مقامات بزرگترین اقتصادهای پیشرفته جهان به مزایای بالقوه ارزهای دیجیتال بانک مرکزی (CBDC) پی برده اند. اما آنها نمی توانند صداهای هشدار دهنده در مورد خطرات برای حریم خصوصی و تهدید بیش از حد دولت را خاموش کنند. مقامات از نشست 13 مه خود در نیگاتا، ژاپن، با خوش بینی و نگرانی در مورد یک حوزه بحرانی فزاینده مالی و جلسات بیشتری به زودی ظاهر شدند.

اعضای انجمن G7 یا «گروه هفت» اقتصادهای توسعه‌یافته از CBDCها در جدیدترین گزارش خود حمایت بی‌صدا کرده‌اند. اطلاعیه. جمع بندی مواضع و مواضع وزرای دارایی و روسای بانک مرکزی کشورهای عضو.

CBDC ها در دستور کار

G7 انجمنی داوطلبانه از برخی از بزرگترین اقتصادهای توسعه یافته جهان است. این گروه قبلا شامل روسیه بود، اما این کشور به دلیل الحاق کریمه در سال 2014 عضویت خود را از دست داد. در حال حاضر، کانادا، فرانسه، آلمان، ایتالیا، ژاپن، بریتانیا و ایالات متحده آمریکا را در بر می گیرد.

نام کامل سندی که در آن نشانه‌های اولیه نشان داده می‌شود، بیانیه نشست وزیران دارایی و روسای بانک مرکزی G7 است. چنین اسنادی مواضع اجماعی مورد توافق در طول یا قبل از جلسات را مشخص می کند. این بیانیه ها دارای وضعیت تعهدات الزام آور برای کشورهای شرکت کننده است.

مقامات آشکارا اهمیت این حوزه نوظهور مالی را تصدیق می کنند.

آنها می نویسند: “یک سیستم پرداخت جهانی قابل اعتماد، باثبات و شفاف پایه ای کلیدی برای فعالیت های اقتصادی و مالی ما است و ارزهای دیجیتال بانک مرکزی (CBDC) می توانند نقش مهمی در این زمینه ایفا کنند.” قبل از ادامه، بر نیاز به اصول قوی شفافیت، حفاظت از داده ها، امنیت سایبری و حاکمیت اقتصادی در هر CBDCهایی که به طور گسترده مورد پذیرش قرار می گیرند، تأکید کنید.

این مقامات موافقت می‌کنند که «به بررسی سیاست‌گذاری در مورد پول دیجیتال برای استفاده از مزایای نوآوری مانند کارایی پرداخت و همچنین گنجاندن مالی» ادامه دهند.

اگرچه، این سند جنبه های منفی را تأیید می کند. از جمله خطرات بالقوه برای “ثبات، انعطاف پذیری، و یکپارچگی سیستم پولی و مالی”.

نتیجه اینجا این است که CBDC ها می توانند نقش مهمی در اقتصاد جهانی ایفا کنند. و G7 از کار صندوق بین المللی پول در مورد “کتاب راهنمای CBDC” خود استقبال می کند. آ منبع که درس های در حال ظهور، یافته های تحلیلی و دیدگاه های خط مشی را ترسیم می کند.

دیدارهای بعدی اواخر این هفته، بین 19 تا 21 می در ژاپن برگزار خواهد شد.

CBDC ها بحث برانگیز هستند

مطمئناً CBDCها یکی از حوزه‌های فناوری مالی هستند که دولت‌های سراسر جهان نسبتاً مشتاق آن بوده‌اند. با این حال، استفاده و اجرای آنها در جامعه کریپتو بحث برانگیز است.

در حالی که برخی آشکارا از نوآوری حمایت می کنند و مزایایی را که CBDC ممکن است به همراه داشته باشد ستایش می کنند، برخی دیگر در مورد پتانسیل آنها برای افزایش نظارت اقتصادی و کنترل دولت صریح بوده اند. اگرچه، همه در مورد خطرات ادعایی برای حریم خصوصی موافق نیستند.

مقامات بریتانیا و اتحادیه اروپا در گذشته گفته اند که CBDC که معرفی می کنند قابل برنامه ریزی نخواهد بود. در همین حال، ژاپن قصد دارد تا اواخر سال جاری میلادی CBDC خود را با بانک های بزرگ آزمایش کند.

پست پشتیبانی صوتی مقامات مالی G7 از CBDCها اولین بار در BeInCrypto ظاهر شد.

در باره ی نویسنده

admin

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *