اگر یک جنگ هسته ای یا یک بیماری همه گیر مرگبار به طور ناگهانی جهان را تکان دهد، آیا ناگهان همه ما به سمت بیت کوین سرازیر می شویم؟ به بیان ساده موضوع، گفتنش سخت است. اما ارزهای غیرمتمرکز غیر فیات به روشی قابل انطباق هستند که سایرین سازگار نیستند.

تصورش کن. رویدادی با ابعاد لرزه ای ناگهان کره زمین را تکان می دهد. این می تواند یک بحران مالی جدید باشد که سقوط سال 2008 را مانند یک اصلاح مختصر بازار جلوه دهد. این می تواند یک تهاجم فاجعه بار به کشوری باشد که اقتصاد جهانی را متلاشی کند. (به عنوان مثال، حمله چین به تایوان.) یا ممکن است یک بیماری همه گیر چند برابر مرگبارتر از COVID-19 باشد. یا حتی یک جنگ هسته ای. صرف نظر از اینکه چه چیزی باعث آن می شود، بیایید دنیایی را به تصویر بکشیم که عمیقاً بی ثبات شده است. شاید غیرقابل تشخیص اینطور باشد.

آیا می توانیم از بیت کوین در آخرالزمان استفاده کنیم؟

آیا می توانیم در زمان آخرالزمان از معروف ترین ارز دیجیتال دنیا استفاده کنیم؟ خب، این بستگی به تعریف شما از آخرالزمان دارد. اما پاسخ کوتاه احتمالاً بله است.

شبکه بیت کوین از یک سری گره تشکیل شده است. (در واقع می توانید لیستی از گره های قابل دسترس جهان را مشاهده کنیداینجا. اگرچه این فقط یک تخمین محافظه کارانه از تعداد واقعی است.) وظیفه هر گره تأیید هر تراکنش و بلوک است. از آنجایی که بیت کوین بر روی یک بلاک چین غیرقابل تغییر ساخته شده است، لازم است هر تراکنش یا بلاک مطابق با قوانین پروتکل بیت کوین باشد.

تعداد نامتناسبی از گره های بیت کوین در اروپای غربی هستند. منبع: BitNodes

اگر یک تراکنش یا بلوک از قوانین پیروی نکند، گره آن را رد می کند و از اضافه شدن آن به بلاک چین جلوگیری می کند.

خبر خوب این است که شبکه بیت کوین برای عملکرد موثر به تعداد نسبتاً کمی گره نیاز دارد. اساساً، هر سناریوی آخرالزمانی باید تقریباً هر گره را از بین ببرد تا شبکه غیرقابل استفاده شود. در یک رویداد غیرقابل تصور یک جنگ هسته‌ای، جایی که بخش‌های بزرگی از سیاره غیرقابل سکونت می‌شود، احتمال زیادی وجود دارد که بسیاری از گره‌های بیت‌کوین برای همیشه آفلاین شوند. (مخصوصاً زمانی که فکر کنید تعداد کمی از ما رایانه های خود را در پناهگاه ضد هسته ای نگه می داریم.)

رویدادی مانند این ممکن است اعتبار سنجی تراکنش ها و بلوک ها را دشوارتر کند. گره های کمتر نیز شبکه را غیرمتمرکزتر و مستعد دستکاری می کند. اما، اساساً، شبکه زنده می ماند و گره های جدید ناگزیر به دنبال آن خواهند بود.

در مورد اینترنت چطور؟

بیت کوین یک ارز دیجیتال است که در اینترنت متولد شده است. بدون آن اختراع نمی شد. اما آیا آن رازنده ماندنبدون آن؟

به اختصار بگو، بله.

از سال 2018، اگر اینترنت ناگهان در دسترس نباشد، راه حلی وجود دارد. Blockstream شبکه ای از ماهواره های ارتباطی را اداره می کند که بلاک چین بیت کوین را در سطح جهانی پخش می کند. این به افراد بدون دسترسی به اینترنت اجازه می دهد تا تراکنش ها و بلوک های معتبر را دریافت کنند. استفاده از شبکه کاملاً رایگان است، اگرچه برای دسترسی به رایانه و آنتن نیاز دارید.

همچنین برخی از اشکالات دیگر وجود دارد. در زمان نگارش، پوشش جهانی ارائه نمی کند. موارد قابل توجهی وجود داردنقاط تاریکاز جمله بیشتر سیبری، ایران، شبه جزیره عربستان، قفقاز، بیشتر غرب روسیه، بخش‌هایی از آسیای مرکزی و جزیره ماداگاسکار.

دسترسی به شبکه بیت کوین از طریق شبکه ماهواره ای Blockstream.
ماهواره های بلاک استریم پوشش جهانی ارائه نمی کنند. منبع: بلوک استریم

همچنین می توانید بیت کوین خود را از طریق شبکه تلفن همراه ارسال کنید. سال گذشته، توسعه‌دهنده آفریقای جنوبی Kgothatso Ngako یک سرویس جدید مبتنی بر پیامک به نام Machankura راه‌اندازی کرد که به کاربران اجازه می‌دهد با استفاده از تلفن‌های ویژه خود بدون دسترسی به اینترنت به بیت کوین دسترسی داشته باشند.

این سرویس ازشبکه GSMبه کاربران اجازه می دهد تا بیت کوین را با شماره گیری و وارد کردن یک پین پنج رقمی ارسال و دریافت کنند و در نتیجه یک آدرس لایتنینگ ایجاد کنند. با این حال، ماچانکورا یک سرویس نگهبانی است که بر خلاف اخلاق بیت کوین است که “نه کلیدهای شما، نه سکه های شما” است.

آیا از بیت کوین استفاده خواهیم کرد؟

بنابراین ما کاملاً مشخص کرده‌ایم که بیت‌کوین می‌تواند از یک آخرالزمان جان سالم به در ببرد. ولیخواهد شداز بیت کوین استفاده می کنیم؟ پاسخ به این سوال بسیار دشوارتر است.

اولین مانع برای تبدیل شدن بیت کوین به یک ارز واقعی جهانی در صورت وقوع یک فاجعه، وضعیت فعلی پذیرش بیت کوین است. Glassnode تعداد را قرار می دهد آدرس های فعال بیت کوین (یعنی آنهایی که اخیراً وجوهی را در بیت کوین ارسال یا دریافت کرده اند) تا 17 مارس 2023 تقریباً 1 میلیون نفر است. این تقریباً 0.0125٪ از جمعیت جهان است و برای یک تحلیل منصفانه بسیار کم است.

TripleA تخمین زده استمالکیت کریپتوتقریباً 4.2٪ است که رقم بسیار بهتری است. (من فرض می کنم که همه دارندگان کریپتو با بیت کوین آشنایی دارند.) با این وجود 95.8 درصد از جمعیت جهان هیچ ارز دیجیتالی ندارند. حتی اگر فرض کنیم که 20 درصد از جمعیت جهان در مقطعی در گذشته از رمزنگاری استفاده کرده اند، باز هم 80 درصد آنها اساساً هیچ آشنایی با این فناوری ندارند.

این عدم آشنایی بر تعداد افرادی که از رمزنگاری به عنوان ذخیره ارزش یا برای انجام تراکنش استفاده می کنند، تأثیر می گذارد. همچنین تعداد فروشندگانی که آن را به عنوان پرداخت می پذیرند به شدت محدود می شود. که در ویتنامجایی که نزدیک به 20 درصد از جمعیت صاحب ارزهای دیجیتال هستند، این ممکن است مانعی باشد که بتوان بر آن غلبه کرد. در انگلستانکشوری که 6 درصد آن صاحب رمزارز هستند و ارز فیات معتبر و پرکاربرد خود را دارد، این دفترچه کمتر قانع کننده است.

جوانب مثبت

البته، این تحلیل فرض می کند که یک فاجعه به طور کامل اعتماد مردم به ارز فیات را از بین نخواهد برد. (فرضی بزرگ، اما نه کاملاً غیرقابل باور.)

با این حال، دلایلی وجود دارد که ممکن است بیت کوین در نهایت برنده شود. بیت کوین به دلیل الگوریتم هش آن، SHA-256، بسیار امن در نظر گرفته می شود. این الگوریتم تعداد زیادی از هش‌های ممکن را ایجاد می‌کند، با احتمال دستکاری یا هش‌های تکراری کمتر از یک در 115 کواتوورویجنتیلیون. بیش از تعداد اتم های موجود در جهان شناخته شده، بیت کوین را عملا غیرقابل هک می کند.

همچنین در یک شبکه غیرمتمرکز عمل می کند که توسط هیچ مقام مرکزی یا دولتی کنترل نمی شود. اگر موسسات سنتی دیگر اعتماد نکنند، این یک موهبت بزرگ برای ارز خواهد بود. همچنین ضد سانسور است و حتی در صورت یک دیکتاتوری جهانی باز و در دسترس خواهد بود.

برخلاف ارزهای صادر شده توسط بانک مرکزی، بیت کوین دارای عرضه محدود 21 میلیون سکه است که به این معنی است که نمی توان آن را تورم یا کاهش داد. در دنیای پسا آخرالزمانی که ارزهای فیات سنتی ممکن است به دلیل تورم فوق العاده بی ارزش شوند، بیت کوین می تواند به عنوان یک شرط امن تر به نظر برسد.

The post آیا بیت کوین می تواند به عنوان یک ارز جهانی پس از آخرالزمان عمل کند؟ اولین بار در BeInCrypto ظاهر شد.

در باره ی نویسنده

admin

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *