بسته شدن روزانه نزدک (NDX)، بزرگترین شاخص شرکت های فناوری (NDX)، بسیار صعودی بود. این شاخص نه تنها از سطوح مقاومت بلندمدت فراتر رفت، بلکه به بالاترین مقدار خود در بیش از یک سال گذشته رسید.

نزدک در یک همبستگی مثبت بلندمدت با قیمت بیت کوین (BTC) باقی می ماند. با این حال، این همبستگی چند روزی است که ضعیف شده و در حال حاضر در بازه زمانی روزانه منفی است.

با وجود این جهت گیری های متفاوت، آیا این می تواند یک سیگنال صعودی برای بازار ارزهای دیجیتال باشد؟

نزدک چیست؟

شاخص نزدک-100 (NDX) معیاری از سلامت صنعت مدرن و نوآوری است. این شاخص همراه با میانگین صنعتی داوجونز و S&P 500 یکی از سه شاخص بازار سهام در ایالات متحده است که بیشترین پیگیری را دارد.

شاخص Nasdaq-100 شامل 100 شرکت بزرگ فناوری است که در NASDAQ (انجمن ملی فروشندگان اوراق بهادار قیمت‌گذاری خودکار) فهرست شده‌اند.

کل صرافی عملکرد بیش از 2500 دارایی را دنبال می کند، اما حدود 90 درصد از حرکت آن توسط NDX بیان می شود.

نزدک-100 یک شاخص وزنی اصلاح شده است. وزن سهام در شاخص بر اساس ارزش بازار آنها است، با برخی قوانین که تأثیر بزرگترین اجزا را محدود می کند.

نمودار قیمت نزدک (NDX) در مقابل S&P 500 (SPX).
NDX در مقابل SPX / منبع: nasdaq.com

برخلاف شاخص S&P 500 (SPX)، که عملکرد 500 شرکت بزرگ ایالات متحده را ردیابی می کند، NDX به بخش فناوری پیشرفته و نوآوری محدود می شود.

نزدک به بالاترین سطح یک ساله خود رسید

مانند بیت کوین و بازار گسترده ارزهای دیجیتال، نزدک از اوایل سال 2023 در یک روند صعودی قرار داشته است. پس از رسیدن به 10,440، NDX یک الگوی پایین سه گانه در اکتبر-دسامبر 2022 (فلش های آبی) ایجاد کرد.

متعاقباً روند صعودی که تا امروز ادامه دارد آغاز شد. اولین سیگنال معکوس روند صعودی، شکست بالای خط مقاومت نزولی (سیاه) بود که از بالاترین سطح تاریخ (ATH) در 16765 در 22 نوامبر 2021 در محل بود.

متعاقباً، NDX در ناحیه 12750 (سبز)، که مربوط به سطح اصلاحی فیب 0.382 است، متوقف شد، که برای کل افت 38 درصدی از ATH اندازه گیری می شود.

این ناحیه مکرر برای پایان حرکات اصلاحی است. پیشرفت آن، که در مارس 2023 رخ داد، نشان می دهد که نزدک به جای اصلاح یک روند نزولی بلندمدت، یک روند صعودی جدید را آغاز کرده است.

علاوه بر این، این سطح در اواخر آوریل به عنوان پشتیبانی تأیید شد (فلش سبز). این رویداد موج دیگری از حرکت صعودی را آغاز کرد که منجر به شکست دیروز بالاتر از سطح مقاومت مهم دیگر در 0.5 فیب (قرمز) شد.

از ابتدای ژانویه 2023، NDX بیش از 29٪ افزایش یافته است.

نمودار NDX توسط Tradingview

اگر روند صعودی ادامه یابد، مقاومت های بعدی در 14,360 و 15,425 هستند که مربوط به سطوح 0.618 و 0.786 Fib است. از سوی دیگر، رد شدن از سطوح فعلی می‌تواند منجر به آزمون مجدد صعودی منطقه شکست قبلی نزدیک به 13200 شود.

NDX پس از بالاترین سطح یک ساله جدید 17٪ به طور میانگین افزایش می یابد

شاخص های فنی از ادامه روند صعودی حمایت می کنند. مسلما، RSI در حال حاضر در منطقه خرید بیش از حد است، اما هنوز هیچ واگرایی نزولی ایجاد نکرده است. از سوی دیگر، MACD در حال افزایش است و میله دیگری از حرکت صعودی را ایجاد می کند.

یک استدلال دیگر برای ادامه روند صعودی شاخص نزدک امروز در توییتر توسط تحلیلگر بازار ارائه شد. @RyanDetrick. او نموداری را منتشر کرد که حرکت های تاریخی شاخص را پس از ثبت اولین اوج جدید خود پس از 52 هفته نشان می دهد.

چنین وضعیتی تا کنون 14 بار در تاریخ رخ داده است. به طور متوسط ​​در 12 ماه آینده تقریباً 17 درصد افزایش داشته است. در حال حاضر، برای پانزدهمین بار ظاهر می شود. اگر “این زمان تفاوتی نداشته باشد”، انتظار می رود روند صعودی ادامه یابد.

الگوی روند بازار سهام NDX NDX نمودار درصد قیمت 52 هفته ای
منبع: توییتر

همبستگی منفی با قیمت بیت کوین

همبستگی بلندمدت شاخص نزدک با قیمت بیت کوین همچنان مثبت است. شرکت های بزرگ فناوری و بازار ارزهای دیجیتال از روندهای مشابهی پیروی می کنند.

با این حال، هر از گاهی NDX به طور دوره ای همبستگی مثبت خود را با BTC در نمودار روزانه (مناطق آبی) از دست می دهد. این اغلب در طول تغییر جهت روند بلندمدت یا در طول اصلاحات عمیق تر بازار اتفاق می افتد.

در طول 12 ماه گذشته، همبستگی روزانه بین دو نمودار تنها 3 بار منفی شد. اولین بار در نوامبر-دسامبر 2022 بود که بیت کوین به 15495 دلار رسید.

در آن زمان، NDX از قبل به پایین آمدن خود ادامه می داد و فرآیند انباشتگی را شروع می کرد. بیت کوین تا یک ماه بعد بازگشت خود را آغاز نکرد.

دومین بار که یک همبستگی خفیف منفی ظاهر شد، در فوریه تا مارس 2023 بود. در آن زمان، قیمت BTC تا 19500 دلار اصلاح شد.

سپس نزدک به مدت حدود یک ماه روندی جانبی را حفظ کرد. پس از بازیابی همبستگی مثبت بین نمودارها، هر دو شاخص به روند صعودی خود ادامه دادند.

نمودار همبستگی NDX و BTC
همبستگی NDX و BTC توسط Tradingview

در حال حاضر سومین دوره همبستگی منفی در 12 ماه گذشته آغاز شده است. بیت کوین در محدوده 26000 تا 28000 دلار ادغام می شود، در حالی که نزدک در حال افزایش است.

اگر سناریوی دو دوره قبلی تکرار شود، قیمت بیت کوین می تواند به صورت پویا افزایش یابد، پس از بازیابی همبستگی مثبت.

علاوه بر این، یک سیگنال بسیار صعودی در بازار ارزهای دیجیتال، ادامه بالقوه روند صعودی NDX خواهد بود.

اگر داده های نمودار حرکات تاریخی نزدک ارائه شده در بالا قابل اعتماد باشد، چند ماه آینده منجر به بازگشت قیمت بیت کوین به بالای 30000 دلار خواهد شد.

برای آخرین تحلیل بازار کریپتو BeInCrypto، اینجا کلیک کنید.

پست NASDAQ (NDX) به بالاترین سالیانه رسید: آیا همبستگی منفی با BTC یک سیگنال صعودی است؟ اولین بار در BeInCrypto ظاهر شد.

در باره ی نویسنده

admin

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *