در این مقاله، تغییر تحول متا، از آرزوهای فراجهانی آن به تمرکز مجدد بر هوش مصنوعی را بررسی می‌کنیم.

ریشه ها، سرمایه گذاری ها و منطق پشت این محور استراتژیک شایسته نگاهی دقیق است و پیامدهای آن برای چشم انداز فناوری و همچنین سهامداران متا ارزیابی می شود.

رویای متاورس محو می شود

زمانی که متاورس به عنوان آینده تعامل اجتماعی تصور می شد، نوید یک جهان دیجیتال مشترک را داد که در آن کاربران بتوانند با هم ارتباط برقرار کنند، کار کنند و بازی کنند. فیسبوک که اکنون متا به رهبری مارک زاکربرگ، مدیر عامل شرکت، 11 میلیارد دلار برای تحقق این رویا اختصاص داده است.

یک شروع امیدوارکننده: جذابیت متاورس

دیدگاه زاکربرگ از همان ابتدا با شک و تردید مواجه شد. متاورس قرار بود ترکیبی از واقعیت افزوده و مجازی باشد و به کاربران اجازه دهد در یک چشم انداز دیجیتال غوطه ور شوند. با گستره وسیعی که داشت، راهی عالی برای متا برای گسترش نفوذ خود و تسلط بر قلمروی جدید به نظر می رسید. با این حال، یک راه‌اندازی نامطلوب و مشکلات فنی به سرعت منجر به پرسش‌هایی در مورد ابزار (چه کسی از آن استفاده می‌کند؟) و تمسخر آشکار زاکربرگ شد. چشم مرده آواتار شخصی

سقوط متاورس

متأسفانه متا با موانع قابل توجهی روبرو شد. اول، نگرانی های مربوط به حفظ حریم خصوصی کاربران پروژه را آزار می دهد. سابقه نقض داده ها و رسوایی های متا تضعیف شد اعتماد عمومی در توانایی این شرکت برای محافظت از اطلاعات کاربر در دنیای مجازی. در مرحله بعد، فشارهای نظارتی افزایش یافت زیرا دولت ها در سراسر جهان پتانسیل متا را برای اعمال قدرت بیشتر از طریق متاورس بررسی کردند. در نهایت، رقابت شدید غول‌های فناوری مانند اپل، گوگل و مایکروسافت برتری متا را به چالش کشید و هر شرکتی برای تکه‌ای از کیک متاورس رقابت می‌کرد.

محور هوش مصنوعی متا

متا در مواجهه با موانعی در مسیر تعقیب متاورس، نگاه خود را به حوزه امیدبخش هوش مصنوعی معطوف کرده است. ایجاد این تغییر تمایل شرکت برای حفظ ارتباط و رقابت در یک چشم انداز فناوری به سرعت در حال تحول است.

استقبال از هوش مصنوعی: اولویت های استراتژیک

هجوم متا به هوش مصنوعی از طیف وسیعی از ابتکارات با هدف تقویت خدمات اصلی و افزایش دسترسی آن استفاده می کند. این شرکت پتانسیل تحول آفرین هوش مصنوعی را در زمینه هایی مانند دستیاران هوشمند، تعدیل محتوا و تجربیات شخصی سازی شده کاربر می بیند. متا با به کارگیری هوش مصنوعی به دنبال نوآوری، اصلاح پیشنهادات خود و انطباق با نیازهای در حال تغییر پایگاه کاربران خود است.

یک محیط رقابتی

دنیای هوش مصنوعی مملو از رقابت غول‌های فناوری جا افتاده و بازیکنان نوظهور است. بنابراین، متا نه تنها باید در این فضای شلوغ برای خود یک طاقچه کند. همچنین باید از رقبایی مانند گوگل، آمازون و مایکروسافت که سرمایه‌گذاری زیادی در تحقیق و توسعه هوش مصنوعی دارند، جلوتر باشد.

برای پیشرفت، متا باید نوآوری و انطباق داشته باشد و اطمینان حاصل کند که راه حل های هوش مصنوعی آن در یک بازار پویا تازه و مرتبط باقی می مانند.

مسابقه تسلیحات فنی

تقریباً 18 ماه پس از تغییر نام فیس‌بوک به «متا» و اعلام تعهد خود برای ساخت نسخه‌ای از اینترنت به نام متاورس، تایتان فناوری اعلام کرد که تمرکز سرمایه‌گذاری اولیه‌اش اکنون به سمت پیشرفت هوش مصنوعی معطوف خواهد شد.

در یادداشتی در 14 مارس به کارمندان، مارک زاکربرگ، مدیرعامل، برنامه‌هایی را برای اخراج 10000 کارگر دیگر فاش کرد و بر تمرکز جدید شرکت بر «کارایی» تأکید کرد. و این تغییر جهت، به دنبال اظهارنظرهای مطرح شده در طول تماس سه ماهه درآمد متا، پس از سال ها سرمایه گذاری در رشد، از جمله زمینه های اثبات نشده مانند واقعیت مجازی رخ داد.

زاکربرگ اکنون ادعا می کند که این شرکت بر کاهش هزینه ها و ساده سازی پروژه ها تاکید خواهد کرد. بنابراین، اگرچه متاورز برای تعریف آینده ارتباط اجتماعی محوری باقی می ماند، متا بیشتر سرمایه خود را به جای دیگری هدایت خواهد کرد.

بزرگترین سرمایه گذاری ما در پیشرفت هوش مصنوعی و ادغام آن در تمام محصولاتمان است. حالتد زاکربرگ ماه گذشته و او به پتانسیل ابزارهای هوش مصنوعی برای تقویت بیان کاربر و “کشف محتوای جدید” اذعان کرد. علاوه بر این، او همچنین از توانایی آنها برای افزایش کارایی داخلی با کمک به “مهندسان در نوشتن کدهای بهتر سریعتر” تمجید کرد.

یک تماس بیدارباش

این اظهارات در پی آن چیزی است که مدیرعامل در سال گذشته از آن به عنوان یک زنگ بیداری فروتنانه یاد کرد، زمانی که «اقتصاد جهانی تغییر کرد، فشارهای رقابتی افزایش یافت و رشد ما به میزان قابل توجهی کاهش یافت».

متا و فیس‌بوک سال‌ها در تحقیقات هوش مصنوعی شرکت کرده‌اند، اما افزایش اخیر علاقه به هوش مصنوعی به‌ویژه قابل توجه بوده است. این جنون در اواخر نوامبر آغاز شد، زمانی که OpenAI تحت حمایت مایکروسافت ChatGPT را منتشر کرد. و به سرعت برای ایجاد پاسخ های متقاعد کننده و شبیه انسان به ورودی های کاربر محبوبیت پیدا کرد. سپس، این توسعه، مسابقه تسلیحاتی هوش مصنوعی را در میان شرکت‌های فناوری آغاز کرد.

در اوایل فوریه، مایکروسافت ادغام فناوری اصلی ChatGPT را در موتور جستجوی خود، Bing، تبلیغ کرد. تنها یک روز قبل از اعلام مایکروسافت، گوگل ابزار مجهز به هوش مصنوعی خود، Bard را معرفی کرد. متا برای عقب ماندن از رقبا، در اواخر فوریه اعلام کرد که یک “گروه محصول سطح بالا” برای سرعت بخشیدن به توسعه هوش مصنوعی تشکیل می دهد.

مفاهیم برای آینده

متا تغییر مکان به هوش مصنوعی پیامدهای بزرگی برای سرمایه گذاران شرکت، آینده متاورس و حوزه فناوری گسترده تر دارد.

سرمایه گذاران، توسعه دهندگان و کاربران همگی تحت تاثیر محور متا هستند. و در حالی که برخی هوش مصنوعی را سرمایه گذاری پایدارتری می دانند، برخی دیگر از کنار گذاشتن پتانسیل متاورس ناامید شده اند. از این رو این شرکت اکنون باید ثابت کند که استراتژی مبتنی بر هوش مصنوعی در بلندمدت نتایج مثبتی به همراه خواهد داشت.

تنوع و عدم قطعیت

خروج متا از متاورس خلایی ایجاد کرده است که سایر شرکت ها مشتاق پر کردن آن هستند. Decentraland و The Sandbox، علیرغم مواجهه با چالش‌های خود، همچنان به ارائه دیدگاه‌های جایگزین برای یک جهان دیجیتالی ادامه می‌دهند. بنابراین، باید دید که آیا پلتفرم‌های متاورس غیرمتمرکز در مواجهه با ناملایمات پیشرفت خواهند کرد یا مبارزه خواهند کرد.

انطباق با تغییر

محور هوش مصنوعی متا پیامدهایی برای صنعت فناوری گسترده‌تر دارد. شرکت‌ها ممکن است در پاسخ، استراتژی‌های خود را مجدداً ارزیابی کنند، یا هوش مصنوعی را دوبرابر کنند یا فرصت‌های جدیدی را ارائه دهند. این صنعت همچنان در جریان است، زیرا فناوری های جدید و اهداف در حال تغییر عرصه را مشخص می کنند.

متحدین جدید متا

برای پیشرفت در عرصه هوش مصنوعی، متا باید شراکت ایجاد کند و با دیگر رهبران صنعت همکاری کند. این اتحادها ممکن است شامل تجهیزات تحقیقاتی هوش مصنوعی یا همکاری با سایر شرکت های فناوری باشد.

متا با بهره برداری از مجموعه گسترده تری از مهارت ها و منابع، ممکن است مزیت رقابتی را در مسابقه هوش مصنوعی تضمین کند.

شمشیر دو لبه هوش مصنوعی

همانطور که متا عمیق تر به هوش مصنوعی می پردازد، این شرکت باید نگرانی های اخلاقی در مورد این فناوری را برطرف کند. بنابراین، مسائلی مانند حفظ حریم خصوصی، نظارت و تعصب در الگوریتم‌های هوش مصنوعی ضروری‌تر هستند.

متا امیدوار است با پرداختن به این مسائل اخلاقی تعهد خود را به نوآوری مسئولانه نشان دهد. و اعتماد عمومی را دوباره به دست آورد. اما کاربران قبلاً آن آهنگ را شنیده اند و همیشه آن را باور نکرده اند.

جاده پیش رو

محور متا نشان دهنده یک تغییر شدید در جهت شرکت است. و متا می‌داند که ریسک بالاست. بنابراین باید ضمن رسیدگی به نگرانی‌های اخلاقی و کار با شرکا، عرصه رقابتی هوش مصنوعی را طی کند.

همانطور که وقایع رخ می دهند، باید دید اثرات بلندمدت تغییر متا چه خواهد بود. موفقیت یا شکست محوری هوش مصنوعی در طول زمان مشخص خواهد شد زیرا این شرکت به این حوزه فناوری جدید نگاه می کند. آینده متا در تعادل است.

The post آینده متا: آیا مارک زاکربرگ می تواند تغییر به سمت هوش مصنوعی را عملی کند؟ اولین بار در BeInCrypto ظاهر شد.

در باره ی نویسنده

admin

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *