می‌گیرند، عمیق‌تر از مقاومت در برابر ارزهای دیجیتال متمرکز است.

در یک گرافیکی دیسانتیس که در ماه مارس منتشر شد، از دیگر ایالت های تحت رهبری جمهوری خواهان خواست به جنگ صلیبی او علیه CBDCها بپیوندند. به طور خاص، او اعضای ائتلاف 20 ایالتی علیه حاکمیت محیطی و اجتماعی (ESG) را برای اتخاذ تدابیر مشابه به چالش کشید.

در ماه مارس اعلام شد، اتحاد برای عقب نشینی از دستور کار ESG رئیس جمهور بایدن تشکیل شد. دیسانتیس با ادعای اینکه چنین ابتکاراتی بازار آزاد را تضعیف می کند، گفته است که ثبات اقتصاد ایالات متحده را تهدید می کند.

او با استدلال علیه چارچوب‌های کسب‌وکار ESG، «مدیرانی را بیدار کردند که دستور کار سیاسی خود را بر امور مالی مشتری‌شان ترجیح می‌دادند».

ضد استدلال

در حالی که جمهوری‌خواهان فلوریدا ممکن است مقاومت خود را در برابر سیاست‌های اقتصادی تحت رهبری دموکرات‌ها در شرایط جنگ بیدار نشان دهند، در سراسر بخش مالی، بانک‌ها و سایر بازیگران کلیدی سیستم پرداخت مبتنی بر CBDC را به عنوان بخشی از تکامل طبیعی پول‌های فیات پیش‌بینی می‌کنند.

در همین حال، مقامات در ایالت‌های تحت کنترل دموکرات‌ها مانند نیویورک با پایلوت‌های دلار دیجیتال خود پیش رفته‌اند.

به عنوان مثال، در ماه نوامبر، بانک فدرال رزرو نیویورک اعلام کرد قصد آن برای راه اندازی یک پروژه اثبات مفهوم برای بررسی قابلیت همکاری CBDC های عمده فروشی و پول دیجیتال بانک تجاری است.

ممنوعیت CBDC فلوریدا: امتیازی برای بیت کوین؟

عمداً یا نه، تلاش‌های فلوریدا برای کند کردن پذیرش جهانی CBDCها به نفع مبشرهای ارز دیجیتال و علاقه‌مندان به بیت کوین است.

از زمان پیدایش، ارزهای دیجیتال غیرمتمرکز توسط برخی از کاربران به عنوان ابزاری برای محافظت از استقلال اقتصادی مطرح شده است. در واقع، اقدامات اخیر برای پیاده سازی سیستم های پرداخت CBDC نقطه مقابل دیدگاه اصلی ساتوشی ناکاموتو برای بیت کوین است.

و حتی تا به امروز، بسیاری از حامیان ارزهای دیجیتال هنوز از میانجی گری بانک های مرکزی و تجاری حمایت می کنند.

بر این اساس، ظهور CBDC ها را می توان به عنوان بهبود جریان اصلی یک فناوری که زمانی مختل می کرد، تلقی کرد. اگرچه اغلب بر اساس اصول تکنولوژیکی که توسط ارزهای رمزنگاری شده مانند بیت کوین پیشگام هستند، ساخته شده اند، اما CBDC ها برخلاف روحیه غیرمتمرکز آنها هستند.

به عبارت دیگر، آنها نشان دهنده جذب ارزهای دیجیتال در دسته کنترل متمرکز دولت هستند.

نوآوری و بازار آزاد

در ذهن DeSantis و متحدانش، تهدید CBDCها به حریم خصوصی و تهدید آنها برای نوآوری FinTech دست به دست هم می دهند.

CBDCها علاوه بر امکان نظارت دولت بر امور مالی شهروندان، مسئولیت مدیریت ارزهای دیجیتال را نیز منتقل می کنند. به جای رها شدن به بازار آزاد، تحت سیستم CBDC، کنترل به دولت واگذار می شود.

و با توجه به اصول آزادی گرایی اقتصادی، چنین انتقالی ناگزیر نوآوری را خفه می کند و بخش خصوصی را سلب قدرت می کند.

و همچنین بحث در مورد CBDCها و بازار آزاد محدود به ایالات متحده نیست.

در کانادا، پیر پویلیور، رهبر حزب محافظه کار گفته است که اگر نخست وزیر شود، نفوذ بانک کانادا به ارز دیجیتال را متوقف خواهد کرد.

با این استدلال که ارزهای دیجیتال تحت حمایت دولت شبیه ملی شدن هستند، کمپین او این موضوع را مطرح کرد که نوآوری ارز دیجیتال بهتر است به شرکت های خصوصی واگذار شود.

یکی از مدافعان صداهای رمزنگاری، Poilievre به خبرنگاران گفت سال گذشته که:

کانادا به کنترل مالی کمتری برای سیاستمداران و بانکداران و آزادی مالی بیشتری برای مردم نیاز دارد.»

او تاکید کرد که اعتقادش شامل «آزادی داشتن و استفاده از رمزارزها» است.

تحت دولت فعلی، سیاست ارزهای دیجیتال کانادا موضع سختی در برابر پلتفرم‌هایی که دارایی‌های دیجیتال را تجارت و می‌فروشند اتخاذ کرده است.

در واقع، روز جمعه، بایننس اعلام کرد که خدمات خود را در کشور تعطیل می کند. این صرافی با سرزنش یک جو نظارتی نامطلوب، اعلام کرده است که تجارت کانادایی آن دیگر قابل تحمل نیست.

اکنون تا زمانی که وضعیت بهبود یابد، از بازار خارج خواهد شد.

The post فلوریدا اولین ایالت ایالات متحده شد که قانون ضد CBDC را تصویب کرد اولین بار در BeInCrypto ظاهر شد.

در باره ی نویسنده

admin

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *