شرکت امنیتی بلاک چین Beosin فاش کرد که در سه ماهه اول سال 2023، در مجموع 61 حمله را در فضای وب 3 و 41 قالیچه کشیدن را ردیابی و ثبت کرده است.

زیان کلی حملات در گزارش سه ماهه اول 2023 حدود 295 میلیون دلار بود که کمتر از هر سه ماهه 2022 بود. دزدی های قالیچه منجر به زیان تقریباً 20.34 میلیون دلاری شد.

مارس بیشترین حملات Web3 را در سه ماهه اول داشت

راگزارشتاکید کرد که حملات web3 بیشترین فراوانی را در ماه مارس داشتند. این ماه در مجموع 235 میلیون دلار ضرر داشت که به 79.7 درصد از کل زیان در سه ماهه اول رسید. به عنوان مثال، یک هک در ماه مارس برای Poolz Finance تقریباً 390000 دلار در زنجیره هوشمند Polygon و Binance هزینه داشت. پروتکل غیرحضوری DeFi Euler Finance نیز در این ماه هدف حمله وام فلش قرار گرفت و بیش از 195 میلیون دلار از دست داد.

طبق داده های قبلی DeFiLlama، اکثر حملات defi از کلیدهای خصوصی به خطر افتاده استفاده می کنند. BeInCrypto به این گزارش اشاره کرد و تأکید کرد که حملات در سال 2023 شامل مشکلاتی در منطق پروتکل است.

این گزارش نشان می‌دهد که «قالی‌کشی‌ها به‌طور مکرر در این سه‌ماهه اتفاق می‌افتد، به طوری که 56 درصد از کلاهبرداری‌های خروج شامل مبالغ کمتر از 100000 دلار است».

در ماه آوریل، پلتفرم ارز دیجیتال GDAC کره جنوبی به دلیل هک کیف پول داغ، حداقل 13 میلیون دلار ضرر کرد. در ابتدای ماه، 570000 دلار ارز دیجیتال از فروشنده راه حل های زنجیره ای آلبریج نیز به سرقت رفت.

Q1 2023 Global Web3 Security گزارشتوسط Beosin

Beosin اشاره می کند که حملات DeFi بیشترین ضرر را در سه ماهه گذشته داشته است. در این گزارش آمده است که 42 حادثه امنیتی DeFi منجر به خسارت کلی 248 میلیون دلاری شده است.

اتریوم بزرگترین هدف است اما BNB در برابر فرش آسیب پذیر است

بر اساس مطالعه امنیت بلاک چین، اتریوم بیشترین آسیب را از نظر ضرر و زیان در بلاک چین داشته و 80.8 درصد از کل ضررها را به خود اختصاص داده است. در این گزارش آمده است: «در سه ماهه اول سال 2023، 17 حمله بزرگ به اتریوم انجام شد که منجر به خسارت کلی حدود 238 میلیون دلار شد.

اتریوم به عنوان یک هدف تعجب آور نیست، زیرا این ارز دیجیتال دومین ارز دیجیتال بزرگ از نظر ارزش بازار و بزرگترین شبکه از نظر کل مقدار پول قفل شده در حالت Defi است.

بر اساس تحقیقات انجام شده، وام های فوری منشأ 67 درصد زیان این سه ماهه بوده است. بر اساس این گزارش، هشت مورد از این رخدادها تقریباً 198 میلیون دلار ضرر داشته است.

زنجیره BNB با 31 اکسپلویت دومین حمله را تجربه کرد. زیان کلی آن به 19.48 میلیون دلار رسید. شایان ذکر است، 34 پروژه (83٪) از مجموع 41 فرش کشی در زنجیره BNB رخ داده است.

Algorand بیشتر به دلیل مشکل کیف پول MyAlgo در رتبه سوم قرار گرفت. Beosin اشاره کرد که این زنجیره در سال گذشته هیچ گونه نقض امنیتی قابل توجهی را تجربه نکرده است.

در همین حال، موقعیت سولانا در بین تمام بلاک چین ها از نظر ضرر از سال 2022 بهبود یافته است. طبق این گزارش، هیچ حادثه امنیتی قابل توجهی در این سه ماهه در سولانا مشاهده نشد.

پست بخش Web3 هنوز درگیر حملات و کشش‌های فرش است، اما بازیگران بد در سال 2023 کند شدند اولین بار در BeInCrypto ظاهر شد.

در باره ی نویسنده

admin

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *