بر اساس شواهد رو به رشدی که توسط Chainalysis گردآوری شده است، از ارزهای رمزنگاری شده برای فرار از تحریم های اقتصادی استفاده می شود. این موضوع جدیدی نیست، اما مشکل در حال افزایش است. بخش عمده ای از وجوه غیرقانونی در ماه های اخیر بین بایننس و بزرگترین صرافی ارز دیجیتال ایران، نوبیتکس، جریان داشته است. و اکثر تراکنش‌ها طبق گزارش‌ها در ارز رمزپایه TRON بوده است که به کاربران امکان می‌دهد هویت خود را پنهان کنند.

تحریم باستر

JD Supra جدید گزارش روند نگران کننده را برجسته می کند. این مقاله به مقاله رویترز در نوامبر گذشته استناد می کند که بایننس را به اتهام کمک به شرکت های ایرانی در تجارت 8 میلیارد دلاری متهم می کند. این اتفاق در شرایط تحریم های آمریکا علیه ایران رخ داد.

به گزارش رویترز (به نقل از داده های Chainalysis)، جریان تراکنش های رمزنگاری بین بایننس و بزرگترین صرافی ارزهای دیجیتال ایران، نوبیتکس، به شرکت های ایرانی این امکان را داد تا تحریم ها را دور بزنند و حدود 8 میلیارد دلار معاملات انجام دهند. علاوه بر این، سه چهارم وجوه به شکل TRON بود. این ارز دیجیتال «کم نمای» به کاربران کمک می کند ناشناس بمانند و از شبکه خارج شوند. به طور خلاصه، عملیات مخفیانه و جنایی را تسهیل می کند. (Binance از آن زمان TRON را که بنیانگذار آن جاستین سان با یک اقدام اجرایی SEC مواجه است، حذف کرده است.)

سایر داده های گردآوری شده توسط Chainalysis و گزارش رویترز نگران کننده است. Chainalysis در پیش‌نمایش اخیر گزارش جرم رمزنگاری 2023 خود اظهار داشت که در سال گذشته، تراکنش‌های غیرقانونی مربوط به کریپتو برای دومین سال متوالی افزایش یافت. در مجموع، آنها به 20.1 میلیارد دلار رسیدند. بالاترین رقم تاریخ و طبق گزارش Chainalysis، 44 درصد از کل جریان معاملات مربوط به فعالیت‌هایی بود که شامل دولت‌ها یا سازمان‌های تحریم‌شده بود.

برخی از افراد بلاک چین را به دلیل ماهیت غیرمتمرکز آن و ارتقای حریم خصوصی آن در تراکنش ها ارزش قائل هستند. متأسفانه، همانطور که این ارقام به ما یادآوری می‌کنند، سیستم‌های بدون مجوزی که بلاکچین مستلزم آن است، می‌تواند برای خوب و بد استفاده شود.

و از آنجایی که صرافی‌های کریپتو به طور کلی قوانین خود را دارند، می‌توانند معاملاتی را انجام دهند که معمولا غیرممکن است.

تنظیم کننده ها آدرس های رمزنگاری را هدف قرار می دهند

گزارش JD Supra به وضوح نشان می دهد که دولت ها و سازمان های اجرایی در مواجهه با این مشکل بیکار نیستند. آنها علیه کسانی که از طریق استفاده از دارایی های رمزنگاری شده تحریم های اقتصادی را نادیده می گیرند، اقدام می کنند.

دفتر کنترل دارایی های مالی ایالات متحده (OFAC) نه تنها تحریم هایی را علیه متخلفان وضع کرده است. اخیراً، OFAC عملیات خود را برای هدف قرار دادن آدرس‌های ارزهای دیجیتال مرتبط با بازیگران بد گسترش داده است.

و در بریتانیا، قانون‌گذاران مقرراتی را وضع کرده‌اند که شرکت‌های رمزارز را ملزم می‌کنند هرگونه نقض تحریم‌های مالی اعمال‌شده توسط OFAC را گزارش کنند.

تقویت تحریم ها

گزارش JD Supra می‌گوید با بدتر شدن روندها، دولت‌ها و سایر تنظیم‌کننده‌ها ممکن است رویکرد خود را اصلاح کنند. آن‌ها باید تلاش‌های اجرایی خود را افزایش دهند تا اطمینان حاصل شود که تحریم‌ها دارای دندان هستند. رویکرد سخت‌گیرانه‌تر می‌تواند به جلوگیری از جریان معاملات غیرقانونی و پول‌شویی کمک کند.

اما این گزارش روشن می کند که این یک راه حل سریع و ساده نخواهد بود. مشکل پیچیده است و مسائل مربوط به بیش از حد مقررات مطرح می شود. مقامات باید مراقب باشند که در تعقیب تحریم‌ها، حقوق کاربران قانونی رمزارزها را زیر پا نگذارند.

از جنبه منفی، ممکن است شاهد مقررات محدودتر باشیم، مانند تصمیم OFAC برای تحریم پروتکل نرم افزاری Tornado Cash. این می تواند عواقب احتمالی را برای بازیگران قانونی در تعامل با آن ایجاد کند.

خبر خوب این است که – به گفته Chainalysis – خدمات ارزهای رمزپایه عمدتاً در مواجهه با درخواست‌های دولت برای کمک همکاری می‌کنند. صرافی‌ها می‌دانند که تحریف نام کریپتو برای کشورهای سرکش تحریم‌کننده کمکی به آنها نمی‌کند.

تنظیم مقررات کریپتو برای اطمینان از انطباق با تحریم های اقتصادی یک کار پیچیده است. این نیاز به همکاری بین دولت ها و تنظیم کننده ها و همچنین همکاری صرافی های رمزنگاری دارد. تنها در این صورت است که می‌توانیم امیدوار باشیم که استفاده از ارزهای دیجیتال برای دور زدن تحریم‌های اقتصادی را محدود کنیم.

پست چگونه دولت های مستقل از رمزارز برای فرار از تحریم ها استفاده می کنند اولین بار در BeInCrypto ظاهر شد.

در باره ی نویسنده

admin

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *