به عنوان یکی از بزرگترین اقتصادهای جهان، موضع چین در قبال کریپتوها همیشه تأثیر عمیقی بر بازار کریپتو داشته است. با این حال، رابطه تاریخی چین با رمزارزها بسیار پیچیده است. این نیاز به درک دلایل ممنوعیت های بدنام آن و بررسی پیامدهای بالقوه لغو ممنوعیت رمزنگاری چین دارد.

با نشانه‌های اخیر حاکی از تغییر احتمالی سیاست‌ها، آینده ارزهای دیجیتال در چین در تعادل است و نویدبخش پیامدهای قابل توجهی برای صنعت در سراسر جهان است.

تاریخچه چین در ممنوعیت رمزارزها

چین سابقه طولانی در اعمال محدودیت‌ها بر کریپتوها دارد، اولین تلاش آن در سال 2013 انجام شد، زمانی که بانک خلق چین (PBC) قوانینی را صادر کرد که موسسات مالی را از تراکنش با ارزهای مجازی مانند بیت‌کوین منع می‌کرد.

با این حال، این امر خرید، ذخیره یا ارسال رمزارزها را برای شهروندان چینی غیرقانونی نمی‌دانست. این به سادگی دسترسی به ارزهای دیجیتال از صرافی ها را چالش برانگیزتر کرد.

این ممنوعیت اول با هدف کاهش سرعت تجارت بیت کوین بود، زیرا آنقدر گسترده شده بود که بسیاری از مشاغل، از جمله بزرگترین موتور جستجوی کشور بایدو، شروع به پذیرش آن به عنوان پرداخت کردند.

سرمایه گذاری در صنعت بلاک چین منبع: دولتمرد

در سال 2017، در طول بازار ارزهای دیجیتال، مقامات چینی تحریم‌های بیشتری را بر تجارت کریپتو اعمال کردند که به‌ویژه بر عرضه اولیه سکه (ICO) متمرکز بود. ICOها، توکن‌های دیجیتالی که به منظور نشان دادن سهام مالکیت در یک پروژه جدید رمزنگاری هستند، افزایش قابل توجهی در معاملات داشته‌اند.

با این وجود، بسیاری از این ICO ها به دلیل فقدان مقررات به کلاهبرداری تبدیل شدند. چین برای مهار شور و شوق ICO، تمام پلتفرم‌هایی را که ICO ارائه می‌دهند ممنوع کرد. اگر صرافی ICO می فروخت، باید پول را به سرمایه گذاران برمی گرداند.

تعداد کریپتوها در سراسر جهان
تعداد کریپتوها در سراسر جهان. منبع: دولتمرد

در سال 2021، چین شدیدترین اقدامات تاریخ خود را علیه رمزارزها انجام داد. در حالی که بیت کوین در حدود 55000 دلار است، شورای دولتی چین ممنوعیت رسمی استخراج رمزارز را اعلام کرد.

مدت کوتاهی پس از آن، نرخ هش در شبکه بیت کوین 50 درصد کاهش یافت و قیمت بیت کوین در ماه های بعد به حدود 30000 دلار سقوط کرد.

واکنش قیمت دلار آمریکا به بیت کوین به ممنوعیت چین در Crypto
قیمت دلار آمریکا بیت کوین منبع: دولتمرد

همراه با ممنوعیت استخراج بیت کوین، نهادهای نظارتی چین همه معاملات و معاملات ارزهای دیجیتال را غیرقانونی اعلام کردند. همچنین ارسال کریپتو برای ساکنان و پذیرش سکه هایی مانند بیت کوین و اتریوم برای مشاغل و بانک ها غیرقانونی است.

علیرغم این ممنوعیت، هیچ سیاست خاصی در برابر نگهداری دارایی های دیجیتال وجود ندارد، بنابراین ساکنان چینی که قبلاً رمزنگاری را در کیف پول خود دارند، قوانین جاری را نقض نمی کنند.

چرا چین کریپتوها را ممنوع کرد؟

عوامل متعددی باعث تصمیم چین برای ممنوعیت رمزارزها شد. این شامل:

  • نگرانی در مورد حمایت از مصرف کننده به دلیل ارتباط رمزارزها با کلاهبرداری و پولشویی.
  • وضعیت حقوقی نامشخص ارزهای دیجیتال.
  • پتانسیل فرار سرمایه
  • کاهش ارزش یوان
  • نگرانی های زیست محیطی به دلیل نیازهای انرژی بالای بیت کوین.
  • تمایل به کنترل ارزهای دیجیتال بانک مرکزی (CBDCs) و پروژه های متاورس.

در واقع، چین به طور فعال بر روی یک CBDC رسمی به نام “یوآن دیجیتال” کار می کند و شهرهایی مانند شانگهای میلیاردها دلار برای توسعه پروژه های ملی متاورس متعهد شده اند.

CBDC ها و یوان دیجیتال
CBDC در سراسر جهان منبع: دولتمرد

این ممنوعیت تأثیرات مهمی بر صنعت کریپتو جهانی داشت. ممنوعیت استخراج بیت کوین چین باعث کاهش قابل توجه قدرت هش در بلاک چین بیت کوین شد. بسیاری از ماینرهای بیت کوین چین به کشورهایی گریختند که بیشتر با صنعت کریپتو دوست بودند.

با این حال، نرخ هش کل بیت کوین در ماه های پس از ممنوعیت همچنان به افزایش خود ادامه داد و تا ژانویه 2022، به طور قابل توجهی بالاتر از قبل از تحریم بیت کوین چین بود.

هش ریت استخراج بیت کوین پس از ممنوعیت کریپتو در چین
هش ریت استخراج بیت کوین منبع: دولتمرد

همچنین مشاهده شد که فعالیت ماینینگ در چین در سپتامبر 2021 در شبکه بیت کوین ظاهر شد و نشان داد که بسیاری از استخرهای ماینینگ چینی هنوز زیرزمینی کار می کنند.

آیا چین ممنوعیت کریپتو را لغو می کند؟

علیرغم محدودیت‌های سختگیرانه، ممنوعیت چین برای ارزهای دیجیتال به طور کامل فعالیت در این بخش را متوقف نکرده است. بازارهای زیرزمینی کریپتو رشد کرده اند زیرا علاقه مندان به ارزهای دیجیتال در کشور همچنان به یافتن راه هایی برای دور زدن محدودیت ها ادامه می دهند.

با این حال، اخیراً نشانه‌هایی حاکی از تغییر احتمالی در موضع چین نسبت به ارزهای دیجیتال است.

در جدیدترین توسعه، نشانه هایی وجود دارد که چین ممکن است موضع تندرو خود را در مورد کریپتوها کاهش دهد. این خبر با توجه به اینکه یکی از مهم‌ترین شوک‌ها به بازار کریپتو در دو سال گذشته در سال 2021 رخ داد، زمانی که چین مهم‌ترین سرکوب خود را در مورد دارایی‌های دیجیتال صادر کرد، بسیار مهم است.

این سرکوب بخشی از تلاش گسترده تر برای تنظیم بخش فناوری مالی بود. همچنین در راستای جاه طلبی چین برای معرفی ارز دیجیتال خود، یوان دیجیتال بود.

جامعه جهانی ارزهای دیجیتال از نزدیک نشانه‌هایی از تغییر بالقوه در موضع چین نسبت به ارزهای دیجیتال را مشاهده می‌کند. با این حال، جزئیات این تغییر هنوز مشخص نیست و اینکه این تحولات چگونه خواهد بود باید دید.

لازم به ذکر است که حتی اگر چین محدودیت‌های خود را کاهش دهد، احتمالاً به اعمال کنترل شدید بر این بخش برای اطمینان از حمایت از مصرف‌کننده، جلوگیری از خطرات مالی بالقوه و حفظ کنترل بر طرح‌های ارز دیجیتال خود ادامه خواهد داد.

اگر چین ممنوعیت Cypto را لغو کند چه اتفاقی می افتد؟

اگر چین ممنوعیت خود را در مورد رمزارزها لغو کند، احتمالاً تأثیر قابل توجهی بر بازار جهانی ارزهای دیجیتال خواهد داشت.

به عنوان پرجمعیت ترین کشور جهان و یکی از بزرگترین اقتصادها، پذیرش کریپتوها توسط چین می تواند تقاضای جهانی را تحریک کند، قیمت ها را افزایش دهد و به طور بالقوه منجر به پذیرش گسترده ارزهای دیجیتال شود. همچنین می‌تواند راه را برای بازگشت فعالیت‌های استخراج کریپتو به کشوری که زمانی بزرگ‌ترین مرکز استخراج بیت‌کوین در جهان بود، هموار کند.

مدیر عامل بایننس، چانگ پنگ ژائو حفظ می کند که لغو ممنوعیت کریپتو چین یک “معامله بزرگ” است. این واقعیت که دوربین مدار بسته (تلویزیون مرکزی چین) اخیرا پخش شد بخش خبری در مورد کریپتو موجی را در جوامع چینی زبان ایجاد کرده است.

از لحاظ تاریخی، پوشش‌هایی مانند این منجر به گاو نر شد. نگفتن گذشته، آینده را پیش بینی می کند.

با این حال، لغو ممنوعیت کریپتو نیز می تواند چالش هایی ایجاد کند. به عنوان مثال، می تواند منجر به افزایش نوسانات در بازار کریپتو شود. به‌علاوه، چون مقامات با مسائل مربوط به حمایت از مصرف‌کننده، پول‌شویی و ثبات مالی دست و پنجه نرم می‌کنند، می‌تواند چالش‌های نظارتی ایجاد کند.

لغو بالقوه ممنوعیت چین در مورد کریپتوها تحولی است که پیامدهای مهمی برای بازار جهانی کریپتو دارد. اما تا زمانی که اطلاعات دقیق تری در دسترس قرار نگیرد، تاثیر واقعی این پیشرفت باید دیده شود.

The post Brace for Impact: بازار می تواند منفجر شود اگر چین ممنوعیت رمزنگاری خود را لغو کند اولین بار در BeInCrypto ظاهر شد.

در باره ی نویسنده

admin

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *