طلوع مالی دیجیتال شاهد ظهور یک طبقه دارایی جدید بوده است – ارزهای دیجیتال، هنجارها و مقررات مالی سنتی را به چالش می کشند. با این حال، نوسانات، ماهیت سوداگرانه و پتانسیل سوء استفاده آنها، نظارت نظارتی توسط کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده (SEC) را ضروری کرده است.

SEC، نهادی که به طور سنتی مسئول نظارت بر اوراق بهادار است، خود را در مرکز این مرز مالی جدید یافته است. اما آیا آن را به این صورت حساب؟

درک کریپتو: یک پارادایم جدید مالی

Crypto بر اساس فناوری کار می کند که اساساً با امور مالی معمولی متفاوت است. این یک دارایی دیجیتال است که با رمزنگاری ایمن شده و بر اساس فناوری بلاک چین ساخته شده است – یک دفتر کل غیرمتمرکز و توزیع شده.

برخلاف ارزهای سنتی، ارزهای دیجیتال توسط یک مقام مرکزی کنترل نمی‌شوند، مانند یک دولت یا یک بانک مرکزی. بیت‌کوین، اولین و محبوب‌ترین رمزارز، این فناوری پیشگامانه را معرفی کرد و هزاران «آلت کوین» از آن زمان به بعد دنبال شدند.

تمرکززدایی و فقدان کنترل مرکزی فقط ابهامات تکنولوژیکی نیستند. آن‌ها با اخلاق ارزهای دیجیتال – ایده یک سیستم مالی دموکراتیک شده – یکپارچه هستند. با این حال، همین ویژگی‌ها هستند که چالش‌هایی را برای نهادهای نظارتی مانند SEC ایجاد می‌کنند.

چارچوب نظارتی SEC: عدم تطابق برای کریپتو؟

SEC برای تنظیم اوراق بهادار – ابزارهای مالی سنتی مانند سهام و اوراق قرضه تأسیس شد. نقش آن محافظت از سرمایه گذاران، حفظ بازارهای منصفانه و کارآمد و تسهیل تشکیل سرمایه است. اما ارزهای دیجیتال با ویژگی‌های منحصربه‌فردشان، به خوبی در این دسته‌بندی‌های سنتی جای نمی‌گیرند.

به عنوان مثال، SEC رویکرد تعریف ارزهای دیجیتال به عنوان اوراق بهادار بحث برانگیز بوده است. در حالی که برخی از ارزهای دیجیتال ممکن است مشابه اوراق بهادار عمل کنند، بسیاری دیگر این کار را نمی کنند.

ارزهای رمزپایه می توانند به عنوان یک وسیله مبادله مانند بیت کوین عمل کنند. از سوی دیگر، یک توکن ابزار می‌تواند دسترسی به یک سرویس مانند Filecoin را فراهم کند. در همین حال، یک استیبل کوین به دارایی‌های ذخیره مانند تتر متصل می‌شود.

موارد استفاده از بلاک چین منبع: دولتمرد

اعمال قوانین سنتی اوراق بهادار برای چنین طیف متنوعی از دارایی های دیجیتالی مملو از ابهامات و چالش های قانونی بوده است.

به عنوان مثال، شکایت جاری SEC علیه آزمایشگاه های ریپل به این بستگی دارد که آیا XRP، یک ارز رمزپایه مورد استفاده در اکوسیستم پرداخت ریپل، یک امنیت است یا خیر. نتیجه می تواند سابقه قابل توجهی برای کل صنعت ارزهای دیجیتال ایجاد کند.

به همین ترتیب، پرونده ای مربوط به صرافی رمزارز Coinbase، شبح دعوی قضایی گسترده علیه شرکت های رمزنگاری را افزایش داده است. نتیجه این پرونده به طور بالقوه می تواند موجی از شکایت علیه شرکت های رمزنگاری را باز کند و سرعت نوآوری و رشد در صنعت را کاهش دهد.

اگر صرافی‌های رمزنگاری نتوانند از داوری خصوصی برای حل و فصل اختلافات استفاده کنند، ما وارد مرحله‌ای از دادخواهی می‌شویم، گسترش «کشور دادخواهی» برای این صنعت، که قبلاً هرگز ندیده‌ایم.» گفت کارشناس مالی و سرمایه گذار ست تاوب.

چشم‌انداز چنین «ملت دادخواهی» می‌تواند سرمایه‌گذاران و کارآفرینان را از ورود به فضای کریپتو بازدارد و در نتیجه تکامل صنعت کریپتو را متوقف کند. این امر نیاز فوری SEC را برای تغییر رویکرد خود از طرح دعوی قضایی به ایجاد یک چارچوب نظارتی جامع که ضمن حمایت از سرمایه گذاران، نوآوری را تشویق می کند، برجسته می کند.

مقررات رمزنگاری: نیاز به یک رویکرد مناسب

تنظیم موثر ارزهای دیجیتال این کار را انجام خواهد داد نیاز به یک رویکرد مناسب دارد. ویژگی‌های منحصربه‌فرد ارزهای دیجیتال و فناوری زیربنایی آنها باید در چارچوب نظارتی در نظر گرفته شود. وضوح نظارتی می تواند تقویت قابل توجهی برای صنعت کریپتو ایجاد کند و اطمینان را برای مبتکران و سرمایه گذاران به طور یکسان ارائه دهد.

تنظیم رمزارز باید به این هدف باشد حفظ تعادل از سرمایه گذار با پرورش نوآوری

مقررات بیش از حد می‌تواند صنعت را خفه کند، ورود تازه واردان را متوقف کند و حتی کسب‌وکارهای موجود را به سمت حوزه‌های قضایی دوستدار رمزنگاری سوق دهد. از سوی دیگر، عدم نظارت می تواند سرمایه گذاران را آسیب پذیر کند و بازار را در معرض دستکاری قرار دهد. ایجاد تعادل مناسب بسیار مهم است.

ماهیت جهانی ارزهای دیجیتال به این معنی است که SEC نمی تواند به تنهایی عمل کند. همکاری بین المللی در توسعه یک چارچوب نظارتی منسجم ضروری خواهد بود.

مقررات رمزنگاری در سراسر جهان: کمیسیون بورس و اوراق بهادار
مقررات رمزنگاری در سراسر جهان. منبع: دولتمرد

همانطور که کریپتو از مرزها فراتر می رود، آربیتراژ نظارتی – جایی که کسب و کارها به حوزه های قضایی با مقررات سبک تر منتقل می شوند – به یک مسئله بالقوه تبدیل می شود. رگولاتورها در سراسر جهان برای رسیدگی به این موضوع باید در گفتگوی فعال شرکت کنند.

SEC، اگرچه یک نهاد حیاتی برای مقررات سنتی اوراق بهادار است، به نظر می رسد برای تنظیم ارزهای دیجیتال مناسب نیست. یک رویکرد نظارتی جدید، انعطاف‌پذیر و آینده‌نگر مورد نیاز است. به خصوص آنهایی که می توانند با سرعت نوآوری در بازار کریپتو سازگار شوند.

تنها در این صورت است که می‌تواند محیط نظارتی را تضمین کند که رشد را تقویت می‌کند، از سرمایه‌گذاران محافظت می‌کند و اجازه می‌دهد تا پتانسیل تحول‌آفرین ارزهای دیجیتال به‌طور کامل محقق شود.

ضرورت آموزش رمزنگاری و آگاهی عمومی

در این بین، از آنجایی که نهادهای نظارتی با وظیفه ابداع چارچوب مناسب دست و پنجه نرم می کنند، نیاز فوری به آموزش و اطلاع رسانی کند عموم مردم در مورد تفاوت های ظریف کریپتو. این نیاز برای آگاهی عمومی از ماهیت پرخطر سرمایه گذاری های رمزنگاری نشات می گیرد.

آموزش سرمایه گذاران بالقوه در مورد نوسانات بازار، ماهیت سفته بازانه کریپتو، اهمیت تنوع بخشیدن به سبد سهام آنها، و نیاز به سرمایه گذاری تنها چیزی که می توانند از دست بدهند بسیار مهم است.

با توانمندسازی مردم با دانش صحیح، می توان برخی از خطرات مرتبط با سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال را کاهش داد.

پذیرش کریپتو در سراسر جهان
پذیرش کریپتو در سراسر جهان. منبع: دولتمرد

صرافی‌های رمزنگاری می‌توانند نقشی حیاتی در آموزش عموم داشته باشند. از آنجایی که آنها پلتفرم های اصلی برای خرید و فروش رمزنگاری هستند، اغلب اولین نقطه تماس برای سرمایه گذاران جدید هستند. به همین دلیل، آنها نقش مهمی در تضمین انطباق، حفاظت و آموزش کاربران خود دارند.

در غیاب یک چارچوب قانونی قوی، بسیار مهم است که صرافی ها اقدامات امنیتی سختگیرانه را اتخاذ کنند، شفافیت را حفظ کنند و از برنامه های آموزشی برای محافظت از کاربران خود استفاده کنند. این شامل تضمین حریم خصوصی تراکنش ها، حفاظت از دارایی های کاربران و اتخاذ اقداماتی برای جلوگیری از تقلب می شود.

زمان بازنگری در مقررات است

پتانسیل کریپتو بسیار زیاد است. ماهیت غیرمتمرکز می تواند به دموکراتیک شدن مالی منجر شود. این می تواند به افرادی که به طور سنتی توسط سیستم مالی مرسوم تحت پوشش قرار گرفته اند، به خدمات مالی دسترسی داشته باشند. علاوه بر این، کریپتو سطحی از حریم خصوصی و امنیت را ارائه می‌کند که سیستم‌های بانکی سنتی اغلب نمی‌توانند ارائه کنند.

این پتانسیل تنها در صورتی قابل دسترس است که چارچوب قانونی درستی وجود داشته باشد. به نظر می رسد SEC با دستور و رویکرد فعلی خود برای تنظیم این طبقه دارایی جدید مناسب نیست. ارزهای رمزنگاری شده به یک تنظیم کننده نیاز دارند که منحصر به فرد بودن آنها را درک کند و به اندازه کافی انعطاف پذیر باشد تا بتواند با ماهیت به سرعت در حال تکامل آنها سازگار شود.

در واقع، نیاز به درک عمیق از فناوری، چشم‌اندازی برای آینده و چابکی برای همگام شدن با سرعت سریع نوآوری دارد.

فراخوان برای مقررات کمتر نیست، بلکه برای تنظیم هوشمند است. چیزی که شفافیت و اطمینان را برای سرمایه گذاران و مبتکران به طور یکسان فراهم می کند، به جای خفه کردن آن، رشد را تشویق می کند، و واقعاً ماهیت منحصر به فرد کریپتو را درک کرده و به آن احترام می گذارد. این به نوبه خود نیازمند بازنگری در قوانین است و زمانی برای تلف کردن وجود ندارد. آینده امور مالی در حال حاضر اینجاست.

The post SEC برای تنظیم کریپتو مناسب نیست اولین بار در BeInCrypto ظاهر شد.

در باره ی نویسنده

admin

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *