سقوط FTX در اواخر سال گذشته عواقب گسترده‌ای بر صنعت کریپتو داشته است. سولانا یکی از قربانیان آن است زیرا فعالیت های زنجیره ای و DeFi کاهش یافته است.

فعالیت زنجیره ای سولانا از زمان سقوط FTX در نوامبر بهبود نیافته است. به نظر می رسد “قاتل اتریوم” که زمانی تبلیغ می شد به دلیل ارتباط با سم بنکمن-فرید، که از بلاک چین حمایت می کرد، کشته شده است.

بر اساس پلتفرم تحلیلی Solscan، کیف پول‌های فعال سولانا طی سه ماه گذشته 60 درصد کاهش یافته است.

علاوه بر این، کیف پول‌های فعال در شبکه از ماه می ۲۰۲۲، مدت‌ها قبل از سقوط FTX، روند نزولی داشته‌اند.

نمودار 3 ماهه Solana Active Wallets – سولسکن

Solana DeFi Slumps

حساب‌های توکن جدید در سولانا الگوی مشابهی را نشان داده‌اند. طبق گفته Solscan، آنها همچنین طی سه ماه گذشته تقریباً 60 درصد کاهش یافته اند.

علاوه بر این، تعداد توکن‌های جدید SPL در Solana بیش از 80 درصد در سه ماه گذشته کاهش یافته است. توکن های SPL توکن های قابل تعویض در بلاک چین هستند که بر اساس کتابخانه برنامه سولانا هستند.

همچنین در فعالیت توکن غیرقابل تعویض (NFT) کاهش یافته است. بر اساس گزارش Solscan، جدا از چند جهش، حجم ثابت روزانه حدود 30000 NFT جدید در ژانویه تا اواسط آوریل به کمتر از 10000 کاهش یافته است.

علاوه بر این، Solana DeFi نیز در رکود است. طبق گفته DeFiLlama، کل ارزش قفل شده در Solana DeFi در حال حاضر 519 میلیون دلار است. DeFi TVL تقریباً نیمی از چیزی است که درست قبل از سقوط FTX بود.

علاوه بر این، نسبت به بالاترین رقم تاریخی خود در نوامبر 2021، یعنی 10 میلیارد دلار، 95 درصد کاهش یافته است. در مقایسه، متریک کل اکوسیستم DeFi در همان دوره 70 درصد کاهش یافته است که نشان دهنده خروج بزرگتر از Solana DeFi است.

Solana DeFi TVL - DeFiLlama
Solana DeFi TVL – دیفیلاما

عشق کوچک برای توکن های SOL

SOL عزیزی که زمانی ارز دیجیتال نام داشت، اکنون از ده بازار برتر بازار خارج شده است. قیمت توکن‌ها طی یک ماه گذشته به آرامی در حال بهبود بوده‌اند، اما در مقایسه با بالاترین قیمت‌های قبلی، همچنان ضعیف هستند.

SOL در حال حاضر به دنبال افزایش 6 درصدی در روز با قیمت 24 دلار معامله می شود. سود امروز احتمالاً با افزایش توکن FTT در شایعات مربوط به بازگشت احتمالی FTX همراه است.

با این حال، SOL نسبت به سطح قیمت قبل از FTX 33 درصد کاهش یافته است. نسبتاً، بازار گسترده‌تر کریپتو تمام زیان‌های خود را پس از فروپاشی صرافی SBF جبران کرده است و اکنون معاملات بالاتری دارد.

کاهش قیمت SOL/USD پس از سقوط نمودار FTX توسط BeInCrypto
کاهش قیمت SOL/USD پس از سقوط نمودار FTX توسط BeInCrypto

علاوه بر این، SOL نسبت به 260 دلار در نوامبر 2021، 91 درصد کاهش دردناکی دارد. بازارهای کریپتو، به طور کلی، 58 درصد از سطح اوج خود که کمی بیش از 3 تریلیون دلار در همان ماه بود، کاهش یافته است.

سولانا و توکن بومی آن در حال تلاش برای بهبودی از عواقب حماسی امپراطوری ارزهای دیجیتال Bankman-Fried هستند.

The post چقدر سولانا از زمان سقوط FTX سقوط کرده است؟ اولین بار در BeInCrypto ظاهر شد.

در باره ی نویسنده

admin

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *