اتحادیه اروپا متا را که قبلاً فیس بوک نامیده می شد را به دلیل نقض حریم خصوصی به مبلغ 1.2 میلیارد یورو جریمه کرد.

کمیسیون حفاظت از داده های ایرلند (DPC) این جریمه را برای شرکت بزرگ فناوری اعمال کرد.

Meta Hit با بزرگترین جریمه FinTech در اتحادیه اروپا

مطابق باگزارش هااین مبلغ نشان دهنده بالاترین مجازاتی است که تا کنون توسط اتحادیه اروپا برای یک شرکت فناوری اعمال شده است. این نیز برای نقض مقررات حفاظت از داده های عمومی (GDPR) بود.

DPC تشخیص داد که متا با نادیده گرفتن پادمان های ضروری GDPR را شکسته است. گفته می شود که این شرکت در حین انتقال داده های کاربران از اروپا به ایالات متحده، آنها را نادیده گرفته است

بر اساس گزارش فایننشال تایمز، جریان داده های متا از اتحادیه اروپا-ایالات متحده به مفاد قراردادی متکی است. طبق این تصمیم، مقررات باید از حقوق و آزادی های اساسی مشتریان حمایت بیشتری کند. متا علیرغم حکم اخیر دادگاه اتحادیه اروپا، نتوانست آن را در نظر بگیرد. این دستور قبلاً خواستار دفاع بهتر در برابر برنامه های نظارتی مزاحم ایالات متحده بود.

متا علاوه بر پرداخت جریمه قابل توجه، پردازش و ذخیره اطلاعات شخصی اروپایی ها را متوقف کند. این بدان معناست که باید تمام انتقالات بیشتر به ایالات متحده را متوقف کند

نیک کلگ، رئیس امور جهانی متا، بیان ناامیدی وی تاکید کرد که پاسخ دولت به ناعادلانه این شرکت را مشخص کرده است. به گفته کلگ، هزاران کسب‌وکار دیگر که از اینترنت باز جهانی استفاده می‌کنند، با استفاده از چارچوب قانونی مشابه فعالیت می‌کنند.

او گفت،

«بدون توانایی انتقال داده‌ها از طریق مرزها، اینترنت در سیلوهای ملی و منطقه‌ای حک می‌شود، اقتصاد جهانی را محدود می‌کند و شهروندان کشورهای مختلف را قادر به دسترسی به بسیاری از خدمات مشترکی که ما به آنها تکیه کرده‌ایم ناتوان می‌سازد.»

زمان چالش برانگیز برای متا و فناوری

این جریمه در لحظه سختی برای متا به وقوع می پیوندد، زیرا شرکت با کاهش تبلیغات و کندی عمومی در این بخش مواجه است. علاوه بر این، متا به تازگی باگی را که در ماه آوریل رخ داده است شناسایی کرده است. با توجه به این حادثه، مشاغل مجبور به پرداخت هزینه های اضافی برای طرح های تبلیغاتی فیس بوک و اینستاگرام خود شدند. این غول فناوری بازپرداخت برای تبلیغ کنندگان را آغاز کرده است.

در همین حال، پس از تعلیق 11000 شغل در ماه نوامبر، متا دورهای متعددی از اخراج کارکنان تحت مدیریت مارک زاکربرگ را آغاز کرد. این کسب و کار قول داده است که با Clegg یک “سال کارآمدی” برای غلبه بر چالش ها ارائه دهدبه تازگیبه کارکنان اطلاع داد که “موج سوم (اخراج) هفته آینده اتفاق خواهد افتاد.”

با این حال، متا برای مدت طولانی برای نقض حریم خصوصی تحت نظارت بوده است. این شرکت در پی حادثه کمبریج آنالیتیکا مجبور به پرداخت 5 میلیارد دلار جریمه به دستور کمیسیون تجارت فدرال ایالات متحده در سال 2019 شد.

گزارش ها پیش بینی می کنند که متا حکم DPC را به چالش بکشد، که یک رژیم جدید حریم خصوصی فراآتلانتیک ایجاد می کند. از ماه اکتبر، جو بایدن، رئیس‌جمهور ایالات متحده، گام‌هایی را برای انطباق با چارچوب جدید حفظ حریم خصوصی داده‌های اتحادیه اروپا و ایالات متحده تشریح کرده است.

متا و سایر مشاغل وابسته به انتقال داده های اتحادیه اروپا-ایالات متحده تحت تأثیر ابهام قانونی طولانی مدت در مورد چنین نقل و انتقالاتی قرار دارند.

اما مجازات 1.2 میلیارد یورویی علیه متا و حکم تعلیق، یادآور این است که شرکت‌های اینترنتی، به‌ویژه آن‌هایی که تمرکزشان روی ارزهای دیجیتال است، چقدر از نزدیک تحت نظر هستند. گزارش‌های اخیر نشان می‌دهد که هنرمندان کلاهبردار در حال خرید اسکن عنبیه کامل هستند تا از پروژه ارز دیجیتال Worldcoin که توسط سام آلتمن، مدیر عامل OpenAI اجرا می‌شود، استفاده کنند. استفاده از چت ربات هوش مصنوعی نیز جنجال هایی را به همراه داشته است و ایتالیا اولین کشور غربی است که چت GPT-4 را ممنوع کرده است.

The post متا 1.2 میلیارد یورو توسط اتحادیه اروپا جریمه شد، دستور تعلیق انتقال داده هایی که قوانین را نقض می کنند اولین بار در BeInCrypto ظاهر شد.

در باره ی نویسنده

admin

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *