اینتل سری تراشه های استخراج بیت کوین، Blockscale 1000 ASIC را برای گوشی های هوشمند خود لغو کرد. به سختی یک سال از عرضه سریال می گذرد. آیا هوش مصنوعی (AI) یک تغییر استراتژیک است؟

صنعت فناوری دائماً در حال تحول است و جای تعجب نیست که چشم‌انداز کنونی با چند سال پیش بسیار متفاوت است. ظهور فناوری بلاک چین هیجان زیادی را در صنعت فناوری برانگیخت. بسیاری به پتانسیل انقلابی آن اعتقاد دارند. با این حال، زمستان کریپتو ایمان به فناوری بلاک چین را متزلزل کرده است. بنابراین، به طور قابل توجهی بر صنعت تأثیر می گذارد.

زمستان کریپتو به کاهش قابل توجه ارزش ارزهای دیجیتال اشاره دارد. به خصوص بیت کوین که در اواخر سال 2017 آسیب دید و تا سال 2018 ادامه یافت. این کاهش همراه با از دست دادن ایمان به فناوری بلاک چین بود، که بسیاری امیدوار بودند موج بعدی نوآوری را هدایت کند.

کلانتر جدید در شهر

یکی از دلایل کاهش ایمان به بلاک چین، انبوهی از کلاهبرداری ها و کلاهبرداری های معروف بود. بسیاری از سرمایه گذاران در این کلاهبرداری ها ثروت خود را از دست دادند که منجر به از دست دادن اعتماد به فناوری شد. به‌علاوه، تبلیغات پیرامون فناوری بلاک چین منجر به راه‌اندازی پروژه‌های بسیاری از شرکت‌ها بدون درک این فناوری شد که منجر به شکست شد.

یکی دیگر از عوامل مؤثر در بحران ایمان، نیاز به موارد استفاده در دنیای واقعی بود. در حالی که چند پروژه موفق از فناوری بلاک چین استفاده می کنند، مانند بیت کوین و اتریوم، نمونه های نسبتا کمی از فناوری بلاک چین برای حل مشکلات دنیای واقعی استفاده می شود.

در مقابل، هوش مصنوعی به یک سرمایه گذاری جدید داغ در صنعت فناوری تبدیل شده است. هوش مصنوعی مدتی است که وجود داشته است، اما پیشرفت‌های اخیر باعث افزایش علاقه و سرمایه‌گذاری شده است. هوش مصنوعی این پتانسیل را دارد که بخش‌های مختلف، از مراقبت‌های بهداشتی گرفته تا امور مالی و حمل‌ونقل را متحول کند و آن را به یک حوزه سرمایه‌گذاری محبوب برای بسیاری از شرکت‌ها تبدیل کند.

یکی از عوامل افزایش علاقه به هوش مصنوعی، موفقیت شرکت هایی مانند گوگل و آمازون است که از هوش مصنوعی برای بهبود محصولات و خدمات خود استفاده کرده اند. به عنوان مثال، گوگل از هوش مصنوعی برای بهبود نتایج جستجو و توسعه محصولات جدید مانند دستیار گوگل استفاده می کند. آمازون از هوش مصنوعی برای ارائه توصیه های خود و ابداع محصولات جدیدی مانند الکسا استفاده می کند.

تغییر در نوآوری

علاوه بر این، بسیاری از موارد استفاده در دنیای واقعی برای هوش مصنوعی منجر به افزایش سرمایه گذاری در فناوری می شود. به عنوان مثال، هوش مصنوعی می تواند تقلب در تراکنش های مالی را تشخیص دهد، بیماری ها را در مراقبت های بهداشتی تشخیص دهد و مدیریت زنجیره تامین را در لجستیک بهینه کند.

تغییر تمرکز از فناوری بلاک چین به هوش مصنوعی همچنین منجر به این شده است که بسیاری از شرکت‌های فناوری کمربند خود را محکم کرده و کسب‌وکارهای نه چندان اصلی را از بین ببرند. این به این دلیل است که هوش مصنوعی به عنوان یک حوزه اصلی برای بسیاری از شرکت‌ها در نظر گرفته می‌شود و آنها برای به دست آوردن مزیت رقابتی روی فناوری سرمایه‌گذاری زیادی می‌کنند. این باعث شده است که چندین شرکت کسب و کارهای غیر اصلی را واگذار کنند تا بر هوش مصنوعی تمرکز کنند.

یک مثال IBM است که واگذار شده است کسب و کار خدمات زیرساخت مدیریت شده خود برای تمرکز بر محاسبات ابری و هوش مصنوعی. مثال دیگر اینتل است که کسب و کار حافظه NAND خود را به SK Hynix فروخت تا بر هوش مصنوعی و سایر حوزه های اصلی تمرکز کند.

تغییر به سمت هوش مصنوعی همچنین مستلزم تمرکز بر جذب استعداد است زیرا شرکت ها به دنبال استخدام بهترین استعدادهای هوش مصنوعی برای هدایت نوآوری در این زمینه هستند. این امر منجر به افزایش رقابت برای استعدادهای هوش مصنوعی شده است و بسیاری از شرکت ها بسته های جذابی را برای جذب استعدادهای برتر ارائه می دهند.

کشتن تراشه کریپتو

اینتل اعلام کرد که توسعه تراشه های استخراج Blockscale 1000 ASIC خود را برای بیت کوین متوقف می کند. این تصمیم به این دلیل گرفته شد که این شرکت تصمیم گرفته است که نسل‌های بعدی تراشه‌ها را دنبال نکند. این نشان دهنده پایان حمله کوتاه اینتل به بازار استخراج بیت کوین است.

اینتل سری تراشه های استخراج بیت کوین، Blockscale 1000 ASIC، را برای گوشی های هوشمند خود لغو کرد منبع:سخت افزار تام

تراشه های Blockscale قرار بود تراشه های استخراج بیت کوین با کارایی بالا باشند. با هدف دسترسی بیشتر ماینینگ به ماینرها. و برای انجام محاسبات پیچیده مورد نیاز برای استخراج بیت کوین های جدید، با نرم افزار ماینینگ کار کنید.

با این حال، توسعه تراشه‌های Blockscale با تاخیر و عقب‌نشینی همراه بوده است. مانند این که یک غول سازنده تراشه، پروژه را به طور کامل کنار بگذارد بدون اینکه تراشه جدیدی برای موفقیت آن اعلام کند. اینتل از یک سوال طفره رفت سخت افزار تام در مورد اینکه آیا از تجارت بیت کوین ASIC خارج می شود یا خیر، گفت:

ما همچنان به نظارت بر فرصت های بازار ادامه می دهیم.

این شرکت چندین مورد را ذکر کرده استدلایلبرای تصمیم گیری، از جمله هزینه های بالای توسعه تراشه ها و تقاضای کم برای آنها.

Crypto Out، AI In؟

تصمیم اینتل برای توقف تراشه‌های Blockscale، با توجه به چالش‌هایی که بازار استخراج بیت‌کوین در سال‌های اخیر با آن روبرو بوده، جای تعجب ندارد. هزینه بالای تجهیزات ماینینگ و افزایش سختی استخراج بیت کوین های جدید، رقابت ماینرهای فردی را با عملیات استخراج بزرگ دشوار کرده است.

علاوه بر این، بازار استخراج بیت کوین به طور فزاینده ای متمرکز شده است، با چند عملیات استخراج بزرگ که بخش قابل توجهی از قدرت محاسباتی شبکه را کنترل می کنند. این باعث نگرانی هایی در مورد امنیت و عدم تمرکز شبکه شده است. در واقع، اینتل گرمای ناشی از تشدید حمله نظارتی به ارزهای دیجیتال را احساس می کند. به همین دلیل و همچنین عواملی که در بالا ذکر شد، برخی از شرکت‌ها ممکن است از خود فاصله بگیرند.

در عین حال، بیت کوین عملکرد غیرمنتظره ای خوبی داشته و به آستانه 30000 دلار رسیده است. با این حال گزارش 19 آوریل در The Verge اشاره شد که ممکن است اینتل به هوش مصنوعی نگاه کند.

ادغام آخرین فناوری

این غول تولید تراشه موقعیت خوبی برای بهره مندی از تقاضای فزاینده برای هوش مصنوعی دارد. پس از کمی حفاری، BeInCrypto چیزهای جالبی پیدا کرد. این شرکت دارای یک قوی سابقه در توسعه و تولید تراشه‌های با کارایی بالا دارد و هوش مصنوعی گسترش طبیعی تجارت اصلی آن است.

برنامه های کاربردی هوش مصنوعی به تراشه های قوی نیاز دارند که بتوانند حجم زیادی از داده ها را به سرعت و کارآمد پردازش کنند. اینتل سرمایه گذاری زیادی در توسعه تراشه هایی که به طور خاص برای برنامه های هوش مصنوعی طراحی شده اند، مانند پردازنده شبکه عصبی Nervana (NNP) خود سرمایه گذاری کرده است.

Nervana NNP برای سرعت بخشیدن به آموزش و استنتاج شبکه های عصبی عمیق، یک فناوری کلیدی در برنامه های کاربردی هوش مصنوعی مانند بینایی کامپیوتر و پردازش زبان طبیعی، طراحی شده است. این تراشه برای محاسبات با کارایی بالا بهینه شده است و می تواند حجم زیادی از داده ها را به صورت موازی پردازش کند، که آن را برای برنامه های کاربردی هوش مصنوعی ایده آل می کند.

اینتل علاوه بر توسعه تراشه های تخصصی هوش مصنوعی، روی ادغام هوش مصنوعی در محصولات موجود خود نیز کار کرده است. پردازنده های این شرکت به طور فزاینده ای با در نظر گرفتن هوش مصنوعی طراحی می شوند و ویژگی هایی مانند پردازش برداری و شتاب دهنده های شبکه عصبی یکپارچه دارند.

هوش مصنوعی پرواز در ارتفاع

اینتل همچنین روی ابزارها و کتابخانه‌های نرم‌افزاری سرمایه‌گذاری کرده است تا توسعه‌دهندگان بتوانند هوش مصنوعی را در برنامه‌های خود ادغام کنند. به عنوان مثال، این شرکت ابزار OpenVINO را توسعه داده است که به توسعه دهندگان اجازه می دهد تا برنامه های کاربردی هوش مصنوعی خود را برای سخت افزار اینتل بهینه کنند.

تمرکز اینتل بر هوش مصنوعی در حال حاضر نتیجه داده است. این شرکت رشد قوی در کسب و کارهای داده محور خود را گزارش کرده است که شامل هوش مصنوعی و سایر برنامه های محاسباتی با کارایی بالا می شود. در سه ماهه چهارم سال 2021، کسب و کارهای داده محور اینتل تولید شده است 9.90 میلیارد دلار درآمد، جهشی 11 درصدی نسبت به سال گذشته.

با نگاهی به آینده، انتظار می رود که تقاضا برای فناوری هوش مصنوعی رشد کند. برنامه های کاربردی هوش مصنوعی در صنایع مختلف، از مراقبت های بهداشتی و مالی گرفته تا خرده فروشی و حمل و نقل در حال توسعه هستند. بازار سخت افزار و نرم افزار هوش مصنوعی ممکن است تا سال 2025 به 500 میلیارد دلار برسد گزارش از مک کینزی و شرکت.

اینتل به عنوان پیشرو در صنعت تراشه سازی، موقعیت خوبی برای بهره مندی از این رشد دارد. این شرکت سابقه قوی در توسعه و تولید تراشه‌های با کارایی بالا دارد و تمرکز آن بر هوش مصنوعی به موفقیت آن در بازار رو به رشد هوش مصنوعی کمک می‌کند. سایر بازیگران در صنعت حمایت کرده اند نوآوری با گنجاندن آن در کسب و کار خود.

Broadcom یک تراشه سوئیچ شبکه جدید را برای اتصال ابررایانه های درگیر در عملیات مرتبط با هوش مصنوعی راه اندازی کرد منبع: Broadcom
Broadcom یک تراشه سوئیچ شبکه جدید را برای اتصال ابرکامپیوترهای درگیر در عملیات مرتبط با هوش مصنوعی راه اندازی کرد:Broadcom

مایکل کاگان، مدیر ارشد فناوری شرکت انویدیا، این کار را انجام داده است انتقاد کرد صنعت کریپتوکارنسی یعنی بیان اینکه هیچ چیز ارزشمندی در اختیار جامعه قرار نمی دهد. اگرچه پردازنده‌های انویدیا به صنعت کریپتو می‌فروشند، کاگان معتقد است استفاده از قدرت پردازش در چت‌ربات‌های هوش مصنوعی مانند ChatGPT سودمندتر از استخراج کریپتو است.

در همین حال، چهره های مشهوری مانند ایلان ماسک استفاده از هوش مصنوعی را محکوم کردند.

واکنش متقابل آینده؟

تغییر ناگهانی اینتل و کنار گذاشتن طرح های بیت کوین می تواند نگرانی هایی را به عنوان یک شرکت ارائه دهنده ارزش برای مصرف کنندگان و مشتریان خود ایجاد کند. آیا شرکت مسیر را به دنبال فشار نظارتی انتخاب کرد؟ دولت ایالات متحده چندین سال است که اقداماتی را برای کنار گذاشتن صنایع استخراج بیت کوین انجام داده است. به طور تصادفی، تصمیم اینتل ممکن است با اهداف تنظیم کننده هماهنگ باشد.

مواردی وجود دارد که اقدامات (محرمانه) اینتل با واکنش شدید مواجه شد. یکی از مهم‌ترین نمونه‌ها، آسیب‌پذیری‌های امنیتی Meltdown و Spectre بود کشف شده در پردازنده‌های اینتل در سال 2018. این آسیب‌پذیری‌ها به مهاجمان این امکان را می‌داد تا به اطلاعات حساس، مانند رمزهای عبور و کلیدهای رمزگذاری، از حافظه دستگاه‌های آسیب‌دیده دسترسی داشته باشند.

کشف این آسیب‌پذیری‌ها منجر به نگرانی گسترده در میان مصرف‌کنندگان و مشتریان شد. علاوه بر این، سؤالاتی در مورد پروتکل های امنیتی اینتل و روش های آزمایش ایجاد کرد.

مثال دیگر این است تاخیر انداختن در عرضه پردازنده های 10 نانومتری اینتل. در ابتدا انتظار می رفت در سال 2016 عرضه شود، اما چندین بار تا عرضه نهایی در سال 2019 به تعویق افتاد. این تاخیر باعث ناامیدی در بین مصرف کنندگان و مشتریان شد که مشتاقانه منتظر عرضه پردازنده های قدرتمندتر و کم مصرف تر بودند. این تاخیر همچنین به رقبای اینتل مانند AMD اجازه داد تا سهم بازار را به دست آورند و ارزش بازار خود را افزایش دهند.

علاوه بر این، نگرانی هایی در مورد استراتژی های قیمت گذاری اینتل وجود دارد. برخی از مصرف کنندگان و مشتریان این شرکت را متهم می کنند که قیمت های بالایی را برای پردازنده های خود نسبت به رقبای خود دریافت می کند. این امر باعث شده است که برخی از مشتریان و مصرف کنندگان به دنبال ارائه دهندگان تراشه جایگزین برای نیازهای محاسباتی خود باشند.

The post پشت سر گذاشتن اینتل از سری تراشه های استخراج بیت کوین خود چیست؟ اولین بار در BeInCrypto ظاهر شد.

در باره ی نویسنده

admin

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *