هفته گذشته، یک تماس شوخی با کریستین لاگارد، رئیس بانک مرکزی اروپا، نشان داد که CBDC آینده، کنترل‌هایی بر نحوه خرج کردن آن خواهد داشت. این با آنچه بریتانیا در مورد پوند دیجیتال خود گفته است فاصله دارد.

سخنان اخیر بانک مرکزی اروپا (ECB) حاکی از آن است که یورو دیجیتال ممکن است به اندازه همتای پوند دیجیتال خود بی بند و بار نباشد.

کریستین لاگارد، رئیس بانک مرکزی اروپا، در تماس اخیر با یک کمدین که وانمود می‌کرد ولودومیر زلنسکی اوکراینی است، درباره ارز دیجیتال بانک مرکزی اتحادیه اروپا (CBDC) صحبت کرد. در این تماس، بانکدار ارشد اروپا گفت که “شخصا متقاعد شده است که ما باید با یورو دیجیتال پیش برویم”.

در طول مصاحبه، لاگارد اعتراف کرد که یک عنصر کنترل بر نحوه استفاده مردم از یورو دیجیتال وجود خواهد داشت. “کنترل وجود خواهد داشت، حق با شماست. شما کاملا درست می گویید… (الف) مقدار محدودی از کنترل،” او گفت. ما در حال بررسی این موضوع هستیم که آیا برای مقادیر بسیار کم، هر چیزی که حدود 300، 400 یورو است، می‌توانیم مکانیزمی داشته باشیم که در آن کنترل صفر باشد. اما این می تواند خطرناک باشد.»

توییتی در تاریخ 6 آوریل از ناظر صنعت واچر گورو به اعلام لاگارد در مورد برنامه‌های راه‌اندازی یورو دیجیتال اشاره کرد و خاطرنشان کرد که لاگارد “می‌گوید کنترل بر پرداخت‌ها وجود خواهد داشت.” همچنین یک کلیپ کوتاه از لاگارد که در مصاحبه‌ای درباره برنامه‌هایش توضیح می‌دهد، ارائه شد.

در طول مصاحبه، بانکدار ارشد نشان داد که در ماه اکتبر چیزهای بیشتری خواهیم دانست.

لاگارد از سال 2011 تا 2019، وزیر دارایی فرانسه و یازدهمین مدیر عامل صندوق بین‌المللی پول (IMF) و یازدهمین مدیر عامل صندوق بین‌المللی پول (IMF) بوده است. از نوامبر 2020. نظرات او در مورد کنترل نشان می دهد که بحث در مورد برنامه ریزی و کنترل پذیر بودن CBDC اروپا در سطوح بسیار بالایی در حال انجام است.

اما لاگارد در مورد چه چیزی صحبت می کند؟

کریستین لاگارد. منبع: Shutterstock

کنترل بر CBDC ها

به طور خلاصه، CBDC شکل دیجیتالی ارز است که توسط بانک مرکزی یک کشور صادر و پشتیبانی می شود. CBDCها به گونه ای طراحی شده اند که مشابه ارز فیزیکی، اما در قالب دیجیتال عمل کنند.

اتحادیه اروپا حداقل از سال 2019 در حال بررسی امکان “یورو دیجیتالی” بوده است. این اتحادیه 27 عضوی اولین گزارش مقدماتی خود را منتشر کرد. گزارش در مورد ایده در اکتبر 2020. جدیدترین و جدیدترین آن گزارش پیشرفت در دسامبر 2022 منتشر شد.

آنچه لاگارد به آن اشاره می کند ایده یک CBDC قابل برنامه ریزی یا یک ارز دیجیتال با قوانین و محدودیت های داخلی است. (یا این احتمال وجود دارد که قوانین ممکن است در تاریخ بعدی وارد عمل شوند.)

CBDC های قابل برنامه ریزی به صادرکنندگان این امکان را می دهد که کنترل بیشتری بر نحوه خرج کردن ارز اعمال کنند. برای مثال، یک یورو دیجیتال قابل برنامه‌ریزی را می‌توان فقط برای خرج کردن کالاها یا خدمات خاص برنامه‌ریزی کرد. یا در یک منطقه خاص. این فرصتی را برای اتحادیه اروپا فراهم می کند تا کنترل بیشتری بر اقتصاد داخلی خود اعمال کند. طرفداران می گویند که این کار را برای مجرمان سخت تر می کند، اگرچه این موضوع قابل بحث است.

قابل درک است که این افزایش کنترل توسط ناشران می تواند منجر به نگرانی در مورد حریم خصوصی و استقلال شود. منتقدان CBDC در حال حاضر نگران این احتمال هستند که آنها ممکن است نقشی در نظارت داشته باشند.

در مورد انگلستان چطور؟

چشم انداز CBDC قابل برنامه ریزی نگرانی هایی را در بریتانیا ایجاد کرده است. (بریتانیا دیگر بخشی از منطقه یورو نیست و واحد پول خود را دارد: پوند استرلینگ.) اخیرا دادخواست علیه یک CBDC قابل برنامه ریزی در وب سایت رسمی دادخواست بریتانیا بیش از 31000 امضا جمع آوری کرد. این کمتر از آستانه 100000 برای ورود به بحث در مجلس عوام بود.

با این حال، دولت تصمیم گرفت به این درخواست پاسخ دهد و به صراحت اعلام کرد:

دولت هیچ برنامه‌ای برای برنامه‌ریزی ارز دیجیتال بانک مرکزی بریتانیا در آینده (CBDC) یا محدود کردن نحوه خرج کردن پول ندارد… نه بانک انگلستان و نه دولت نمی‌توانند CBDC را برنامه‌ریزی کنند یا نحوه خرج کردن پول را محدود کنند. اگر تقاضای کاربر نهایی برای ویژگی‌های برنامه‌پذیری وجود داشت، هر ویژگی برنامه‌ریزی توسط کیف‌پول‌های بخش خصوصی طراحی می‌شد و کاربران می‌توانند در صورت تمایل از آنها استفاده کنند.

این رویکرد کاملاً متفاوت از رویکرد اتحادیه اروپا است که طبق گزارش‌ها، برنامه‌ریزی را در قلب CBDC خود در نظر گرفته است. در جدیدترین بانک انگلستان مقاله مشاوره در پوند دیجیتال می آموزیم که:

با این حال، با درک اهمیت اساسی اعتماد، پوند دیجیتال حداقل به اندازه اشکال فعلی پول دیجیتال، مانند حساب های بانکی، خصوصی خواهد بود. کاربران پوند دیجیتال می توانند در مورد نحوه استفاده از داده های خود انتخاب کنند.

در مورد کیف پول ها چطور؟

آنچه تاکنون از مدل بریتانیا می دانیم این است که احتمالاً شبیه یک مشارکت عمومی و خصوصی خواهد بود. برای دسترسی به پوند دیجیتال، از یک کیف پول مجازی از یک ارائه دهنده شخص ثالث استفاده خواهید کرد.

همچنین باید مقدار محدودی از اطلاعات شخصی را با ارائه دهنده کیف پول خود به اشتراک بگذارید. این برای تأیید هویت شما و جلوگیری از جرایم مالی یا کلاهبرداری ضروری است. طبق گفته بانک انگلستان، شما از حفاظت از مقررات حفظ حریم خصوصی داده ها برخوردار خواهید بود و اطلاعات شخصی شما با بانک یا دولت به اشتراک گذاشته نخواهد شد.

با آنچه می دانیم، معادل یورو چندان متفاوت نخواهد بود. طبق آخرین گزارش پیشرفت«واسطه‌های تحت نظارت همه نقش‌های مواجهه با کاربر نهایی مانند باز کردن… کیف پول و عملیات پرداخت مرتبط را انجام می‌دهند.»

با این حال، اتحادیه اروپا هنوز در حال بررسی میزان حریم خصوصی است که به کاربران دیجیتال یورو ارائه خواهد کرد. الف را منتشر کرده است گزارش تشریح گزینه ها

BeInCrypto برای اظهار نظر در مورد آینده CBDC خود با ECB تماس گرفته است.

پست ممکن است بریتانیا و اتحادیه اروپا به شدت در مورد CBDC ها با هم اختلاف داشته باشند اولین بار در BeInCrypto ظاهر شد.

در باره ی نویسنده

admin

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *