پروتکل وام چند زنجیره ای صد فایننس در راه حل مقیاس پذیری لایه ۲ اتریوم Optimism هک شد که منجر به ضرر حدود ۷ میلیون دلاری شد.

پلت فرم DeFiتایید شده این اکسپلویت در 15 آوریل اعلام کرد که با هکر تماس گرفته و در حال حاضر با تیم های امنیتی مختلف کار می کند. این پروتکل همچنین از هر کسی که می تواند در مورد اطلاعات کمک کند خواسته است که با آنها تماس بگیرند.

این تیم در توییتی نوشت: «یک بار دیگر امیدواریم هکر با ما تماس بگیرد و بتوانیم راه حل مشترکی برای حل این موضوع پیدا کنیم.

در همین حال، این اولین بار نیست که صد فایننس هک می شود. در سال 2022، صد فایننس و آگاو در یک حمله مجدد به Gnosis Chain مورد سوء استفاده قرار گرفتند. در آن زمان، این دو پلتفرم ۱۱ میلیون دلار ضرر کردند.

Hundred یک فورک از پروتکل محبوب Compound است و روی چندین بلاک چین مستقر شده است.

چگونه صد فایننس هک شد؟

مطابق باپک شیلدهکر با اهدای 200 WBTC برای افزایش نرخ ارز hWBTC وجوه را دزدید. این امکان تخلیه استخرهای وام دهی با مقدار کمی hWBTC را فراهم کرد.

صد هک مالی (منبع: پک شیلد)

یکی دیگر از شرکت های امنیتی بلاک چین Certik یافته های Peckshield را تایید کرد. سرتیک نوشت که مهاجم نرخ تبادل بین توکن های ERC-20 و htoken را دستکاری کرده است. هکر با اهدای مقدار زیادی از WBTC به قرارداد htoken، باعث افزایش نرخ ارز شد.

مهاجم بعداً بر روی آن نرخ سرمایه گذاری کرد تا موقعیت وام بزرگی را تحت نرخ ارز جدید بگیرد و مبلغ اولیه ای را که سپرده بود بازخرید کرد. این هک منجر به ضرر 7.4 میلیون دلاری برای صد شد.

در همین حال، Numen Cyberگزارش شده استضرر 1030 ETH به ارزش بیش از 2 میلیون دلار.

اوایل امروز، تیم صد فاینانس توصیه کرد جامعه خود از حدس و گمان در مورد چگونگی وقوع حمله دست بردارد. پروتکل نوشت که تمرکز اصلی آن تماس با مهاجم و دستیابی به توافق است.

“به طور موازی، ما در حال جمع آوری تمام اطلاعات موجود هستیم تا بتوانیم آن را برای اقدامات بعدی احتمالی در دسترس داشته باشیم.”

هک های DeFi در سال 2023

این حادثه خطرات DeFi را بیشتر نشان می‌دهد و به آمار فزاینده ضررهای ناشی از هک‌ها در سال 2023 می‌افزاید. پس از شروع نسبتاً آرام سال، هک‌های DeFi در چند هفته گذشته با هک Euler Finance در ماه مارس شروع شد.

پروتکل های DeFi مانند Allbridge، Sentiment و Yearn Finance در دو هفته اول آوریل مورد سوء استفاده قرار گرفتند. به گزارش دی فیلاما داده هااین هک ها بیش از 20 میلیون دلار ضرر داشته است.

هک های DeFi
هک های DeFi در ماه آوریل (منبع: دی فیلاما)

پست پروتکل DeFi صد فاینانس هک شد به قیمت ۷ میلیون دلار اولین بار در BeInCrypto ظاهر شد.

در باره ی نویسنده

admin

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *