اگر با یک ماکسی بیت کوین صحبت کرده باشید، ممکن است فکر کنید که در سال 2009 زمانی که ارز دیجیتال راه اندازی شد، جهان برای همیشه تغییر کرد. با این حال، تا سال 2023 کمتر از یک درصد از جمعیت جهان بیت کوین دارند. در دنیایی که فناوری های جدید یک شبه ویروسی می شوند، چرا بیت کوین 14 سال طول کشیده تا همچنان جایگاه خود را حفظ کند؟

حدود دو سال طول کشید تا وب جهانی آتش گرفت. بین سال 1993 تا اوایل سال 1996، وب سایت ها راه اندازی شدند از 130 به بیش از 100000. فیس بوک رسید 1 میلیون کاربر در سال اول و 100 میلیون کاربر ظرف پنج سال ChatGPT رسید 100 میلیون کاربر در دو ماه.

در مقابل، رمزارز به طور کلی و بیت کوین به طور خاص هنوز به طور گسترده مورد استفاده قرار نگرفته اند.

تفاوت بین خرید و پذیرش

وجود دارد 44.15 میلیون آدرس کیف پول که دارای تعادل غیر صفر بیت کوین هستند. از فوریه 2023، ماینرها بیش از 250000 تراکنش در روز را پردازش می کنند. وقتی تعداد افرادی را که در یک صرافی مبادلات ارزهای دیجیتال انجام داده اند را اضافه کنید، این تعداد افزایش می یابد. از جمله Blockchain.com و Coinbase، تعداد کیف پول‌هایی که بیت کوین دارند افزایش می‌یابد 170 میلیون.

افراد زیادی بیت کوین را به عنوان یک سرمایه گذاری سوداگرانه خریداری کرده اند. با این حال، این داده ها نشان می دهد که بیش از دو سوم آن را به یک کیف پول رمزنگاری منتقل کرده اند. این رفتار نشان می دهد که در حالی که مردم مایل به نگهداری بیت کوین هستند، ممکن است مایل نباشند استفاده کنید آی تی.

برای افراد عادی، بیت کوین تنها زمانی توجه آنها را به خود جلب کرده است که افراد به دلیل نوسانات آن ثروت به دست آورند (یا از دست بدهند). داستان آن مربوط به یک سرمایه گذاری سوداگرانه است، نه یک فناوری یا ارز در حال تغییر جهان. آنها ممکن است مایل باشند مقداری پول به ارز دیجیتال به عنوان یک شرط بندی سوداگرانه بریزند. این بدان معنا نیست که آنها چیزهای بیشتری به آن می بینند.

چرا بیت کوین گیر نکرده است؟

دلایل زیادی وجود دارد که بیت کوین هنوز تصویر خود را در چشمان عمومی بازسازی نکرده است.

1. عدم درک: بیت کوین هنوز یک مفهوم نسبتا جدید و پیچیده است. این امر درک چگونگی کارکرد آن یا چرایی آن را به عنوان چیزی فراتر از یک سرمایه گذاری دشوار می کند. علاوه بر این، اکثر مصرف کنندگان بیش از هر چیز به دنبال سهولت هستند. خرید ارز، راه اندازی کیف پول و ارسال وجه به آن ممکن است مراحل زیادی باشد.

2. نوسانات: قیمت بیت کوین در گذشته بسیار نوسان بوده است. این باعث می‌شود که آن را به ذخیره‌ای غیرقابل اعتماد از ارزش تبدیل کند و بسیاری از سرمایه‌گذاران بالقوه را منصرف کند. در شرایط اقتصادی امروز، سرمایه گذاران بالقوه بعید است که چنین ریسکی را بپذیرند.

3. عدم قطعیت نظارتی: بسیاری از دولت ها در سراسر جهان هنوز مقررات روشنی را برای ارزهای دیجیتال ایجاد نکرده اند. این امر موانع متعددی را برای احساس اطمینان در نگهداری بیت کوین ایجاد کرده است.

4. موارد استفاده محدود: بیت کوین علیرغم پتانسیل آن، موارد استفاده در دنیای واقعی را محدود کرده است. هنوز هم در درجه اول یک سرمایه گذاری سوداگرانه یا ذخیره ارزش است تا یک وسیله مبادله. در حالی که ترتیبی NFT ها هنوز در دنیای واقعی به طور گسترده قابل اجرا نیستند.

5. نگرانی های امنیتی: بیت کوین فاقد قدرت مرکزی برای نظارت بر معاملات است. بیشتر افراد در حوزه رمزنگاری آن را یک چیز خوب می دانند. با این حال، اکثر مردم آن را چیزی برای نگرانی می دانند. علاوه بر این، پتانسیل هک یا از دست دادن وجوه به نرخ پذیرش محدود بیت کوین کمک می کند. اکثر مردم آمادگی یا تمایلی برای پذیرش مسئولیت حاکمیت مالی ندارند.

6. زمان آهسته تراکنش: در مقایسه با روش های پرداخت سنتی، تراکنش های بیت کوین در شرایط خاص کند و پرهزینه هستند. این امر به ویژه زمانی که تقاضای زیادی در شبکه وجود دارد صادق است.

7. عدم مقیاس پذیری: بلاک چین بیت کوین در حال حاضر از نظر مقیاس پذیری محدود است و پردازش به موقع حجم زیادی از تراکنش ها را دشوار می کند. و هنگامی که هزینه های انرژی بالا می رود و قیمت بیت کوین کاهش می یابد، ممکن است بدتر شود.

8. اثرات شبکه: بیت کوین بسیار محبوب و شناخته شده ترین ارز دیجیتال است. با این حال، هنوز به سطح تأثیرات شبکه ای لازم برای پذیرش انبوه واقعی و پذیرش جهانی دست پیدا نکرده است.

9. پذیرش تاجر: پذیرش بیت کوین در میان بازرگانان در حال افزایش است. اما هنوز راه درازی در پیش دارد تا اینکه به طور گسترده به عنوان نوعی پرداخت پذیرفته شود.

10. رقابت: بیت کوین علیرغم پیشروی در بازار، با رقابت سختی با ارزهای دیجیتال دیگر مانند اتریوم و تزوس مواجه است. این رقبا می توانند مانع پذیرش گسترده شوند.

آیا رشد آهسته دارندگان بیت کوین چیز بدی است؟

ما در اقتصادی زندگی می کنیم که ارزش را با نرخ رشد محاسبه می کند. بنابراین وقتی چیزی به آرامی رشد می کند، ما مشروط می شویم که آن را به عنوان یک پرچم قرمز ببینیم. اما وقتی نوبت به بیت کوین می رسد، ممکن است حرکت آهسته و پیوسته باشد.

“من فکر می کنم وضعیت پذیرش بیت کوین نسبتا کند است زیرا ما در حال خروج از یک بازار نزولی هستیم.” گاس گریلاسکایک هنرمند NFT و اولین پذیرنده بیت کوین، به BeInCrypto گفت. اما صرف نظر از آن، فرزندخواندگی به طور ارگانیک و سالم (از سال 2009) در حال رشد بوده است و من فکر نمی‌کنم که تغییر کند.

بیت کوین چرخه های سالمی داشته است که به رشد آن با سرعت ثابت کمک کرده است. «این کمی دشوارتر، کمی فنی تر، کمی ایدئولوژیک تر است. بنابراین، بسیاری از دلالان در طول هر چرخه تبلیغات جدید وارد آن نمی شوند،” Grillasca اضافه کرد. این ممکن است به نوآوری جدی تر و هوای گرم کمتر اجازه دهد.

ریسک ها و چالش های پیش روی بیت کوین

هم بیت کوین و هم اتریوم از پیامدهای انشعابات بزرگ در جامعه متحمل شده اند. گریلاسکا گفت: “یک جنگ داخلی، مانند آنچه در سال 2017 با به روز رسانی Segwit و تقسیم بیت کوین کش رخ داد، بسیار آسیب رسان است.”

او افزود: “این یک ریسک بزرگ است که همیشه یک خطر بالقوه است.” و از آنجایی که بیت کوین می تواند بسیار ایدئولوژیک باشد، ریسک نظرات رقیب بالاست. برای مثال، نگاهی به برخی از واکنش‌های جامعه به Ordinals نشان می‌دهد که چگونه تنش‌ها می‌توانند بالا بروند. بسیاری از مردم هیجان زده بودند، در حالی که ماکسیمالیست های رادیکال تر آن را کلاهبرداری نامید.

خطر بزرگ دیگر، اطلاعات نادرست، به ویژه از سوی دولت است. وقتی به برخی از افشاگری‌هایی که اخیراً پیشنهاد شده‌اند نگاه می‌کنید، بیشتر شبیه تبلیغات به نظر می‌رسند.

گریلاسکا گفت: «دولت تلاش خواهد کرد تا CBDC های خود را تحت فشار قرار دهد. “به احتمال زیاد آنها واقعاً موفق خواهند شد تا این سکه ها را به توده ها برسانند. بنابراین این یک ریسک بزرگ است زیرا مردم در نهایت به این باور می رسند که چیزی مانند بیت کوین می خرند. اما در عوض آنها یک سکه دولتی دریافت می کنند که قرار است تحت نظارت باشد.

از نظر گریلاسکا، این یک خطر بالقوه است، زیرا دولت ها ممکن است بسیاری از کاربران بالقوه را از بین ببرند.

و شما از قبل می توانید پایه های این حرکت را ببینید. بسیاری از دولت‌ها در حال حاضر موانعی را در مقابل بانک‌هایی قرار داده‌اند که سعی در ارائه خدمات مالی شامل رمزنگاری دارند. گریلاسکا افزود: “این یک خطر وجودی نیست، اما قطعا بر پذیرش تاثیر می گذارد و باعث سردرگمی مردم می شود.”

Grillasca میزبان کلاس های هفتگی در مکزیکو سیتی است و در کنفرانس های سراسر جهان به زبان های اسپانیایی و انگلیسی سخنرانی می کند. اگر تز او درست باشد، آموزش، تبلیغات شفاهی و سایر کمپین های ارگانیک راه را برای پذیرش بیت کوین هموار می کند.

پست کمتر از یک درصد از جهان بیت کوین را در اختیار دارد – چرا هنوز زود است اولین بار در BeInCrypto ظاهر شد.

در باره ی نویسنده

admin

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *