امروز اخباری منتشر شد مبنی بر اینکه الکسی پرتسف، توسعه‌دهنده برنامه تورنادو کش، پس از بازداشتش در هلند از آگوست 2022 به زودی آزاد خواهد شد. در پاسخ، توکن TORN افزایش یافته است، اگرچه این برنامه هنوز در بسیاری از کشورها ممنوع است.

این خبر دوباره بحث را در مورد Tornado Cash، اپلیکیشنی که برای مصلحت و ارتکاب جنایت استفاده شده است، برانگیخت. آیا دادگاه به نفع پرتسف رای خواهد داد؟ یا آیا او در مسیر همان سرنوشتی است که بنیانگذار جاده ابریشم، راس اولبریخت، دارد؟

پرونده علیه تورنادو نقدی

Tornado Cash اپلیکیشنی است که به کاربران اجازه می‌دهد رمزارز را وارد کرده و مقدار مساوی از دارایی‌های مختلف را دریافت کنند. از آنجایی که بلاک چین بر اساس یک دفتر کل شفاف ساخته می شود، افراد می توانند تراکنش های یک فرد را دنبال کنند. از طریق برنامه، کاربران می توانند سطحی از حریم خصوصی را در نحوه استفاده از وجوه خود حفظ کنند. وقتی صحبت از بازیگران مطرح و نحوه استفاده آنها از ثروتشان می شود، این می تواند بسیار مهم باشد.

در آگوست 2022، مقامات هلندی الکسی پرتسف را دستگیر کردند. وزارت خزانه داری ایالات متحده اخیراً تورنادو کش را با این ادعا که هکرها از این برنامه برای پولشویی استفاده کرده اند، تحریم کرده است. به طور خاص، آنها ادعا کردند که مجرمان از سال 2019 به ارزش بیش از 7 میلیارد دلار ارزهای دیجیتال را شستشو داده اند. ظاهراً مجرمان در سال 2022 به پروتکل استیبل کوین Beanstalk Farms حمله کردند و 80 میلیون دلار را تنها از قربانی سرقت کردند.

از آنجایی که Tornado Cash دارایی‌ها را بالا می‌برد، دنبال کردن دنباله پول دشوار می‌شود. بنابراین، وجوه دزدیده شده می تواند در بی نظمی از بین برود.

سایر موارد استفاده از تورنادو نقدی

بسیاری از افراد و سازمان‌ها از پول نقد Tornado و برنامه‌های مشابه برای پولشویی استفاده کرده‌اند، از جمله هکرهای کره شمالی که در اوایل سال جاری پول سرقت کردند. با این حال، تورنادو کش برای اهداف قانونی نیز استفاده شده است. معروف است، ویتالیک بوترین، بنیانگذار اتریوم، از Tornado Cash برای ارسال وجوه به صورت ناشناس به اوکراین استفاده کرد.

در پاسخ به پرونده اصلی، Coinbase از یک شکایت علیه وزارت خزانه داری حمایت کرد. آنها استدلال کردند که تورنادو نقدی برای کمک مالی به اوکراین و محافظت از اطلاعات حساس مانند حقوق استفاده شده است.

اتهامات علیه الکسی پرتسف

در یک بیانیهوزارت دارایی هلند اعلام کرد که مشکوک به مشارکت الکسی پرتسف در “پنهان کردن جریان های مالی مجرمانه و تسهیل پولشویی از طریق اختلاط ارزهای دیجیتال از طریق سرویس غیرمتمرکز اختلاط اتریوم Tornado Cash است.”

لازم به ذکر است که هیچ اتهامی رسمی وجود نداشته است. با این حال، در هلند، مقامات حق دارند افراد را تا 110 روز بازداشت کنند. و آنها می توانند این کار را بدون نیاز به هزینه های رسمی انجام دهند اگر به کسی برچسب خطر پرواز بزنند.

آهنگ همان می ماند

در سال 2015، راس اولبریخت بود محکوم به حبس ابد پس از خاموش شدن پلتفرم تجارت تاریک وب، جاده ابریشم. اتهامات مربوط به تسهیل فروش بیش از 200 میلیون دلار مواد مخدر غیرقانونی و سایر کالاهای غیرقانونی بود.

اما جالب اینجاست که یکی دیگر از پیشگامان فناوری توانسته است از هزینه های مشابه جلوگیری کند. مارک زاکربرگ، بنیانگذار فیس بوک (اکنون متا)، با چالش هایی در زمینه اطلاعات نادرست و سوگیری تاییدی که در این پلتفرم پخش می شود، مواجه شده است. او استدلال کرده است که آنچه مردم در پلت فرم او می نویسند مسئولیت او نیست. او به معروف این را اضافه کرد “عمدتا تقصیر شماست، نه آنها” که روی چیزهایی که قبلاً با آنها موافق هستید کلیک کنید.

درگیری چند سال اخیر بر سر این بوده است که آیا سازندگان باید به خاطر اقداماتی که در پلتفرم هایی که ایجاد می کنند جریمه شوند یا خیر. با این حال، واکنش های نظام حقوقی یکسان نبوده است.

زاکربرگ با این استدلال که نمی‌تواند کارهایی که مردم در فیس‌بوک انجام می‌دهند کنترل کند، می‌تواند از اتهامات وارده اجتناب کند. چرا اولبریخت و پرتسف نتوانستند همین کار را انجام دهند؟

دفاع پرتسف

کیت چنگ، وکیل پرتسف گفت: «ما خوشحالیم که او می تواند آزاد شود. CoinDesk. Pertsev “اکنون حتی سخت تر و بهتر روی دفاع خود کار خواهد کرد” که “مسائل مهمی در مورد حفظ حریم خصوصی در اتریوم” ایجاد می کند.

جلسه بعدی رسیدگی در 24 اردیبهشت برگزار خواهد شد.

پست TORN در اخبار انتشار قریب الوقوع الکسی پرتسف 15 درصد افزایش یافت اولین بار در BeInCrypto ظاهر شد.

در باره ی نویسنده

admin

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *