در دنیایی که مرزهای بین دارایی‌های فیزیکی و دیجیتالی به طور فزاینده‌ای محو می‌شود، عصر جدید و هیجان‌انگیزی از انحصار در زندگی واقعی در حال آشکار شدن است. از آنجایی که نمادسازی دارایی‌های دنیای واقعی به بازارهایی که زمانی غیرمنقول بودند، روح می‌بخشد، خلق ثروت و فرصت‌های سرمایه‌گذاری بی‌سابقه در حال افزایش است.

چشم‌انداز مالی فردا جایی خواهد بود که توکن‌سازی دارایی‌های دنیای واقعی را دوباره تجسم می‌کند، دسترسی بی‌سابقه را باز می‌کند و عمیقاً صنایع را تغییر می‌دهد.

“در حالی که اینترنت استاندارد بهتری برای نحوه مبادله متن، عکس، صدا و ویدئو ایجاد کرد، DeFi استاندارد بهتری برای نحوه مبادله دارایی ها ایجاد خواهد کرد.” گفت تیج راگزدیل، یکی از بنیانگذاران شبکه Entheos.

ظهور دارایی های توکن شده

رشد سریع دارایی های دیجیتال منجر به ظهور توکن سازی شده است. این فرآیندی است که دارایی های دنیای واقعی را به توکن های دیجیتال تبدیل می کند.

توکن سازی امکان تجارت، سرمایه گذاری و مدیریت یکپارچه و کارآمد این دارایی ها را فراهم می کند. در واقع، به عنوان بانک آمریکا، در حال تبدیل شدن به یک محرک اصلی پذیرش دارایی های دیجیتال است گزارش برجسته می کند.

آلکش شاه و اندرو ماس تحلیل‌گران توضیح دادند: «طلای توکن‌شده قرار گرفتن در معرض طلای فیزیکی، تسویه آنی 24 ساعته، بدون هزینه مدیریت و بدون هزینه‌های ذخیره‌سازی یا بیمه را فراهم می‌کند.

کاهش حداقل نیاز سرمایه گذاری، دسترسی را تقویت می کند. شاه و ماس افزودند: در همین حال، «جزئی‌سازی، انتقال مالکیت و ارزش فیزیکی طلا را که قبلاً امکان‌پذیر نبود، امکان‌پذیر می‌سازد».

توکن سازی برای هر دارایی نامحدود است و کاربردهای بالقوه آن بسیار زیاد است. این می تواند برای املاک، هنرهای زیبا و حتی مالکیت معنوی اعمال شود. این امر مالکیت کسری، نقدینگی و دسترسی به بازارهایی که قبلاً نقدینگی نداشتند را ممکن می‌سازد.

دارایی بایننس در دنیای واقعی گزارش بیان می‌کند که توکن‌سازی این پتانسیل را دارد که بازارهای مالی سنتی را مختل کند، فرصت‌های سرمایه‌گذاری جدید را باز کند و خلق ثروت را دموکراتیک کند. هدف اصلی دارایی های دنیای واقعی در چشم انداز بلندمدت آنها است.

طرفداران گنجاندن دارایی‌های دنیای واقعی در بلاک چین بر این باورند که در طول زمان، DeFi فرصت‌ها و مزیت‌های بازار بی‌نظیری را برای دارندگان دارایی‌هایی که چنین مزایایی را در سیستم‌های مالی متعارف غیرقابل دستیابی می‌دانند، ارائه می‌کند.

سیستم‌های مالی غیرمتمرکز قول می‌دهند که برخی از محدودیت‌های موجود در TradFi را از بین ببرند و به نوبه خود، بهبودهای اساسی را در رابطه با کارایی بازار و فرصت‌ها برای دارندگان دارایی ارائه کنند. بایننس ریسرچ اشاره کرد که DeFi سیستم‌های واسطه‌ای موجود در TradFi را به حداقل می‌رساند یا به طور کامل قطع می‌کند تا به طور موثر بازارهای مالی را غیرمتمرکز کند.

توکن کردن دارایی های دنیای واقعی منبع: تحقیقات بایننس

به همین ترتیب، سیدنی پاول، مدیرعامل Maple Finance حفظ می کند که دارایی های توکن شده در دنیای واقعی با گسترش خدمات آن به کسب و کارها و مشتریان بدون پیشینه رمزنگاری، DeFi را تقویت می کند. تا زمانی که فقط بیت کوین یا اتریوم به عنوان وثیقه پذیرفته شود، وام دهی دیفای محدود می ماند.

پاول در پایان گفت: «توانایی پذیرش املاک و مستغلات توکن شده یا امنیت بر دارایی یک شرکت، خطر را برای وام دهندگان و سرمایه‌گذاران رمزنگاری کاهش می‌دهد، زیرا استفاده از DeFi را برای مشاغل در دنیای واقعی ممکن می‌سازد.»

انقلاب توکن سازی در املاک و مستغلات

املاک و مستغلات نمونه بارز صنعتی است که می تواند تا حد زیادی از توکن سازی بهره مند شود. به طور سنتی، سرمایه گذاری در املاک و مستغلات یک بازار انحصاری و غیر نقدینگی بوده است، با موانع ورود بالا و فرآیندهای دست و پا گیر.

با این حال، توکن‌سازی به طور بالقوه می‌تواند با در دسترس‌تر و مقرون به صرفه‌تر کردن سرمایه‌گذاری در املاک و مستغلات، این را تغییر دهد.

بازده ایالت واقعی
بازده ایالت واقعی منبع: MSCI

غول املاک و مستغلات گرانت کاردون نشان میدهد هزاره‌ها تمایل دارند اجاره را به جای مالکیت خانه انتخاب کنند، زیرا علاقه‌ای به وام‌های بلندمدت ندارند. آنها به دنبال یک سبک زندگی هستند که انعطاف پذیری و تحرک را ارائه می دهد، و زندگی گذرا را ترجیح می دهد. این مصادف است با افرادی که در حال آماده شدن برای بازنشستگی و ترک خانه های راحت خود هستند.

با توجه به این موضوع، توکن‌سازی دارایی‌های دنیای واقعی یک فرصت بازار متمایز را برای سرمایه‌گذاران و نمایندگان املاک باز می‌کند. کسب‌وکارها می‌توانند استراتژی‌های بازاریابی خود را برای برآورده کردن خواسته‌های جمعیتی هزاره تغییر دهند.

علاوه بر این، تجارت املاک و مستغلات توکن شده در مبادلات دارایی دیجیتال آسان تر می شود و نقدینگی و کشف قیمت را افزایش می دهد.

در اخیر پست وبلاگChainlink اشاره می کند که دارایی های املاک و مستغلات توکن شده پتانسیل ارائه فرصت های بازدهی جدید در بازارهای DeFi را دارند. کاربران می توانند از این دارایی ها به عنوان وثیقه برای وام ها استفاده کنند یا آنها را برای درآمد غیرفعال به اشتراک بگذارند.

هنر و کلکسیون: باز کردن قفل امکانات جدید

توکن سازی به دنیای هنرهای زیبا و کلکسیونی نیز گسترش یافته است و نحوه معامله و مالکیت این دارایی ها را متحول کرده است.

توکن کردن آثار هنری یا کلکسیونی، مالکیت را به چند سهام تقسیم می‌کند و آن‌ها را برای طیف وسیع‌تری از سرمایه‌گذاران قابل دسترس‌تر می‌کند. این امر بازار هنر را دموکراتیک می کند و نقدینگی و شفافیت قیمت را افزایش می دهد.

اساساً، توکن‌سازی می‌تواند به مبارزه با مسائلی مانند جعل و تقلب در هنر کمک کند، زیرا فناوری بلاک چین سابقه تغییر ناپذیری از منشأ و مالکیت را فراهم می‌کند. سرمایه‌گذاران دارایی‌های هنری توکن‌شده را جذاب‌تر می‌دانند، زیرا می‌توانند به راحتی آن‌ها را در پلتفرم‌های دیجیتال معامله کنند.

بانک سیگنوم مستقر در زوریخ پس از انتقال حقوق مالکیت قانونی شاهکار پیکاسو در سال 1964 خبرساز شد. دختر بچه با کلاهروی بلاک چین دارایی دیجیتال به 4000 توکن تقسیم شد که بیش از 50 سرمایه گذار هر کدام آنها را به قیمت 1040 دلار خریداری کردند.

هنر توکن شده
دختر کلاه دار. منبع: آرتموند

با ظهور فناوری بلاک چین و توانایی آن در ارائه داده های تغییرناپذیر، سیستم حقوقی به طور خودکار این توکن های دیجیتال را به عنوان بخش های قانونی آثار هنری تصدیق کرد.

توکنیز کردن مالکیت معنوی و اختراعات

بخش دیگری که توکن‌سازی در آن موج ایجاد می‌کند، مالکیت معنوی (IP) و پتنت‌ها است. به طور سنتی، مدیریت، انتقال و کسب درآمد حقوق IP دشوار بوده است. با این حال، توکن‌سازی این چالش‌ها را با تبدیل حقوق IP به توکن‌های دیجیتالی که می‌توانند بدون دردسر معامله، مجوز یا فروخته شوند، برطرف می‌کند.

مزایای بالقوه IP توکن‌سازی شده شامل ارائه جریان‌های درآمدی جدید به مخترعان و مالکان و در عین حال قابل دسترس‌تر کردن سرمایه‌گذاری IP برای مخاطبان گسترده‌تر است. علاوه بر این، ادغام IP توکن شده در پلتفرم‌های DeFi فرصت‌های جدیدی را برای وام دادن و قرض گرفتن دارایی‌های IP به عنوان وثیقه ایجاد می‌کند.

مورد از هرمس اینترنشنال SA علیه روچیلد نقطه تلاقی بین حقوق مالکیت معنوی و جهان رو به رشد توکن سازی را مورد توجه قرار داد.

در این شکایت، میسون روچیلد، خالق NFT های متابیرکینز، با هرمس روبرو شد. سوال اصلی حول محور این بود که آیا آثار روچیلد حقوق علامت تجاری “Birkin” هرمس را نقض می کند یا اینکه متمم اول از آن به عنوان بیان آزادی بیان محافظت می کند.

متابیرکینز NFT
متابیرکینز NFT. منبع: به نظر نادر است

که توسط هیئت منصفه 9 نفره در دادگاه فدرال منهتن تعیین شد، خسارات مالی برای شرکتی که بیش از 10 میلیارد دلار درآمد در سال 2021 گزارش کرده بود، بی اهمیت بود.

Leann Pinto، رئیس IPwe (فین‌تک متخصص در ارزیابی IP و در حال حاضر بر روی توکن کردن اطلاعات ثبت اختراع تمرکز دارد)، نظر داد:

اگرچه پیروزی هرمس ممکن است تا حد زیادی نمادین باشد، اما نشان دهنده یک پیروزی قابل توجه برای کسانی از ما است که از نمادسازی دارایی های دنیای واقعی، به ویژه دارایی های معنوی حمایت می کنیم.

چالش های نظارتی و راه پیش رو

چالش‌های نظارتی با ادامه یافتن توکن‌سازی در صنایع مختلف پدیدار شده‌اند. دولت ها و نهادهای نظارتی در حال کار برای توسعه چارچوب ها هستند. هدف تضمین حمایت از سرمایه گذاران در عین ارتقای نوآوری و رشد در بازار دارایی توکن شده است.

دستورالعمل‌ها و مقررات شفاف تضمین می‌کند که دارایی‌های توکن‌شده با قوانین موجود، مانند مقررات مبارزه با پول‌شویی (AML) و مقررات مشتری خود را بشناسید (KYC) مطابقت دارند. وضوح مقررات برای تقویت پذیرش نهادی و ادغام دارایی های توکن شده در سیستم های مالی سنتی ضروری است.

با وجود این چالش ها، آینده دارایی های توکن شده امیدوارکننده به نظر می رسد. با نوآوری مستمر و توسعه چارچوب‌های نظارتی قوی، توکن‌سازی می‌تواند انتقال ارزش و ثروت در عصر دیجیتال را متحول کند.

The Future of Finance: Tokenization of Real-World Assets اولین بار در BeInCrypto ظاهر شد.

در باره ی نویسنده

admin

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *