از 11 آوریل، متا ویژگی اشتراک‌گذاری NFT خود یعنی «مجموعه‌های دیجیتال» را متوقف خواهد کرد..علامت گذاری پایان پروژه ای که به کاربران اجازه می دهد NFT های خود را در اینستاگرام و فیس بوک نمایش دهند

این ویژگی که در ابتدا در می 2022 راه اندازی شد، به عنوان راهی برای ادغام بهتر پلتفرم ها در اکوسیستم کلکسیونی دیجیتال در نظر گرفته شد. کاربران می توانند یک کیف پول رمزنگاری شده را متصل کنند و NFT های مبتنی بر تصویر یا ویدیو را به عنوان نوع خاصی از پست به اشتراک بگذارند. اینها شامل یک جلوه درخشنده خفیف است و به طور خودکار مالک و خالق هر مورد دیجیتال را برچسب گذاری می کند.

منبع: اینستاگرام

پست‌های مجموعه دیجیتال موجود به پست‌های معمولی فیس‌بوک و اینستاگرام تبدیل می‌شوند و متا دیگر به کیف پول‌های شخص ثالث متصل نخواهد شد.

شاید تعجب آور باشد که متا کمتر از یک سال پس از راه اندازی این برنامه را متوقف می کند. اخیراً در نوامبر، شرکت Big Tech یکپارچه‌سازی کیف پول‌های Solana را آغاز کرد. پیشنهاد تعهد مستمر به سازگاری NFT. اما به نظر می رسد که آن شور و شوق اولیه مرده است.

علاوه بر این، متا تنها شرکتی نیست که از ادغام NFT پشتیبانی کرده است.

سایر پلتفرم ها نیز کاهش می یابند

پس از موجی از تبلیغات که قبلاً این فضا را مشخص می کرد، در جولای 2022، استودیو Mojang متعلق به مایکروسافت اعلام کرد که از سازگاری NFC در Minecraft پشتیبانی نمی کند. در یک حرکت، استودیو اساساً پروژه هایی مانند NFC Worlds را حذف کرد. که با توکن کردن قطعات زمین مجازی روی سرورهای سفارشی Minecraft، متاورز خود را می‌ساخت.

در کنار پلتفرم‌هایی که پشتیبانی شخص ثالث را کنار می‌گذارند، بسیاری از شرکت‌هایی که در ابتدا از NFT استفاده کردند، جاه‌طلبی‌های خود را در این فضا محدود کردند.

به عنوان مثال، در نمونه دیگری از یک پروژه کوتاه مدت، در اکتبر CNN اعلام کرد که بازار NFT Vault خود را به پایان خواهد رساند. Vault که در ژوئن 2021 راه‌اندازی شد، به کاربران امکان خرید و فروش «لحظه‌ها» را می‌دهد – NFT بر اساس برخی از پوشش‌های تاریخی مهم CNN. و در حالی که هنوز به عنوان یک بازار همتا به همتا عمل می کند، این شرکت تولید توکن های جدید را متوقف کرده است.

منبع: CNN

طرح های NFT قفسه انگلستان

اما برخی از پروژه‌های NFT حتی هرگز به مرحله اجرا نرسیدند. توسعه دهندگان توکن شامل ضرابخانه سلطنتی در بریتانیا هستند.
که در ماه مارس فاش کرد که به این زودی برنامه‌هایی برای ایجاد «NFT برای بریتانیا» انجام نخواهد شد. اندرو گریفیث، وزیر اقتصاد وزارت خزانه داری اظهار داشت:

ضرابخانه سلطنتی در حال حاضر به راه اندازی یک توکن غیر قابل تعویض ادامه نمی دهد، اما این پیشنهاد را تحت بررسی قرار می دهد.

در حالی که برخی از مخالفان به رشته پروژه‌های منحل‌شده NFT در سال‌های گذشته به عنوان شواهدی از ترکیدن حباب اشاره می‌کنند، یک قیاس بهتر، نازک شدن گله است.

درست مانند دهه 2010 که شاهد رونق عرضه اولیه سکه (ICO) بودیم. این نیز در نهایت به تعداد کمتری از ارزهای دیجیتال استفاده شده واقعی کاهش یافت. فضای NFT جوان هنوز مقداری چربی توله سگ را حمل می کند. با رسیدن به بلوغ، پلتفرم هایی که ارزش خود را ثابت می کنند و مورد توجه کاربران قرار می گیرند، زنده خواهند ماند. اما بسیاری از آنها در گمنامی فرو خواهند رفت.

پست Meta Sunsets ‘مجموعه های دیجیتال’ به عنوان پلتفرم های خنک در پذیرش NFT اولین بار در BeInCrypto ظاهر شد.

در باره ی نویسنده

admin

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *