قرن بیست و یکم مملو از مشکلات مالی و نگرانی هایی است که مبادا پول ما امن نباشد. بحران بزرگ مالی سال 2008 و همه‌گیری کووید-19 باعث شده است که آمریکایی‌ها نسبت به آینده احساس اضطراب و عدم اطمینان داشته باشند. به طور فزاینده ای، آمریکایی ها نیز افزایش هزینه ها را در اکثر کالاها و خدمات در سال گذشته احساس کرده اند.

وقتی مردم احساس عدم اطمینان می کنند، اولین حرکت آنها جستجوی گوگل برای مشاوره است. ماه گذشته، سوال “آیا پول من امن است؟” به آن رسید بالاترین سطوح از سال 2020 و قبل از آن، 2008.

در ماه‌های اخیر با شروع هراس، هزینه‌های بانکی به تیتر خبرها تبدیل شد. A گزارش داد 77 درصد از آمریکایی ها احساس اضطراب می کردند در مورد وضعیت مالی آنها در ابتدای سال 2023. و تقریباً 80 درصد از جوانان در ایالات متحده از رسانه های اجتماعی برای یادگیری در مورد امور مالی استفاده کنید. دنیای مالی در هاله ای از ابهام قرار دارد و مردم به دنبال مشاوره در مورد نحوه ایمن نگه داشتن پول خود به اینترنت هستند.

آیا این فقط یکی دیگر از دیوانگی های تیتر محور است، یا چیزهای بیشتری در آن وجود دارد؟ در اینجا به وحشت مالی در هزاره جدید و عوامل بی شماری که ما را به این نقطه رسانده نگاه می کنیم. و ما نقش بیت کوین را در کاهش بالقوه ترس ها در نظر می گیریم.

شروع یک پایان

بسیاری از مردم، از جمله نویسنده مایکل لوئیس، دهه 1980 را نقطه عطفی برای وال استریت معرفی کرده اند. پس از آن بود که تاجران شروع به تهاجمی‌تر کردند و بیشتر تحت تأثیر طمع قرار گرفتند. و این روحیه بود که باعث شد معامله گران شروع به شرکت در شرط بندی های پرمخاطره کنند.

کتاب مایکل لوئیس در سال 2010 کوتاه بزرگ داستان این است که چگونه یک استراتژی تجاری به ظاهر بدون ریسک، اقتصاد ایالات متحده را از صخره پرت کرد. در اصل، مؤسسات مالی بزرگ دارایی‌های وام‌های مسکن را خریداری می‌کردند که با هم جمع شده بودند. با فرض اینکه این صاحبان خانه صادقانه وام های مسکن خود را پرداخت کنند، این دارایی ها برای چندین دهه پرداخت خواهند شد. هیچ کس به این موضوع نگاه نکرد که وام دهندگان چه کسانی هستند. و هیچ کس روند صعودی قیمت مسکن را زیر سوال نبرد. آنها فرض کردند که پول امن است.

اما در سال 2006، وام دهندگان شروع به نکول دسته جمعی کردند. و این وام ها که دارای رتبه بالایی بودند تا سال 2008 بی ارزش بودند. در مجموع ارزش یک تریلیون دلار ظاهراً یک شبه به صفر رسید و بانک های درگیر با مشکل مواجه شدند. خزانه داری آمریکا همان نهادهایی را که منجر به بحران شدند نجات داد. از بسیاری جهات مجبور بودند. بانک هایی که باید زیر بار حقوق بازنشستگی مردم، 401 هزار دلار، پس انداز زندگی شان می رفتند. اگر بانک ها شکست خوردند، افرادی که از آنها استفاده کردند نیز شکست خوردند.

در حالی که درک جزئیات این رویداد دشوار است، معنای کلی آن روشن است. موسسات بزرگ می توانند اشتباه کنند و بخشش دریافت کنند، اما افراد نمی توانند. افرادی که باعث GFC شدند میلیون‌ها دلار درآمد داشتند، در حالی که مالیات دهندگان زیان خود را پوشش دادند.

و در سال 2009، در میان سرفصل‌هایی مبنی بر اینکه کشورها به کمک مالی به بانک‌ها ادامه خواهند داد، ساتوشی ناکاموتو بلوک پیدایش بیت‌کوین را ضرب کرد.

زیان های تحقق نیافته

در کتابش قیمت فرداجف بوث توضیح داد که چگونه کمک مالی بانک در واقع چیزی را اصلاح نکرد. فقط قوطی را به جاده پرتاب کرد. در واقع، اقدامات وزارت خزانه داری به سختی به اندازه یک سیلی بر مچ دست بود. چرا کسی اگر می دانست که دولت برای نجات آنها وارد عمل می شود، باید رویه های تجاری خود را تغییر دهد؟

به همین دلیل است که وقتی به سرعت به سال 2023 می رسیم، بانک سیلیکون ولی یک چیز دور از ذهن نیست، بلکه دومینوی دیگری است.

فدرال رزرو این را می دانست SVB درگیر اقدامات مخاطره آمیز است از بررسی سال 2021 آنها. متأسفانه، آنها زمان کافی برای معکوس کردن سرمایه گذاری هایی که در سال های 2020 و 2021 انجام داده بودند، نداشتند، زمانی که نرخ بهره بسیار پایین بود.

همه گیری کووید-19 وضعیت اقتصادی را ایجاد کرد که در 100 سال گذشته دیده نشده بود. عدم قطعیت به بالاترین حد خود رسید زیرا کل جهان با یک تهدید واقعاً بدیع و فراگیر مقابله کرد. در سال 2020، ما برای جان و امنیت خود می ترسیدیم. و بازار سهام با یکی از بیشترین مورد توجه قرار گرفت تصادفات چشمگیر به روز.

در پاسخ به سختی ها، دولت های جهان وام گرفتند 19.5 تریلیون دلار برای کمک به حفظ مشاغل و افراد و این دقیقاً تا ژانویه 2021 است. علاوه بر این، فدرال رزرو نرخ بهره را به صفر کاهش داد و برای بیش از یک سال نزدیک به آن شناور بود. در خاطره اخیر هرگز زمان بهتری برای قرض گرفتن پول برای خرید خانه، اتومبیل و سایر اقلام بزرگ وجود نداشت. هر چیزی که نیاز به وام از بانک داشت طلایی بود.

شکست ایمان

بین سال‌های 1973 تا 2023، دلار آمریکا 84 درصد از قدرت خرج کردن خود را از دست داد. 100 دلار امروز تقریباً ارزش دارد 14.80 دلار به دلار سال 1973. عوامل متعددی در اینجا دخیل هستند.

در مواقع عادی، فدرال رزرو نرخ تورم سالم را در حدودی هدف قرار می دهد 2 درصد در سال. آنها ادعا می کنند که این به حفظ اشتغال و ثبات قیمت کمک می کند. در سال 2021، تورم 7 درصد، در سال 2022، 6 درصد و در سال 2023، 6 درصد تاکنون بوده است. بنابراین اگر همه چیز در خواربارفروشی گران تر یا در بخش های کوچکتر از قبل به نظر می رسد، به این دلیل است که اینطور است.

بانک های مرکزی بزرگ از سال 2008 تاکنون 25 تریلیون دلار چاپ کرده اند داده های به دست آمده توسط Finbold. و هر چه عرضه نقدینگی بیشتر باشد، ارزش آن کمتر است. این یک اقتصاد ساده است.

همراه با دستمزدهای راکدافزایش هزینه ها، افزایش بدهی ها، افزایش بیکاری، به جرات می توان گفت که پول امن نیست. چند ورشکستگی بانک را بیاندازید و حساب بزرگی در دست داریم.

نور در انتهای تونل؟

هرکسی که تا کنون پیامدهای SVB را دنبال کرده باشد، احتمالاً افزایش بیت کوین را نیز دنبال کرده است. بیت کوین از زمان شکست SVB در 10 مارس 2023 تا 42 درصد افزایش یافته است. اما مهمتر از آن، بیت کوین از S&P 500 جدا شده است برای اولین بار از سپتامبر 2021. با توجه به ظهور بیت کوین از آتش سوزی GFC، این یک آزمایش بزرگ برای ارز دیجیتال است.

بیت کوین دارای عرضه مجموعه ای 21 میلیون بیت کوین است و هیچ شانسی برای تولید بیشتر وجود ندارد. این یک شبکه غیرمتمرکز است، به این معنی که هیچ کس نمی تواند به طور یکجانبه تصمیم بگیرد کاری انجام دهد، مانند چاپ پول بیشتر. کاربران می توانند بدون توجه به موقعیت مکانی به آن دسترسی داشته باشند، آن را فوراً برای افراد ارسال کنند و سوابق خود را مستقیم و ایمن نگه دارند. این همه ویژگی هایی را دارد که هر کسی که از تورم، مداخله دولت و ورشکستگی بانک بترسد، به شدت جذاب خواهد بود.

با دیدن تعداد زیادی از بانک ها در سال جاری، منطقی است که از پول نقد خود بترسید. اگر بانک ها پول نداشته باشند، نمی توانند به همه اجازه دسترسی به پول خود را بدهند. سخنگویان بانک ها و فدرال رزرو مدام به مردم می گویند که همه چیز خوب است. اما این اولین باری نبود که آنها علناً به همه اطمینان دادند که همه چیز در حال فروپاشی نیست، حتی در زمانی که خصوصی بود.

Crypto خارج از این سیستم وجود دارد، که به این معنی نیست که از اثرات آن مصون است. افراد در سراسر جهان به بیت کوین به عنوان پوششی در برابر ارزهای تورمی کشورهای خود روی آورده اند. مردم ونزوئلا، آرژانتین و مکزیک به ارزهای دیجیتال به عنوان وسیله ای برای پس انداز برای آینده روی آورده اند.

و در حالی که نوسانات ارز بر ارزش خالص آنها تأثیر گذاشته است، اما مثبت بوده است. زیرا برخلاف ارز تورمی که همیشه روند کاهشی دارد، بیت کوین شانس افزایش صعودی دارد.

آیا پول شما امن است؟

انصراف از سیستم مالی فعلی در حال حاضر غیرممکن است. تا زمانی که بتوانید اجاره بپردازید و مواد غذایی را با ارز دیجیتال خریداری کنید، یک حساب بانکی سنتی ضروری است. اما هر کسی که بخواهد برای بازنشستگی پس انداز کند یا صندوق روزهای بارانی خود را پر کند ممکن است با دلار آمریکا احساس ناراحتی کند. علاوه بر این، قیمت خانه راکد یا افتادنو سهام نیز شروع به سقوط کرده است. بیشتر مسیرهای سنتی برای رسیدن به ثروت در حال شکست هستند و نمی توان گفت که چه زمانی بهبود می یابند.

اگر بیت کوین به پایداری خود ادامه دهد، این می تواند یک نقطه عطف بزرگ هم برای جامعه و هم برای ارزهای دیجیتال باشد. هنگامی که بیت کوین به طور گسترده مورد استفاده قرار گرفت، ارزش آن باید کاهش یابد و نوسانات باید کاهش یابد. و هنگامی که بیت کوین رایج تر شود، استفاده از آن آسان تر خواهد بود. بنابراین، جذاب‌تر می‌شود، زیرا به عنوان مثال، هنگام سفر مجبور به تبادل ارز نیست. ما شاهد گسترش اثرات شبکه در زمان واقعی خواهیم بود.

اما بیت کوین نیز کامل نیست. اگر چیزی یاد گرفته باشیم، این است که هر موجی با کاهش روبرو شده است. و ما همیشه نمی دانیم که چه زمانی رخ خواهد داد. گاهی قدیمی ترین حکمت درست است. تنوع بخشیدن به دارایی های خود بهترین راه برای مدیریت ریسک است.

پست “آیا پول من امن است؟” جستجوها نمودارهای برتر در ایالات متحده برای اولین بار در BeInCrypto ظاهر شد.

در باره ی نویسنده

admin

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *